Freerun, czyli miejski ekstremalny bieg z przeszkodami

Freerun, czyli miejski ekstremalny bieg z przeszkodami

Miejski, kaskaderski bieg z przeszkodami. Freerun jest ekstremalną wersją parkouru – miejskiego biegu z przeszkodami

Chodzi w nim nie tylko o pokonanie przeszkody, ale pokonanie jej w jak najbardziej efektowny sposób. Przeskoczyć w biegu mur? To dobre dla starszaków. Teraz trzeba go przeskoczyć robiąc przy okazji przewrót w powietrzu. Przejść po poręczy? Jasne, ale na rękach.

Sport ekstremalny

Dla wielu osób już parkour był sportem ekstremalnym – zabawą dla głodnych wrażeń, skłonnych do efekciarstwa młodych, bardzo wysportowanych, ludzi. Chłopców, bo to oni są głównie parkourowcami, którym przestały już wystarczać ekwilibrystyczne popisy na desce czy rowerze. Uzależnili się od adrenaliny i potrzebowali jej więcej.

Freerun, jeszcze bardziej ekstremalna wersja ekstremalnego parkouru, to kolejny stopień wtajemniczenia. Sport, któremu bliżej do popisów kaskaderskich. Zresztą jako kaskaderzy często dorabiają gwiazdy freerunu.

Akrobatyka

Choć w wolnym tłumaczeniu freerun to swobodny bieg, swobody i biegu w nim nie wiele. Jest akrobatyką i gimnastyką sportową rozgrywaną na świeżym powietrzu bez ograniczenia placem gry.

Tak, jak gimnastyka i akrobatyka, freerun wymaga wszechstronnego przygotowania fizycznego oraz żelaznej kondycji – i to zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Tu liczy się tempo, pomysłowość (w wymyślaniu kolejnych figur) oraz konsekwencja (nie można zawahać się przed kolejnym skokiem).

Freerun, czyli miejski bieg z przeszkodami dla każdego

Freerun nie jest ekstremalną rozrywką wartą polecenia każdemu. Stopień trudności, konieczność włożenia ogromnego wysiłku oraz kontuzjogenność sprawiają, że to sport dla najtwardszych oraz najsilniejszych. I dla młodych – 16-30-latków – ludzi, których organizm funkcjonuje najlepiej.

Oni też, nieobciążeni rodziną mają najwięcej czasu na opracowanie i przetrenowanie figur. Bo freerun, choć wydaje się improwizowany, jest starannie przygotowanym plenerowym spektaklem baletowym.

Starsi, mający ochotę na bieg z przeszkodami, powinni pobiegać po pofałdowanym terenie podmiejskim lub parkowym. W pewnym wieku (i przy właściwej mu kondycji) już skok przez strumień i przeskok (ze wsparciem) przez metrowy murek są freerunem. Zresztą taką jego formę warto polecić każdemu. Terenowy bieg z przeszkodami to doskonała forma aktywności fizycznej. Dla większości ludzi wystarczająco ekstremalna. Na prawdziwy freerun można potem popatrzeć w telewizji.

Polecane przez nas

https://ukorzeni.pl/styl-zycia-to-codzienna-sztuka-zycia-i-aktywnosc-fizyczna/pilates-jakie-sa-efekty-i-po-jakim-czasie-sa-juz-odczuwalne/

Polecana grupa tematyczna

https://www.facebook.com/groups/755609134877608/


Podobne artykuły

Ruch to zdrowie! Skąd więc biorą się kontuzje i jak ich uniknąć?

Każdy z nas spotkał się z maksymą „Ruch to zdrowie.”, ale czy rzeczywiście tak jest? Czemu więc amatorom oraz zawodowym sportowcom zdarzają się kontuzje? Aktywność fizyczna jest niezaprzeczalnie ważna i…

Trening ze skakanką – czyli „wyskacz” idealną formę w domu!

Skakanie na skakance kojarzy nam się przede wszystkim z dzieciństwem albo formą rozgrzewki przed głównym treningiem. W dzisiejszych czasach co raz mniej dzieci bawi się na podwórku grając w gumę…

Kitesurfing, czyli sport i świetna zabawa na wodzie

Choć uznawany jest za sport ekstremalny, można go uprawiać w każdym wieku. Można i warto Bo kitesurfing to porcja zdrowego wysiłku na świeżym powietrzu i serotoninowo-endorfinowy zastrzyk o jaki trudno…

Prawidłowy oddech źródłem życia i zdrowia

Każdy istniejący organizm na ziemi potrafi oddychać - oddychanie jest niezależne od naszej woli, ale możemy mieć na nie świadomy wpływ Warto czasem zastanowić się nad tym jak oddychamy, a…