Sposób na udany związek, czyli jak budować zdrowe relacje

Sposób na udany związek, czyli jak budować zdrowe relacje i szczęśliwy, pełen miłości związek

Udane pożycie małżeńskie (partnerskie), gdzie obojgu jest ze sobą dobrze, może stworzyć jedynie dwoje świadomych i zadowolonych z siebie ludzi.

Świadomych siebie i swoich potrzeb. Znających swoją wartość i doceniających wartość partnera. Gotowych dać siebie partnerowi i brać partnera z całym jego psycho-fizycznym bagażem, nie zapominając przy tym, że ten bagaż nie powinien nas za bardzo obciążać. Zachowując równowagę nie będziemy mieć poczucia straty – to sposób na udany związek.

Zdrowa relacja

Sposób na udany związek to być ze sobą. Spędzać razem wolny czas, wspólnie się bawić i odpoczywać. Ktoś powiedział kiedyś, że to nudne. Niekoniecznie. Jeśli będziecie cały czas traktowali siebie jak wtedy gdy się poznawaliście. Ty każdego dnia będziesz się dla niego stroić, a on będzie ci nieustannie czymś czymś imponował. Oboje będziecie podtrzymywali ogień – nie tylko żar, dlatego w waszym ognisku będzie się porządnie paliło. Jeśli zadbacie, aby nie popaść w rutynę na żadnej płaszczyźnie związku, nieustannie będziecie zafascynowani sobą i każdego dnia będziecie się tak samo kochać.

Sposób na udany związek, czyli jak budować zdrowe relacje

I nawet jeśli któregoś dnia twoja druga połówka będzie miała gorszy dzień to szybko ją/jego pocieszysz. Wakacje i weekendowe wyjazdy są doskonałym sposobem na pobycie razem. Będzie to świetny moment na budowanie relacji rodzinnych, również z dziećmi. Potrzymać się za rękę, poprzytulać, wycałować – poczuć prawdziwą bliskość. Pokazujemy jak kochamy, nie ma wymówek, że jestem zajęty czy zajęta – dzieci są też ważne. Jeśli nie macie jeszcze dzieci a współżyjecie już ze sobą, to nie zapominajmy, że dziecko może się pojawić. Czasem warto zdjąć z nosa różowe okulary i otworzyć szeroko oczy. Brutalnie mówiąc: To się wam opłaci. Dojrzałość to również trafne wyciąganie wniosków i dokonywanie świadomych wyborów – niestety również życiowego partnera.

Być razem

Najlepsze dla związku są urlopy, wtedy dopiero mamy czas dla siebie. Jak je spędzamy? I czy nie bierzemy urlopu w innym terminie żeby zająć się dziećmi? Jeśli tak, to nie jest dobre dla waszego związku. Za mało czasu spędzacie razem. Wspólny wyjazd – na co najmniej tydzień – bardzo pomaga budować zdrowe relacje. Jeśli uda się na dłużej to wspaniale. A na urlop naturalnie wybieramy się w takie miejsce żeby wyjazd był przyjemny dla wszystkich.

Jeśli jesteście w kilkuletnim związku to zazwyczaj nie macie z tym problemu. A jeśli pojawia się, to najprawdopodobniej musieliście coś przeoczyć. Co się dzieje w związku kiedy każde z was chce spędzać czas inaczej? On najchętniej w basenie z drinkiem w ręku, a wieczorem jakiś głośny klub – w towarzystwie ludzi od których ty właśnie chciałaś się odizolować. Ty wolałabyś żebyście wolny czas spędzali tylko we dwoje – on wręcz przeciwnie. Dusza towarzystwa, więc tak najlepiej odpoczywa.

Być sobą

Siedzisz więc na krzesełku pod parasolem i patrzysz na swojego szczęśliwego mężczyznę, w towarzystwie innych kobiet. I co wtedy czujesz? Zazdrość? Nie! Przecież doskonale zdajesz sobie sprawę, że jemu w tym basenie jest bardzo dobrze. Wiesz także, że możesz w każdej chwili do nich dołączyć i zdajesz sobie również sprawę, że tobie to nie sprawi przyjemności. A może z własnej woli chcesz się poświęcić? Możesz też powiedzieć, że chcesz pójść do lasu i może nawet z tobą pójdzie, ale wiadomo, że to nie będzie jego naturalne środowisko.

