Osobowość psychopatyczna: Łamie zasady i nie czuje empatii

Osobowość psychopatyczna: Łamie zasady i nie odczuwa empatii.

Psychopaci kojarzą się nam z bohaterami filmów i powieści sensacyjnych. Słusznie, bo część z nich wchodzi na drogę przestępstwa.

Jednak nie wszyscy i zazwyczaj nie wyglądają jak przestępcy. Są to wyjątkowi manipulanci, którzy żyją wśród nas i wcale nie jest ich tak trudno spotkać. Szef, a może ktoś z rodziny? Osobowość psychopatyczna ostentacyjnie łamie zasady współżycia i prawa innych ludzi. Jest impulsywny/a i nieodpowiedzialny/a. Ma tendencje do mijania się z prawdą. Brak w nich empatii. Jeśli jego lub jej związki były nietrwałe, to znak, że trzeba uważać. Bądźmy zatem ostrożni, bo to może być psychopata. Najlepiej omijać go/ją z daleka.

Osobowość psychopatyczna – jak ją rozpoznać?

Większość z nich nie jest i nie wygląda jak przestępca. Najczęściej – wręcz przeciwnie. Można się w nich zakochać bez opamiętania. Można stracić dla nich głowę, bo bardzo często prezentują nienaganne maniery i są bardzo eleganccy. Na pierwszy rzut oka wręcz wyjątkowi. Tak wyjątkowi, że można odnieść wrażenie, że mamy wyjątkowe szczęście, że ktoś taki zechciał zwrócić na nas swoją uwagę. Bardzo często są nimi ludzie sukcesu. Wpływowi, podziwiani i szanowani w środowisku. Bywają nimi naukowcy, politycy, lekarze, nauczyciele, dyrektorzy wielkich firm, a nawet psychiatrzy. Większość z nich prezentuje typowe zachowania narcystyczne. To egocentrycy, egoiści i egotycy na granicy patologii. Pasożyty żywiące się słabością i ufnością innych. Karmiący się ludzkim bólem, stąd zazwyczaj w środowisku szukają sobie ofiary, którą będą mogli manipulować i ją krzywdzić. Odczuwają przyjemność, a wręcz niewytłumaczalną rozkosz widząc cierpienie. Są niebezpieczni zwłaszcza dla ludzi empatycznych, którzy często angażują się w nich emocjonalnie – próbując im pomóc.

Czy psychopacie da się pomóc?

“Zazwyczaj psychopata decyduje się na leczenie, kiedy ma problemy prawne, a wówczas chce uzyskać od terapeuty orzeczenie, które pomoże mu uniknąć odpowiedzialności karnej, a nie zmienić swoje zachowanie”. Są wyrachowani i potrafią doskonale grać, jeżeli uznają, że możesz im się do czegoś przydać. Wówczas będą kalkulować jak, cię zdobyć, omotać i wykorzystać dla osiągnięcia własnego celu. Ich ogłada towarzyska, szarmanckość i wdzięk to gra, poza, pod którą kryje się brutalna prawda. A prawda jest taka, że to bezwzględni ludzie, którzy nie cofną się przed niczym. Tacy właśnie są psychopaci.

Kalkulujący i wyrachowani. Ich związki trwają krótko – wystarczy, że zdobędą to, co chcą. Twój ból ich nie wzruszy, a wręcz przeciwnie. Osobowość psychopatyczna ludzkim bólem i cierpieniem ładuje swoje baterie i będzie stawał się bardziej drapieżny/a i bezwzględny/a. Im bardziej będziesz cierpieć, tym dla nich większa rozkosz. Charakteryzują się całkowitym brakiem empatii. Dla nich liczą się tylko oni. Mają świadomość swojej inności. Często przedstawiają się jako ludzie z innej planety. Zdają sobie sprawę, że są inni ale nie wiedzą dlaczego. Doskonale wiedzą, że nie potrafią nikomu współczuć, ale wiedzą też, że współczucie się im opłaca. Dlatego udają i odgrywają uczucia i współczucie. Uczą się okazywania emocji zazwyczaj skrupulatnie obserwując swoje ofiary, albo oglądając filmy.

