Jaka jest różnica między karate a judo?

Jaka jest różnica między karate a judo?

Dystans kontra zbliżenie. Uderzenia i wykopy, wyskoki i uchylenia kontra dźwignie, rzuty i duszenia

Choć pochodzą z Japonii, dzieli je prawie wszystko. Prawie, bo zarówno karate, jak i judo, są nie tylko sztukami walki. To przede wszystkim sztuki doskonalenia się. Jaka jest różnica między karate a judo?

Ciało i umysł

Judo jest sztuką walki przypominającą nieco zapasy. Nieco, bo choć bardzo ważny w nim jest aspekt rywalizacji, jego twórcy podkreślali, że przede wszystkim jest treningiem doskonalącym ciało i umysł. Ciało, bo jest bardzo dobrym sposobem na wzmocnienie odporności i wytrzymałości oraz układów kostnego i mięśniowego (zwłaszcza mięśnie rąk, nóg, tułowia oraz pasa biodrowego i barkowego). Umysł, ponieważ uczy dyscypliny, pokory, szacunku dla przeciwnika, moralności (pojęcia dobra i zła, świadomość zadawania bólu) oraz zaawansowanego myślenia taktycznego (tu ważne są: poświęcenie własnego komfortu i gotowość na ból).

Judo to kontaktowa sztuka walki. Jesteśmy w całkowitym zbliżeniu z przeciwnikiem lub rywalem.Natomiast w karate kontakt fizyczny z rywalem jest ograniczony do uderzeń i kopnięć. Choć, podobnie jak judo, uczy wytrwałości, dyscypliny oraz myślenia taktycznego, ważniejszy w nim jest aspekt duchowy.

sztuka życia

Droga do doskonałości

I w judo, i w karate bardzo ważna jest „dao” – droga, ciągłe doskonalenie się. Jednak w karate to doskonalenie się nie jest uzależnione od starcia, rywalizacji. Tu możemy sami trenować obowiązujące w nim postawy, ruchy i układy (kata). I,podobnie, jak we wszystkich azjatyckich sportach walki, taki samodzielny trening ma charakter medytacyjny. To nie tylko doskonalenie ruchów (a przez to ciała), ale przede wszystkim szansa na wsłuchiwanie się w swój oddech, nabranie dystansu (a przez to okazja na szersze spojrzenie) do codzienności; szansa na zrozumienia siebie i świata oraz próba dotarcia do sedna, uświadomienia sobie sensu, odnalezienie „ja”.

Różnica między karate a judo

Jako sztuki walki, sposoby na pokonanie przeciwnika, unieszkodliwienie napastnika, judo i karate są równie skuteczne. Choć judo wydaje się bardziej „męskie”, kobiety doskonale radzą sobie z rzutami, dźwigniami i podduszeniami, a ich pojedynki – co widać na zawodach sportowych z igrzyskami olimpijskimi na czele – często bardziej ekscytujące od starć pomiędzy mężczyznami.

Jednak jeżeli poszukujesz szansy na doskonalenie duchowe, karate jest zdecydowanie lepsze. No i da ci łydki, uda oraz pośladki, jakim nikt się nie oprze. Nawet, jeżeli będzie na nich kilka siniaków.

Rafał Pawłowski

facebook grupa tematyczna
suteczna dieta

Najnowsze: