Miejski, kaskaderski bieg z przeszkodami. Freerun jest ekstremalną wersją parkouru – miejskiego biegu z przeszkodami Chodzi w nim nie tylko […]
20.05.2021
Pływanie jest zdecydowanie lepsze i zdrowsze niż modne dziś siłownia czy bieganie. Przy względnie niewielkim wysiłku buduje i rozwija równomiernie całą tkankę mięśniową naszego organizmu, W czasie pływania – podobnie jak podczas spacerów – pracują wszystkie partie mięśniowe naszego organizmu.
Ponieważ opór wody sprawia, że wysiłek jest nieco większy niż w czasie chodzenia, spalanie tkanki tłuszczowej oraz rozwój tkanki mięśniowej są także proporcjonalnie zwiększone. Ten opór ma jeszcze jedno znaczenie. To masaż całego ciała.
Ten zwiększony wysiłek ma też doskonały wpływ na układ krwionośny i trawienny. Wzmożony przepływ krwi poprawia krążenie oraz wzmacnia i uelastycznia naczynia krwionośnie oraz serce. Pływanie zwiększa tempo przemiany materii. Jednak musimy pamiętać, żeby – na godzinę, dwie – przed wejściem do wody wstrzymać się od posiłków. Podczas zwiększonego wysiłku trawienie jest utrudnione, może dojść do efektów zwrotnych.
Pływanie zmusza też do pracy cały układ kostno-stawowy. Podobnie jak w przypadku układu mięśniowego jest to praca harmonijna – bez większych, gwałtownych przeciążeń grożących zwichnięciami i złamaniami.
Ze względu na to, że pływamy wyprostowani, równomiernie pracują mięśnie i kości, pływanie wpływa na naszą postawę oraz koryguje sylwetkę. Dlatego jest jedną z aktywności zalecanych przy tendencjach do skrzywień kręgosłupa.
Pływanie to także harmonia oddechu. Musimy głęboko wciągać i powoli wydychać powietrze. Dlatego ma doskonały wpływ na nasze płuca i układ oddechowy. Organizm zostaje właściwie dotleniony. Uczy się i oswaja z właściwymi technikami oddechu.
Równomierny i harmonijny rozwój całego organizmu oraz wymuszona ruchliwość stawów i aktywność mięśni sprawiają, że pływanie – aktywność dla osób w każdym wieku, szczególnie jest polecana dzieciom, osobom starszym, oraz pracującym w pozycji siedzącej.
Pływanie poprawia ogólną wydolność fizyczną organizmu. Wpływa też znakomicie na układ nerwowy i psychikę. Kontakt z naturą (bo woda jest naturą) oraz skupienie na wysiłku powoduje oderwanie od codziennych problemów. Osiągnięcia ( – Przepłynęłam trzy baseny) poprawiają samopoczucie i podnoszą samoocenę.
Pływanie jest naturalną, wrodzoną umiejętnością człowieka. Jednak niektórzy przy pierwszych kontaktach z wodą ulegają atakom paniki. Dlatego pierwsze kroki należy zawsze stawiać w towarzystwie ratownika lub osoby oswojonej z wodą.
Mariola Bogusz