Kolory pozytywne i negatywne. Jak oddziałują na psychikę?

Kolory pozytywne i negatywne. Jak oddziałują na psychikę?

Kolory to wibrująca energia. Ma olbrzymie znaczenie dla naszego zdrowia. Zwłaszcza psychicznego.

Jako pierwsi kolory pozytywne i negatywne zauważyli Chińczycy. Chromoterapia, czyli leczenie kolorami, ma wielkie znaczenie w tradycyjnej medycynie chińskiej.

O tym, jak mocno wpływają na nas kolory nie trzeba nikogo przekonywać. Ona czuje się najlepiej w błękitach i pastelach, on świetnie czuje się w kolorach ziemi. Ona jest podenerwowana w pomieszczeniach pomalowanych na żółto, on świetnie czuje się pokoju, gdzie ściany „wpadają w beż”. Każdy ma swój ulubiony kolor i barwę mówiący wiele o jego psychice oraz aktualnym nastroju.

Kolory pozytywne podnoszą nastrój

Kolory i barwy to, działająca bardzo silne na nasze zmysły, energia. Możemy więc sobie zaaplikować barwną terapię.
Gdy w naszym otoczeniu pojawią się więcej żółci i różu poprawi się nam nastrój. Te kolory to lekarstwo antydepresyjne., Podnoszą nastrój.

Barwy ogniste to pomarańcz i czerwień. Pomarańczowy to dobry nastrój. Silny zastrzyk energii, jak poranna szklanka soku… pomarańczowego. Jeszcze więcej energii dodaje czerwień. To barwa ognista – potężna dawka energii.

Zieleń, błękit, brązy i szarości, barwy natury, mają natomiast energię kojącą. Wyciszają i uspokajają. Zieleń i brązy delikatnie, błękit i szarość mocniej. Dlatego to barwy idealne na ściany do sypialni.

Ostrożnie z bielą. Dlaczego? Biel to czystość

Bardzo ostrożni powinniśmy być z kolorami podstawowymi. Biel to czystość. Jasność. Ale biel w zbyt dużych ilościach to chłód, zima. Na szczęście trudno ją utrzymać w czystości i potrzebne są ciągłe zmiany. Ruch. A ruch to zdrowie. Za to zieleń i brązy delikatnie, błękit i szarość to kolory, które uspokajają dlatego są idealne na ściany do sypialni.

Kontroluj czerń – wpływ koloru czarnego na psychikę

Dawkowanie czerni powinno być stale przez nas kontrolowane. Czerń to oczywiście elegancja, ale tylko z dodatkami. Najlepiej ognistymi lub kojącymi barwami ziemi. Czerń bez dodatków to żałoba. Kontroluj czerń, bo to energia tak silna, że mogą ją opanować tylko bardzo silne jednostki. Osoby słabsze, mogą jej ulec. Zbyt dużo czerni w otoczeniu może nam znacząco pogorszyć nastrój. A przecież nie o to chodzi. Kolory pozytywne i negatywne oddziałują na nasz nastrój i zdrowie – czy nam się to podoba czy nie.

Magda Nawrożniak

nasza grupa tematyczna
baner pozytywna postawa


Najnowsze: