Miejski, kaskaderski bieg z przeszkodami. Freerun jest ekstremalną wersją parkouru – miejskiego biegu z przeszkodami Chodzi w nim nie tylko […]
13.11.2019
Niektórzy twierdzą, że zapasy stanowią najlepszą naukę życia. Wymagają wytrzymałości, siły, szybkości, sprytu i zawierzenia instynktowi. No i ta rywalizacja. Zapasy jakie rozwijają mięśnie? Dla ten sport jest polecany? Czy jest tylko dla mężczyzn?
Właśnie to, w połączeniu z ogólnorozwojowym charakterem treningów, sprawia, że w wielu krajach stanowią podstawę szkolnych zajęć z wychowania fizycznego na równi z biegami, rzutami i grami zespołowymi.
Zapasy to praca i rozwój wszystkich partii układów kostnego oraz mięśniowego. Ponieważ jednak wymaga siły oraz masy, a pracują głównie mięśnie górnych partii ciała, zalecany jest przede wszystkim chłopcom, tym małym mężczyznom marzącym o atletycznej figurze – rozbudowanej klatce piersiowej, szerokich ramionach i imponujących bicepsach.
Ale zapasy nie są sportem męskim. Uprawiają je z powodzeniem także kobiety. Są polecane zwłaszcza tym, które z powodu masywnych sylwetek, nie czują się komfortowo w dyscyplinach związanych z tańcem i gimnastyką artystyczną.
Choć zapasy są dla kobiet także gimnastyką doskonałą – wzmacniającą mięśnie ud, pośladków, brzucha i rąk. Sprawiającą, że skóra w tych częściach staje się napięta. Tyle, że – jak to w sporcie kontaktowym – mogą pojawić się stłuczenia i siniaki.
Oprócz zdrowej sportowej rywalizacji, jak każdy sport walki, zapasy są szkołą myślenia taktycznego. Uczą szybkiego podejmowania decyzji w stresujących sytuacjach, unikania chwytów i wycofywania się po to, by przeprowadzić skuteczniejszy atak.
Niestety, są także, przynajmniej w początkowej fazie treningów, kontuzjogenne. Najczęstszymi urazami są zwichnięcia, zwłaszcza barku. Dlatego nie powinny ich trenować osoby z niedoborami wapnia i tendencjami do osteoporozy.
Sambo to sport dla odważnych – pewnych swojej siły i determinacji lub za wszelką cenę tej siły i determinacji poszukujących. Tu treningi są bardzo intensywne, w początkowych fazach wtajemniczenia mogą być też kontuzjogenne. Szczególnie narażony na uszkodzenia (złamania, zwichnięcia, stłuczenia i naderwania) są układy kostny i mięśniowy.
Mariola Bogusz