Freerun, czyli miejski ekstremalny bieg z przeszkodami

Freerun, czyli miejski ekstremalny bieg z przeszkodami

Miejski, kaskaderski bieg z przeszkodami. Freerun jest ekstremalną wersją parkouru – miejskiego biegu z przeszkodami

Chodzi w nim nie tylko o pokonanie przeszkody, ale pokonanie jej w jak najbardziej efektowny sposób. Przeskoczyć w biegu mur? To dobre dla starszaków. Teraz trzeba go przeskoczyć robiąc przy okazji przewrót w powietrzu. Przejść po poręczy? Jasne, ale na rękach.

Sport ekstremalny

Dla wielu osób już parkour był sportem ekstremalnym – zabawą dla głodnych wrażeń, skłonnych do efekciarstwa młodych, bardzo wysportowanych, ludzi. Chłopców, bo to oni są głównie parkourowcami, którym przestały już wystarczać ekwilibrystyczne popisy na desce czy rowerze. Uzależnili się od adrenaliny i potrzebowali jej więcej.

Freerun, jeszcze bardziej ekstremalna wersja ekstremalnego parkouru, to kolejny stopień wtajemniczenia. Sport, któremu bliżej do popisów kaskaderskich. Zresztą jako kaskaderzy często dorabiają gwiazdy freerunu.

Akrobatyka

Choć w wolnym tłumaczeniu freerun to swobodny bieg, swobody i biegu w nim nie wiele. Jest akrobatyką i gimnastyką sportową rozgrywaną na świeżym powietrzu bez ograniczenia placem gry.

Tak, jak gimnastyka i akrobatyka, freerun wymaga wszechstronnego przygotowania fizycznego oraz żelaznej kondycji – i to zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Tu liczy się tempo, pomysłowość (w wymyślaniu kolejnych figur) oraz konsekwencja (nie można zawahać się przed kolejnym skokiem).

Freerun, czyli miejski bieg z przeszkodami dla każdego

Freerun nie jest ekstremalną rozrywką wartą polecenia każdemu. Stopień trudności, konieczność włożenia ogromnego wysiłku oraz kontuzjogenność sprawiają, że to sport dla najtwardszych oraz najsilniejszych. I dla młodych – 16-30-latków – ludzi, których organizm funkcjonuje najlepiej.

Oni też, nieobciążeni rodziną mają najwięcej czasu na opracowanie i przetrenowanie figur. Bo freerun, choć wydaje się improwizowany, jest starannie przygotowanym plenerowym spektaklem baletowym.

Starsi, mający ochotę na bieg z przeszkodami, powinni pobiegać po pofałdowanym terenie podmiejskim lub parkowym. W pewnym wieku (i przy właściwej mu kondycji) już skok przez strumień i przeskok (ze wsparciem) przez metrowy murek są freerunem. Zresztą taką jego formę warto polecić każdemu. Terenowy bieg z przeszkodami to doskonała forma aktywności fizycznej. Dla większości ludzi wystarczająco ekstremalna. Na prawdziwy freerun można potem popatrzeć w telewizji.

Polecane przez nas

https://ukorzeni.pl/styl-zycia-to-codzienna-sztuka-zycia-i-aktywnosc-fizyczna/pilates-jakie-sa-efekty-i-po-jakim-czasie-sa-juz-odczuwalne/

Polecana grupa tematyczna

https://www.facebook.com/groups/755609134877608/


Podobne artykuły

Jak bezpiecznie schudnąć 12 kg w 3 miesiące bez efektu jojo?

Chcesz zrzucić zbędne kg? Ale bez efektu jojo i obwisłej skóry? Zacznij od zmiany stylu życia, a dieta może nie być już potrzebna Wystarczy, że będziemy jeść posiłki o stałych…

Jaka jest różnica między karate a judo?

Dystans kontra zbliżenie. Uderzenia i wykopy, wyskoki i uchylenia kontra dźwignie, rzuty i duszenia Choć pochodzą z Japonii, dzieli je prawie wszystko. Prawie, bo zarówno karate, jak i judo, są…

Taekwondo: Na czym polega  i dlaczego warto trenować

Taekwodo jest więc sztuką uderzania pięścią i nogą. Ale to także sztuka myślenia Tu już sama nazwa mówi wszystko. Tae to, w języku koreańskim, stopa, uderzenie stopą lub nogą. Won…

Sambo – na czym polega i dlaczego warto trenować

Zbudowano je na bazie zapasów, boksu, jujitsu, judo oraz wybranych chwytów, ciosów i pozycji z regionalnych sportów obronnych krajów tworzących Związek Radziecki Sambo zostało wymyślone na mocy decyzji administracyjnej. Przywódcy…