Wygórowane oczekiwania wobec innych ludzi i świata

Wygórowane oczekiwania wobec innych ludzi i świata

Przestając oczekiwać czegokolwiek od innych zaczynamy doceniać co dostajemy, nie narażając się na wieczne rozczarowania

Zapominając, że coś nam się należy, zauważamy wokół siebie ludzi otwartych i szczerych. Każdy z nas ma oczekiwania – od świata, bliskich, współpracowników, podwładnych. Niestety, większość z nas najmniej oczekuje od siebie. Ta postawa roszczeniowa bardzo negatywnie wpływa na nasze relacje i życie emocjonalne.

Altruizm budzi powszechny szacunek. Ludzie bezinteresownie pomagający innym, urastają do miana bohaterów. Nic dziwnego – większość z nas, niestety, nie jest do tego zdolna. Jesteśmy nastawieni na branie. To nasza naturalna cecha. Słabość, z którą można walczyć. Można i warto, bo jej pokonanie może całkowicie zmienić nasze relacje ze światem oraz najbliższymi, sprawić, że nasze życie nabierze smaku i barw.

To niezbyt romantyczne, ale życie i świat są transakcjami. Wszystko, co dajemy ma swoją wartość. Wszystko, czego oczekujemy także ma cenę – wymierną lub niewymierną. Tyle, że nie jesteśmy zbyt uczciwymi kupcami.

Ponieważ odebrałem dobre wykształcenie należy mi się dobra praca. Jestem jej mężem, więc należy mi się obiad i obsługa seksualna. Ponieważ jestem bardzo atrakcyjna, mężczyzna, który chce mnie zdobyć powinien mieć gest. Pracuję tu już dwa lata, powinnam więc dostać podwyżkę i awans.

Należy mi się, powinnam dostać, powinienem dostać…

Każdy z nas ma oczekiwania związane z życiem. I tym zawodowym, i prywatnym. Nie ma w tym nic złego. To naturalne. Jednak większość z nas chce tylko brać, nie dając nic w zamian. Taka postawa wydaje się wygodna. Wydaje się, bo w istocie negatywnie wpływa na naszą psychikę. Zresztą nie tylko naszą. Cierpi także otoczenie, zwłaszcza ludzie nam bliscy, ludzie, którym lubimy powtarzać, jak bardzo ich kochamy.

Postawa roszczeniowa

Jednak przede wszystkim nasza postawa roszczeniowa uderza w nas. Mamy rozbuchane oczekiwania, które – siłą rzeczy – nie mogą być zrealizowane. To budzi frustrację. Ta z kolei rodzi konflikty.

Nasza postawa roszczeniowa budzi też frustrację u naszych najbliższych i współpracowników. – Ciągle czegoś chce. – Wciąż ma jakieś oczekiwania. Osoba roszczeniowa budzi niechęć. Jest ona tym silniejsza, im oczekiwania większe, a to, co oferowane w zamian – mniejsze. Frustracja i rosnąca niechęć sprawia, że konflikty stają się silniejsze.

Postawa roszczeniowa jest naturalną cechą każdego zwierzęcia. U człowieka dodatkowo wzmacniają ją cechy charakteru, często cechy fizyczne oraz błędy wychowawcze – rozpieszczenie dziecka, brak systemu kar i nagród, przesadne nagradzanie i przekonywanie, że jest najlepszym na świecie. Takie wychowanie sprawia, że człowiek – naturalny egoista – staje się egocentrykiem.

Z postawą roszczeniową trudno walczyć. Charakteryzująca się nią osoba nie zdaje sobie z niej sprawy. Uważa ją za coś naturalnego. Refleksja przychodzi najczęściej, gdy rozpada się jej związek. Szok jest podwójny – nie dość, że nie dostał/dostała, to jeszcze jest jej/mu odbierane.

Trudno z nią walczyć, ale jeżeli poczucie wyjątkowości i postawa roszczeniowa nie są aż tak silne, do ich pokonania często wystarczy rozmowa z partnerem. Gdy nie przynosi rezultatów potrzebna jest terapia.

Warto się na nią zdecydować. Nie tylko ze względu na partnera. Doskonale też wpłynie na naszą roszczeniowość. Nauczymy się dawać. A dawanie często przynosi satysfakcję większą niż branie. „Roszczenie przyjemności” będzie więc spełnione. I to bez udziału osób trzecich. A ty dostrzeżesz smak i kolor życia, zobaczysz, ilu wokół ciebie otwartych, szczerych oraz gotowych dawać ludzi.

Polecane

https://ukorzeni.pl/swiadomosc/fourier-falanstery-czyli-szalona-wizja-swiata-szczesliwego/

Nasza grupa społecznościowa

https://www.facebook.com/groups/549146312603349/


Podobne artykuły

Świadomość

17.11.20
Zrób sobie wroga, czyli nadwiślański patriotyzm

Ktoś kto postanowił zostać narodowcem, ma twardy orzech do zgryzienia. Jak dotąd nikt bowiem jednoznacznie nie zdefiniował, czym właściwie jest naród. Zgoda panuje co do jednego. Naród jest pewną grupą…

Świadomość

17.11.20
Czy chcecie dać swojemu dziecku ten kraj?

Spolaryzowana i sterroryzowana wszystkim tym, co wydobywa się z ust polityków, Polska wydaje się niedobrym miejscem do życia. Zwłaszcza dla młodych, których wtłacza się bez mrugnięcia okiem w kaftan niebezpieczeństwa,…

Świadomość

02.10.20
Fourier: Falanstery, czyli szalona wizja świata szczęśliwego

Charles Fourier żył na przełomie XVIII i XIX wieku, ale jego umysł należał już do końca wieku XX. Stworzył pojęcie feminizmu, optował za pełnym równouprawnieniem wszystkich ludzi. Stworzył też projekt…

Świadomość

02.10.20
Sztuka wojny SUN TZU. Zasady i podłoże psychologiczne

– Love Is A Battlefield – śpiewała w latach 80. Pat Benatar. Piosenka ta stała się, obok wielkich przebojów Madonny „Like A Virgin” i „Material Girl”, hymnem młodych wyzwolonych kobiet…