Jak uciec od psychopaty

Jeśli jeszcze jesteśmy psychopacie do czegoś potrzebni nie pozwoli nam się od siebie odsunąć. “Pozornie robią wszystko, co trzeba, żeby pokazać, że odczuwają skruchę i chcą się zmienić”. Jeśli uzyskają wybaczenie, najwyżej jeszcze przez kilka tygodni zachowują się normalnie, po czym wracają do swoich wcześniejszych nawyków. Oni się nie zmieniają, więc jeśli decydujesz się, pracować lub żyć z osobą o socjopatycznym wzorcu zachowań, jedynym wyjściem jest, zmniejszenie oczekiwań wobec takiej osoby. Trzeba też na siebie uważać. Nie wolno odsłaniać przed nim swoich słabych punktów, bo zawsze to wykorzysta. I to w taki sposób, żeby możliwie jak najbardziej cię zabolało.

Jeśli osobowość psychopatyczna nie jest naszym rodzicem, bratem lub dzieckiem, a jedynie partnerem to kiedy tylko zdamy sobie sprawę z kim mamy do czynienia powinniśmy wiać, najdalej “gdzie pieprz rośnie”. Z nimi nie da się tworzyć zdrowego związku. Życie z osobą zaburzoną skazane jest na wieczne cierpienie. Potrafią wprost perfekcyjnie, wzbudzać w swoich ofiarach – poczucie winy. Wmawiają, że to przez nas tacy są i gdyby byli akceptowani i rozumiani to byliby dla nas idealnymi partnerami. Wszyscy wokół są winni ale nigdy oni.

Jak żyć z psychopatą?

“W trwałym zapewniającym wsparcie związku z kobietą, która postrzega partnera realistycznie i trzyma go w ryzach, broniąc swojego zdania i nazywając sprawy po imieniu, czuje się bezpieczniej i ma wrażenie większej kontroli”. Wie, że jest akceptowany i kochany przez partnera bezwarunkowa, takim jakim jest a nie za jego grę. Przy takim partnerze psychopata jest łagodniejszy, ale nie znaczy to, że życie z nim jest łatwe. Gdy socjopata osiąga dojrzałość, zazwyczaj po 40. roku życia, zmniejsza się nasilenie jego antyspołecznych zachowań. Natomiast nigdy nie słabnie w nich egocentryzm, chęć wykorzystywania innych i brak poczucia winy.

Psychopaci impulsywni

Osobowość psychopatyczna to też psychopaci impulsywni. Bliżsi tym super zbiorom z książek i filmów. To z nich głównie rekrutują się przestępcy. Oni mniej kalkulują i nie uczą się na błędach. Ale ich wdziękowi łatwo ulec. Są bardzo męscy, tą męskością złych chłopców – skorych do gwałtowności, biorących szybko to, czego chcą. Ale psychopaci impulsywni to nie tylko przestępcy.

Ludzie z tym deficytem też potrafią być eleganccy i zadbani. Bardzo często na stanowiskach. Najwyższych. Potrafią iść do nich „po trupach”, co podoba się wielu kobietom, bo uosabia siłę i zaradność – cechy, które u panów bardzo cenią. Psychopaci to egocentrycy. Egocentrycy skorzy do przemocy. Ci kalkulujący – do przemocy psychicznej, ci impulsywni – fizycznej.

Zdarzają się psychopatyczne kobiety, ale jest ich niewiele. Stanowią najwyżej procent populacji. Psychopatów płci męskiej jest trzy razy więcej. Jeżeli pokochasz takiego masz pecha. Psychopatii nie da się leczyć. Przede wszystkim dlatego, że psychopata nie uważa się za osobę zaburzoną. A jeżeli pójdzie na terapię, to tylko po to, żeby coś na tym ugrać. Dla siebie. Twoim kosztem, a także kosztem psychoteraputy. Psychopaci potrafią zmanipulować nawet doświadczonego psychologa. To najlepsi aktorzy, bo gry uczą się od najmłodszych lat i przez całe życie doskonaląc się w manipulacjach.

Biografia: “Trudne osobowości” Helen McGrath i Hazel Edwards

Agata Bolimowska

nasza grupa tematyczna
Osobowość socjopatyczna w związkach partnerskich. Co czuje oprawca i co jego ofiara?

Najnowsze: