Trening ze skakanką – czyli „wyskacz” idealną formę w domu!

Skakanie na skakance kojarzy nam się przede wszystkim z dzieciństwem albo formą rozgrzewki przed głównym treningiem. W dzisiejszych czasach co raz mniej dzieci bawi się na podwórku grając w gumę czy właśnie skacząc na skakance. Również niewielu dorosłych, którzy pamiętają te zabawy z młodości, wraca do starej formy zabawy.  A szkoda, ponieważ skakanie ma rewelacyjny wpływ na zdrowie i figurę. Czy więc można wykonywać trening ze skakanką czy to rzeczywiście tylko zabawa dla dzieci?

Skakanka – zabawka czy przyrząd do treningu?

Trening ze skakanką nie jest zarezerwowany wyłącznie dla dzieci, mimo że tak nam się kojarzy. To rewelacyjne ćwiczenie, które można wykonywać na siłowni jak również i w warunkach domowych. Trening ten wzmacnia głównie dolne partie mięśniowe, ale też stymuluje do pracy mięśnie brzucha i ramion. Skakanie na skakance poprawia również naszą koordynację, która jest nam potrzebna m.in. przy jeździe na rowerze. 
Bardzo ważną zaletą skakania jest także trenowanie naszej wydolności, jak również poprawnego i rytmicznego oddechu. 

Warto wiedzieć, że w zależności od intensywności i długości treningu wzrasta zapotrzebowanie organizmu na tlen. Jest on niezbędny do wytworzenia energii potrzebnej do ruchu. Im większa intensywność, tym większe zapotrzebowanie. Jednocześnie jednak wzrasta poziom po-treningowego spalania kalorii.

Każdy kto miał szansę skakać na skakance choćby minutę, doskonale wie, że jest to rewelacyjne ćwiczenie, które podnosi nasze tętno i prowadzi do procesu spalania naszych kalorii. Proces spalania kalorii trwa nawet do godziny po treningu! 

Niektóre źródła podają, że w ciągu godziny intensywnego treningu ze skakanką można spalić nawet 1300 kalorii. Oczywiście na początku, warto zacząć ćwiczyć po 20 czy 30 min, co pozwoli spalić nam już 300-400 kcal. Z czasem możemy wydłużać nasz trening, a także tempo skakania. Dzięki temu powoli przyzwyczaimy nasz organizm do tego typu wysiłku i osiągniemy najlepsze rezultaty.

Zdrowotne zalety treningu ze skakanką

Skakanie na skakance niesie także wiele innych korzyści dla zdrowia, m.in.: 

-zwiększa elastyczność i sprężystość mięśni nóg (wytwarzając więcej kolagenu) 
-wzmacnia prace mięśni stabilizujących staw skokowy, co prowadzi do zmniejszenia ryzyka urazów
-doskonale wpływa na koordynację
-poprawia komunikację układu nerwowego między mózgiem oraz nadgarstkami i mięśniami kończyn dolnych, a co za tym idzie pozwala na szybszą reakcje (informacja z mózgu szybciej dostaje się do mięśni, które rozpoczynają wykonywanie ruchu)
– doskonale wpływa na układ krążeniowo-oddechowy

Skakanie na skakance jest więc nie tylko zabawą. To wyśmienity trening, który ma pozytywny wpływ na naszą kondycję, koordynację, elastyczność i stabilność mięśni. Jest to także świetny sposób na pozbycie się dodatkowych kilogramów. Wielką zaletą skakania jest jego dostępność, gdyż możemy to robić niemal wszędzie.

Warto także wykorzystać skakanie jako zabawę i w ten sposób zachęcić dzieci do zdrowego spędzania czasu. Możemy nawet urządzić zawody – kto dłużej będzie skakał? To nie tylko świetna motywacja dla dorosłych, lecz i wzór dla dzieci, jak spędzać aktywnie czas.

Agata Woźniak

Polecane przez nas

https://ukorzeni.pl/styl-zycia-to-codzienna-sztuka-zycia-i-aktywnosc-fizyczna/jak-rozluznic-szyje-pracujac-8-godzin-w-pozycji-siedzacej/

Polecana grupa tematyczna

https://www.facebook.com/groups/755609134877608/


Podobne artykuły

Czego uczy jazda konna? Nieocenione korzyści z jazdy konnej

Pewności siebie i poczucia odpowiedzialności uczymy się siedząc nawet na kucyku Jazda konna jest jedną z najprzyjemniejszych form spędzania wolnego czasu. Ma też duże znaczenie terapeutyczne. Kontakt z naturą, świeże…

Jak bezpiecznie schudnąć 12 kg w 3 miesiące bez efektu jojo?

Chcesz zrzucić zbędne kg? Ale bez efektu jojo i obwisłej skóry? Zacznij od zmiany stylu życia, a dieta może nie być już potrzebna Wystarczy, że będziemy jeść posiłki o stałych…

Jaka jest różnica między karate a judo?

Dystans kontra zbliżenie. Uderzenia i wykopy, wyskoki i uchylenia kontra dźwignie, rzuty i duszenia Choć pochodzą z Japonii, dzieli je prawie wszystko. Prawie, bo zarówno karate, jak i judo, są…

Taekwondo: Na czym polega  i dlaczego warto trenować

Taekwodo jest więc sztuką uderzania pięścią i nogą. Ale to także sztuka myślenia Tu już sama nazwa mówi wszystko. Tae to, w języku koreańskim, stopa, uderzenie stopą lub nogą. Won…