Zapasy jakie rozwijają mięśnie? Dla kogo są polecane

Zapasy jakie rozwijają mięśnie? Dla kogo są polecane

Nie są efektowne, dlatego nigdy nie zdobyły masowej popularności. Jednak zapasy to klasyczny sport, bezkrwawa rywalizacja doskonale wpływająca na rozwój fizyczny organizmu oraz psychikę zawodnika

Niektórzy twierdzą, że zapasy stanowią najlepszą naukę życia. Wymagają wytrzymałości, siły, szybkości, sprytu i zawierzenia instynktowi. No i ta rywalizacja. Zapasy jakie rozwijają mięśnie? Dla ten sport jest polecany? Czy jest tylko dla mężczyzn?

Właśnie to, w połączeniu z ogólnorozwojowym charakterem treningów, sprawia, że w wielu krajach stanowią podstawę szkolnych zajęć z wychowania fizycznego na równi z biegami, rzutami i grami zespołowymi.

Zapasy jakie rozwijają mięśnie?

Zapasy to praca i rozwój wszystkich partii układów kostnego oraz mięśniowego. Ponieważ jednak wymaga siły oraz masy, a pracują głównie mięśnie górnych partii ciała, zalecany jest przede wszystkim chłopcom, tym małym mężczyznom marzącym o atletycznej figurze – rozbudowanej klatce piersiowej, szerokich ramionach i imponujących bicepsach.

Ale zapasy nie są sportem męskim. Uprawiają je z powodzeniem także kobiety. Są polecane zwłaszcza tym, które z powodu masywnych sylwetek, nie czują się komfortowo w dyscyplinach związanych z tańcem i gimnastyką artystyczną.

Choć zapasy są dla kobiet także gimnastyką doskonałą – wzmacniającą mięśnie ud, pośladków, brzucha i rąk. Sprawiającą, że skóra w tych częściach staje się napięta. Tyle, że – jak to w sporcie kontaktowym – mogą pojawić się stłuczenia i siniaki.

Oprócz zdrowej sportowej rywalizacji, jak każdy sport walki, zapasy są szkołą myślenia taktycznego. Uczą szybkiego podejmowania decyzji w stresujących sytuacjach, unikania chwytów i wycofywania się po to, by przeprowadzić skuteczniejszy atak.

Niestety, są także, przynajmniej w początkowej fazie treningów, kontuzjogenne. Najczęstszymi urazami są zwichnięcia, zwłaszcza barku. Dlatego nie powinny ich trenować osoby z niedoborami wapnia i tendencjami do osteoporozy.

Na czym polega – Sambo

baner sambo

Sambo to sport dla odważnych – pewnych swojej siły i determinacji lub za wszelką cenę tej siły i determinacji poszukujących. Tu treningi są bardzo intensywne, w początkowych fazach wtajemniczenia mogą być też kontuzjogenne. Szczególnie narażony na uszkodzenia (złamania, zwichnięcia, stłuczenia i naderwania) są układy kostny i mięśniowy.

Mariola Bogusz

suteczna dieta

Najnowsze: