Walka o sprawność. Człowieku nie marnuj swojego potencjału!

Walka o sprawność. Człowieku nie marnuj swojego potencjału!

Wiedza i doświadczenie to mądrość. Jak to się mówi: „świat idzie do przodu”. Czy jednak postęp przynosi nam same korzyści?

Korzystamy z coraz to nowszych technologii, udogodnień i luksusów. Walka o sprawność fizyczna i psychiczną to walka o nasze zdrowie. Z jednej strony pracujemy i zdobywamy więcej, wydajniej, szybciej, mocniej… z drugiej zaś, co raz mniej dbamy o nasze zdrowie. Chcąc być zawsze „na czasie” spędzamy godziny w Internecie, przesiadujemy przy laptopie lub gapimy się w smartfona, stojąc w metrze czy autobusie.

Spacer to ruch dla zdrowia

Rzadko kiedy wybieramy spacer czy korzystanie z roweru, w końcu mamy do dyspozycji swoje samochody, przewóz osób czy nawet wypożyczanie pojazdów na minuty. Wybieramy oczywiście komfort i wygodę. Dlaczego? Bo możemy! Jednakże należy pamiętać, że wszelkie skrajności są złe – z zasady.

Komfort nie jest zdrowy

Nie musimy już narażać życia i zdrowia w pogoni za zwierzętami, by po wielu godzinach polowań przynieść rodzinie mięso do pożywienia. Człowiek pierwotny aktywność fizyczną miał opanowaną do perfekcji, ponieważ od tego zależało jego przetrwanie. Nawet w chwilach odpoczynku nie posiadał praktycznie nic, co wprowadziłoby komfort w jego życie chociaż na chwilę.

W dzisiejszych czasach ludzkość poszła skrajnie w drugą stronę, opiera się na komforcie i udogodnieniach – upośledzając tym samym swoje aparaty ruchu, tj. między innymi mięśnie pośladkowe i stabilność tułowia. Walka o sprawność nabiera wymiaru walki o nasze zdrowie.

zdrowe jedenie

Zejdź z kanapy

Wśród nas są też oczywiście i sportowcy, którzy chodzą na crossfit, biegają czy dźwigają ciężary na siłowni i wiele innych. Ludzie aktywni, którzy dbają o swoje zdrowie wciąż są częścią społeczeństwa. Wydają się być wzorem dla tych, którzy prowadzą kanapowy styl życia. Czy jednak zawsze tak jest?

Sprawa nie jest jednak tak oczywista. Uprawiając sport poprawiamy kondycję, rozwijamy ciało poprzez hipertofię mięśni (budowa większych, mocniejszych włókien mięśniowych) – to nie ulega wątpliwości. Często jednak odbywa się to kosztem stabilności i mobilności naszego ciała, co jest fundamentem w aspekcie zdrowego i długotrwałego działania naszego kręgosłupa. Także w uprawianiu sportu należy mieć umiar, skutkuje on bowiem kontuzjami, a także nadmierną eksploatacją wielu części naszego organizmu.

Dobra kondycja

Zarówno Ci, którzy korzystają z aktywności fizycznej, jak i ci, którzy stronią od wszelkiego ruchu powinni zrozumieć co jest kluczem do utrzymania swojego ciała w zdrowej kondycji.

Fundamentem działania naszego aparatu ruchu jest stabilny system odciągów mięśniowych, który pozwala na to, aby elastyczny kręgosłup utrzymał obciążenie naszego ciała, a także dodatkowych obciążeń zewnętrznych. Oznacza to, że układ mięśniowy powinien być optymalnie wykorzystywać siłę oraz zachowywać odpowiednią sztywności, aby wytworzyć odpowiedni moment obrotowy do kontroli postawy i ruchu.

Stabilność i mobilność w treningu zyskują większe znaczenie. Coraz częściej mówi się o „rolowaniu” mięśni przed i po wysiłku, o rozciąganiu statycznym czy też dynamicznym, o ćwiczeniach prewencyjnych i profilaktycznych.

Walka o sprawność i do czego prowadzi brak ruchu?

Jeśli nie wprowadzamy aktywności fizycznej do swojego życia, występuje bardzo duże prawdopodobieństwo pojawienia się kłopotów z aktywnością mięśni posturalnych, tj. mięśni brzucha, tułowia, mięśni pośladkowych. Za tym idzie duży spadek mobilności bioder, co drastycznie obciąża kręgosłup, zwłaszcza odcinek lędźwiowy podczas dźwigania wspomniany wcześniej ciężaru ciała + ciężaru zewnętrzne, czyli to co podnosimy, przesuwamy itp. Już samo nasze ciało jest obciążeniem dla kręgosłupa, problem zwiększa się przy wystąpieniu nadwagi.

Odcinek lędźwiowy nie powinien pełnić takiej roli! Jednak w sytuacji „upośledzenia” mięśni poprzez brak aktywności, jest zmuszony wziąć „sprawy w swoje ręce” i przyjąć ciężar na siebie.

Jak zmienia się nasze ciało?

Organizm człowieka jest niepodważalnie wspaniały. Nawet w skrajnym przypadku utraty kończyny, jesteśmy w stanie przeżyć. Wszystkie układy organizmu współpracując ze sobą umożliwiają alternatywne opcje tworząc nową drogę przezwyciężenia danego problemu zdrowotnego. Jednak, szczególnie w czasach dobrobytu i wygody, nie jesteśmy w stanie wyłapać mikro zmian, które zachodzą w naszym ciele. Zmian, które zachodzą bez naszej świadomej kontroli.

„Coś mnie boli w krzyżu, ale tragedii nie ma”
„Wezmę tabletkę i mi przejdzie”
„Ale mnie to boli! Pójdę do masażysty, to mi to wymasuje”

Tego typu zachowania, tak często występujące są złudne. Działamy bowiem jedynie na objawy, nie doszukujemy się zaś przyczyny problemu.

Styl życia

Robiąc tak działamy na objawy, nie przyczyny. Napięte mięśnie i bóle kręgosłupa to częste problemy przy dzisiejszym stylu życia. W ramach rozwiązania niekiedy wybieramy się do masażysty, który ma usunąć napięcia mięśni, powodujące ból. Na jakiś czas rzeczywiście nam to pomaga.

Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że spięte mięśnie są pewnego rodzaju ostrzeżeniem oraz obroną, tak jak gorączka przy przeziębieniu. Ciało informuje nas o zagrożeniu i przy okazji walczy z nim.

Mięśnie spinają się w taśmie tylnej, by chronić ośrodkowy układ nerwowy oraz jednocześnie umożliwiają nam chód, bieg czy jakąkolwiek inną czynną formę działania mięśni posturalnych. Robiąc to ciało ucieka w kolejne półśrodki, które na chwilę dają oczekiwany efekt. Organizm bowiem nie poddaje się, tylko szuka alternatywnych sposobów na „dostarczenie” nam aktywności. Minie bardzo długi czas zanim utracimy zupełnie możliwość ruszania, bowiem organizm cały czas stara się, pomimo znajdować kolejne sposoby na działanie już uszkodzonego układu ruchu.

Aktywność fizyczna

W przypadku osób aktywnych fizycznie problem braku aktywności mięśni posturalnych jest nieco inny. Odnosi się to bardziej do kontroli motorycznej, do świadomego rozwijania swojego ciała, które sportowcy wykorzystują dużo bardziej niż osoby prowadzące siedzący tryb życia.

Chcąc być częścią świata sportu, choćby w stopniu amatorskim, narażamy się na szereg kontuzji i przeciążeń, których możemy uniknąć, o ile wiemy jak prawidłowo ćwiczyć. Zawsze najważniejszy jest bowiem fundament.

W tym przypadku podstawą aktywności fizycznej jest posiadanie stabilnego i mobilnego ciała, aby móc przekraczać kolejne bariery w sportowej drodze, którą sobie obierzemy. Tak więc szczególnie osoby uprawiające sport amatorsko powinny dbać o swoje ciało wykonując ćwiczenia prewencyjne i profilaktyczne, które będą powodowały koaktywację mięśni, usztywniając ciało i eliminując mikro ruchy stawów, które prowadzą do bólu lub do późniejszego uszkodzenia tkanek.

ćwiczenia tai chi

Prawidłowa postawa

Nawet jeśli uprawiamy sport kilka razy w tygodniu nie zwalnia nas to z obowiązku dbania o swój pancerz, tzw. CORE-u, który jest niezbędny do utrzymania prawidłowej postawy w trakcie wykonywania ćwiczeń czy też całej złożonej aktywności fizycznej.

Dlatego pamiętajmy jak ważne w obecnych czasach, w których skrajne style życia są najczęściej reprezentowane, jest świadome korzystanie oraz dbanie o nasz aparat ruchu. Posiadamy w końcu naprawdę dużo – najbardziej zaawansowany organizm zamieszkujący naszą planetę.

Adam Rybczyński

suteczna dieta

Najnowsze: