Capoeira. Jaki ma wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej?

Capoeira. Jaki ma wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej?

Capoeria to brazylijska sztuka walki. Równie skuteczna, co jej słynniejsze „koleżanki” z Dalekiego Wschodu

Capoeira – dla praktykujących – jest czymś więcej, niż aktywnością czy sposobem na samoobronę. Jej treningi przeradzają się w totemiczne misteria taneczne – bardzo ukorzeni. To doskonały sposób na poprawienie kondycji fizycznej jak również psychicznej. Znajduje również sympatyków wśród osób, którym zależy na redukcji wagi podczas treningu. Między innymi dlatego Capoeira jest obecnie coraz popularniejsza.

Na czym oparta jest capoeria?

Capoeira opiera się na rytmie. Dodatkowo treningom często towarzyszy pierwotne bicie bębnów. Są one wspaniałym rytualnym tłem całej “ceremonii”. Kroki i ruchy przypominają nieco gimnastykę akrobatyczną. Treningi capoeiry składają się w dużym stopniu z ćwiczenia podcięć oraz kopnięć na wyższe partie ciała. Niewiele jest w niej blokad ciosów przeciwnika. Zamiast nich stosuje się uniki i przysiady. Rytm dodaje wszystkiemu płynności. Sprawia to, że trening Capoeiry przypomina pierwotny, plemienny taniec. Bardzo transowy.

Właśnie z powodu tej „taneczności” warto tę brazylijską sztukę uprawiać. Jej treningi to jedna z najlepszych znanych współczesnemu człowiekowi form ogólnorozwojowej gimnastyki. Zapewniając równomierną pracę wszystkich partii układu kostnego i mięśniowego, doskonale wpływa na ich rozwój oraz ogólną kondycję organizmu. Ze względu na intensywny ruch oraz wspomagające go oddychanie capoeira ma także doskonały wpływ na układy: sercowo-naczyniowy i oddechowy.

Co ważne, trening przybiera formę pierwotnego obrzędu/zabawy i jest bardzo harmonijny, dlatego odczuwalne zmęczenie jest niewspółmiernie niskie do włożonego wysiłku. To z kolei sprawia, że capoeira jest doskonałym sposobem na zrzucenie wagi. Spalamy tłuszcz bez świadomości rzeczywistego wysiłku. Wysiłek jest bowiem przyjemnością.

baner sztuki walki

Capoeira to nie tylko sztuka walki ale też medytacja

Ale nie tylko kondycję na fizyczną te brazylijskie misterium wpływa. Wprowadzany przez rytm trans ułatwia medytację. Treningi przypominające plemienne obrzędy powodują, że nie tylko zbliżamy się do innych trenujących/tańczących, ale też dzielimy energią. Sprzyja to procesom socjalizacyjnym i – co istotne dla osób mających problemy w relacjach interpersonalnych lub cierpiących na samotność – poczuciu jedności z innymi.

Trening capoeiry jest więc bardzo zdrowym – fizycznie i emocjonalnie – wysiłkiem. Wysiłkiem tym przyjemniejszym, że stanowi nie tylko przygotowanie do zmierzenia się z napastnikiem, ale też jest doskonałą zaprawą kondycyjną i taneczną. Po takiej porcji gorących rytmów, w walce o tytuł królowej/króla parkietów nikt nie będzie miał z wami szans. Zwłaszcza gdy wejdziecie teraz w te, jeszcze do niedawna o dwa numery za małe, kreacje. Zresztą rywala lub rywalkę można też pokonać w inny sposób. Capoeira to jednak szuka walki.

Monika Pacura

suteczna dieta

Najnowsze: