Kąpiele leśne – japońska filozofia shinrin-yoku ‘nic nie robienia’ na łonie natury

Kąpiele leśne – japońska filozofia shinrin-yoku ‘nic nie robienia’ na łonie natury
Wypad do lasu.

Las to natura. Dzika i tajemnicza. W lesie jest energia spokoju. Owa cisza, którą możemy skutecznie naładować swoje życiowe baterie

Czym są Kąpiele leśne? Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z terapeutycznej mocy lasów. W związku z tym, że staliśmy się społeczeństwem żyjącym wewnątrz, budynków biur, mieszkań, sklepów, czy też po prostu wewnątrz miast, jesteśmy narażeni na większy poziom stresu, szkodliwy hałas, a także poczucie zamknięcia.

Kąpiele leśne to samo zdrowie

Najlepszym remedium dla takiego stanu jest wyjechanie z miasta i intensywne obcowanie z przyrodą. Jednak, aby efekt wypoczynku i rozluźnienia był faktycznie odczuwalny, należy zupełnie odciąć się. Spróbować nie myśleć o niczym. Zapomnieć na ten czas o problemach, pracy i pozwolić sobie na nieograniczony kontakt z naturą. Posłuchanie śpiewu ptaków, odgłosów zwierząt i szumu lasu. To jest bardzo odprężające niczym medytacja. Bardziej niż medytacja bo oddychamy świeżym powietrzem. Zaczynają lepiej pracować nasze wewnętrzne organy, serce, płuca, jelita i nerki.

Regularne spacery po lesie.

Nie musimy jednak od razu budować szałasu w leśnej głuszy i odcinać się od cywilizacji raz na zawsze. Wystarczy regularnie spacerować po lesie, starając się poświęcać temu pełną uwagę, pozwolić sobie na doświadczenie kąpieli leśnej. Dodatkowym bonusem dla naszego zdrowia będzie przy okazji prawidłowy oddech, którego warto się nauczyć. Głęboko wciągamy powietrze nosem, aż poczujemy, że naturalnie unosi się nam brzuch a następnie wypuszczamy ustami. W ten sposób nie tylko dotleniamy organizm to jeszcze oczyszczamy go z dwutlenku węgla.

Shinrin-yoku, ponieważ tak na język japoński tłumaczy się leśne kąpiele, pod względem fizjologicznym i psychologicznym wywierają pozytywne skutki. Obniżają ciśnienie i poziom cukru we krwi. Pobudzają układ odpornościowy. Rozwiązują problemy z bezsennością. Pomagają chorym na depresję. Dodają energii i podnoszą próg bólu.

Świeże powietrze i naturalne olejki eteryczne o działaniu antybakteryjnym, które są uwalniane przez rośliny, pozytywnie działają na ciało obniżają poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.

Michał Śliwka

Facebook grupa tematyczna

Polecane:

Najnowsze: