Różnica między Kung Fu a karate. Co trenować?

Różnica między Kung Fu a karate. Co trenować?

Wschodnie sztuki walki rozwijają zarówno naszą sferę fizyczną jak i duchową

Jaka jest różnica między Kung Fu a karate? Chiny kontra Japonia. Rywalizacja tych dalekowschodnich mocarstw trwa od ich zarania. Bywa krwawa, ale ma też szlachetne oblicze, kulturowe. Jednym z jego objawów jest trwająca od ponad stu lat dyskusja: co jest lepsze: karate czy kung fu?

Karate to japońska sztuka walki. Zostało stworzone przez mieszkańców leżącej na Pacyfiku wyspy Okinawa, jako metoda samoobrony bez użycia broni. Choć słowo karate, oznacza dziś w japońskim: naga (lub nieuzbrojona) ręka, od początku używano w nim także nóg.

Choć powstało jako sztuka walki, dość szybko stało się sportem oraz treningiem doskonalącym – fizycznie i psychicznie. I to właśnie aspekt sportowy oraz doskonalący sprawił, że jest dziś uprawiane na całym świecie.

Sztuki walki to też rozwój duchowy

W karate najważniejszy jest „dao” – droga, ciągłe doskonalenie się, rozwój. To właśnie po to, by ułatwić orientację i możliwość odnalezienia się w poziomie zaawansowania tej filozofii życia (bo karate można tak nazwać) wprowadzono system hierarchii, pasów – kolejnych stopni wtajemniczenia.

Karate to doskonalenie się fizyczne. Od wzmocnienia organizmu (zwłaszcza układy krwionośny, kostny i mięśniowy) do osiągnięcia pełnej – trwającej do późnej starości – sprawności fizycznej (z doskonale funkcjonującymi wszystkim układami). Jednak równie ważne jest w nim doskonalenie duchowe. Często zdarza się, że trenujący rezygnują z elementu sportowej rywalizacji, skupiając się wyłącznie na nim.

Doskonalimy się duchowo poprzez trening fizyczny – z wykorzystaniem obowiązujących w nim postaw, ruchów i układów (kata). Podobnie, jak we wszystkich azjatyckich sportach walki, ma on charakter medytacyjny. To wsłuchiwanie się w oddech, odejścia od doczesności, poszukiwania zrozumienia siebie i świata oraz prób dotarcia do sedna, uświadomienia sobie sensu. Odnalezienie „ja”.

Kung fu uderzyło w nas z większym impetem – za sprawą słynnego „Wejścia smoka” z Brucem Lee, uchodzącym za ikonę tej sztuki walki. Jednak ostrzegał on, by nie odbierać tej sztuki walki wyłącznie jako sztuki walki. Podkreślał aspekt duchowy kung fu tłumacząc, że w chińskim określenie to oznacza „osiągnięcie czegoś przez ciężką pracę”.

Dla laika kung fu jest tożsame z karate – ciosy, wykopy, uniki, przysiady i wyskoki. Jednak Chińczycy, zgodnie ze swoją naturą, zawsze przykładali większą wagę do aspektu filozoficznego i jedności z naturą. Nieprzypadkowo najważniejszymi ośrodkami rozwoju kung fu były klasztory, gdzie wielką wagę przykładano do warstwy psychiczno-emocjonalnej.

Sztuka doskonalenia ciała i ducha

Dziś kung fu to przede wszystkim sztuka doskonalenia ciała i ducha. Sztuka zachowania sprawności fizycznej, intelektualnej i duchowej. Sposób medytacji i odnajdywania siebie, poszukiwania szczęścia i pełnego spełnienia.

Różnica między Kung Fu a karate

Jaka jest różnica między Kung Fu a karate? Na pytanie: co lepsze – karate czy kung fu? Nie ma dobrej odpowiedzi. Obydwa style dają nam sprawność, czystość i zbliżają nas do samych siebie. Szczegóły mają tu niewielkie znaczenie. Co wybrać? Najlepiej spróbować i jednego, i drugiego, a dopiero potem podjąć decyzję. Dla nas, zaganianych lub zasiedziałych w fotelach ludzi zachodu, z pewnością każde rozwiązanie będzie dobre. No i damy sobie radę z każdym, nawet dużo większym i silniejszym przeciwnikiem.

Polecane przez nas

https://ukorzeni.pl/styl-zycia-to-codzienna-sztuka-zycia-i-aktywnosc-fizyczna/wplyw-yogi-na-zdrowie-czy-yoga-leczy-nasze-cialo-i-dusze/

Polecana grupa tematyczna

https://www.facebook.com/groups/755609134877608/


Podobne artykuły

Czego uczy jazda konna? Nieocenione korzyści z jazdy konnej

Pewności siebie i poczucia odpowiedzialności uczymy się siedząc nawet na kucyku Jazda konna jest jedną z najprzyjemniejszych form spędzania wolnego czasu. Ma też duże znaczenie terapeutyczne. Kontakt z naturą, świeże…

Jak bezpiecznie schudnąć 12 kg w 3 miesiące bez efektu jojo?

Chcesz zrzucić zbędne kg? Ale bez efektu jojo i obwisłej skóry? Zacznij od zmiany stylu życia, a dieta może nie być już potrzebna Wystarczy, że będziemy jeść posiłki o stałych…

Jaka jest różnica między karate a judo?

Dystans kontra zbliżenie. Uderzenia i wykopy, wyskoki i uchylenia kontra dźwignie, rzuty i duszenia Choć pochodzą z Japonii, dzieli je prawie wszystko. Prawie, bo zarówno karate, jak i judo, są…

Taekwondo: Na czym polega  i dlaczego warto trenować

Taekwodo jest więc sztuką uderzania pięścią i nogą. Ale to także sztuka myślenia Tu już sama nazwa mówi wszystko. Tae to, w języku koreańskim, stopa, uderzenie stopą lub nogą. Won…