A ty chcesz posłuchać szumu drzew, śpiewu ptaków i usłyszeć wreszcie własne myśli. W takim związku, raczej nie obejdzie się bez licznych kompromisów. Albo na zmianę będziecie się dla siebie poświęcać albo spędzać czas osobno. A życie jest pełne niespodzianek i w każdej chwili ona może kogoś poznać na szlaku, a już tym bardziej on w basenie.

Decydując się na bycie z drugą osobą nie musimy wcale rezygnować z własnego ja. Chyba każdy chce być w szczęśliwym związku. Wspaniałym życiu i pożyciu. Jednak nie zawsze jest na to gotowy. Bardzo często z powodu… siebie. Zdrowy emocjonalne człowiek nie angażuje się w toksyczne relacje i nawet jeśli na początku znajomości uda się go oszukać to szybko otworzy oczy i wycofa się. Nie ma w tym nic egoistycznego. Każdy z nas powinien zadbać w pierwszej kolejności o siebie, bo tylko szczęśliwy człowiek może dawać szczęście innym.

Sposób na udany związek

Każdy niedostatek psychiczny jednego lub obydwojga stanowi przeszkodę do budowy takiego związku. Oczywiście mogą (a nawet powinni) sobie pomagać, budować się wzajemnie. To jeden z elementów dojrzałej relacji. Jednak „do tanga, trzeba dwojga”.

Partner mający problemy ze swoją emocjonalnością – niedojrzały lub rozchwiany, musi chcieć i być gotów do brania – pomocy lub współpracy partnera. Zresztą ta chęć i gotowość to jeden z dowodów na jego emocjonalną więź i pragnienie budowy związku. Nawet, jeżeli będzie go to kosztowało (faktycznie lub w wyobrażeniach) wiele wyrzeczeń. Ale określenie wiele jest tu bardzo względne. Nic nie jest warte tyle, ile dobry szczęśliwy związek. A dojrzały partner nie będzie przecież od niego żądał zmiany świetnej pracy lub rezygnacji z realizacji marzeń. Gdyby jednak tego wymagał, oznacza to, że sam nie jest dojrzały, nie dorósł do budowy świadomego, szczęśliwego związku.

zazdrość

Pozostać sobą, czyli “być” w związku

Dobre, satysfakcjonujące oboje partnerów, pożycie jest fundamentem dobrego, szczęśliwego związku. Bez niego ten związek faktycznie nie istnieje, nigdy w pełni się nie rozwinie i nie pokaże swojej mocy. Ale to dobre, satysfakcjonujące oboje partnerów, pożycie możliwe jest tylko pomiędzy dwojgiem dojrzałych emocjonalnie, zadowolonych – z siebie, partnera i ich związku – ludzi.

Oczywiście próbować budowy związku mogą też ludzie z emocjonalnymi deficytami. Ale tutaj, podobnie zresztą jak w przypadku budowania całościowych relacji, konieczna jest współpraca partnerów, wspieranie się, uczenie siebie. Jednak nigdy szczęśliwego związku nie stworzą ludzie niegotowi lub wręcz niechętni na tę pomoc i współpracę.

Związek i szczęśliwe pożycie jest bowiem także otwarciem się na partnera. Bez szczerości, zaufania zawsze będzie to „kulejący” związek oraz „kulejące” pożycie – z niedomówieniami i pojawiającą się, wciąż narastającą, frustracją.

Jak budować zdrowe relacje

Oczywiście, najlepiej, gdy w relację wchodzi dwoje świadomych, zadowolonych ludzi. Jednak coraz trudniej o takich. Każdy ma przecież jakiś bagaż doświadczeń i rozczarowań. Jednak dobry, szczęśliwy związek jest w stanie pokonać każdą przeszkodę. To przecież miłość – siła mogąca przenosić góry. Ale miłość jest możliwa tylko pomiędzy dwojgiem ludzi. Ludzi kochających się i gotowych zrobić dla siebie wszystko. Chcących dawać i gotowych brać. Gdy chcące i gotowe jest najwyżej jedno, nic z tego nie wyjdzie. Oprócz worka frustracji.

Jeśli mimo wielu różnic nadal chcecie być razem i znaleźć dla siebie sposób na udany związek możecie też spróbować skonsultować się ze specjalistami. Wtedy watro już skorzystać pomocy i zawalczyć o Wasz szczęśliwy związek.

Agata Bolimowska

nasza grupa tematyczna
baner jak przywrócić namiętność w związku

Polecane

skuteczna dieta

Najnowsze: