Jak bezpiecznie schudnąć 12 kg w 3 miesiące bez efektu jojo?

Jak bezpiecznie schudnąć 12 kg w 3 miesiące bez efektu jojo?

Chcesz zrzucić zbędne kg? Ale bez efektu jojo i obwisłej skóry? Zacznij od zmiany stylu życia, a dieta może nie być już potrzebna

Wystarczy, że będziemy jeść posiłki o stałych porach i dodamy do tego regularny ruch fizyczny-minimum 1,5 h dziennie wysiłku i picie wody. Już tylko to – pomoże nam to zredukować wagę. Jak znacząco? To zależy od wielu innych czynników, bo niektórzy bardziej zdeterminowani i zdyscyplinowani mogą zrzucić nawet dużo więcej. Nie zapominajmy jednak, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Tak więc, jak bezpiecznie schudnąć 12 kg, zdrowo i bez efektu jojo? Zmieniając swój dotychczasowy styl życia!

Nie musisz biegać kilka kilometrów dziennie, chociaż zachęcamy, o ile zdrowie na to pozwala. Możemy wybrać marsz na świeżym powietrzu, który podobnie jak bieganie dotleni nasze płuca i mózg. Nie masz aż tyle czasu? To wymówka, bo wystarczy, że zrezygnujesz z wieczornego serialu i już zaoszczędzasz godzinę. Można wysiąść z zatłoczonego autobusu trzy przystanki wcześniej i wykonać 30 minutowy marsz w kierunku domu. Można też ćwiczyć w domu, oglądając serial. Jeśli w trzy miesiące nie ubędzie minimum tyle, ile zaplanowałaś wtedy dopiero pomyśl o diecie redukcyjnej – absolutnie nie rezygnując z ruchu.

Nie rezygnuj z ruchu jeśli chcesz schudnąć 12 kg bez efektu jojo

Ruch fizyczny, zwłaszcza ten na świeżym powietrzu, nie tylko wymodeluje naszą sylwetkę, ale również doda energii. Po kilku dniach poczujemy się dużo lepiej. Nasza skóra dotleni się i zmieni koloryt, więc poczujemy się młodsze. Widząc tak pozytywne zmiany dostajemy kolejny zastrzyk motywacji. Najważniejsze aby nie odpuszczać, bo wtedy istnieje ryzyko, że powrócimy do starych przyzwyczajeń. Wszystko zależy od nas samych. To się opłaci. Tylko uczciwie musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy zmian. Jeśli “TAK” to…

Po pierwsze działaj

Musisz schudnąć 15 kg, bo grozi ci cukrzyca? To żaden problem. Daj sobie 6-8 tygodni. Chcesz zrzucić 3-4 kg, żeby na imprezę iść w tej super obcisłej sukience? Potrzebujesz 2 tygodnie. Najwyżej miesiąc. I to bez żadnych poświęceń, morderczych ćwiczeń, głodówki, modnych diet pudełkowych czy kilkuset złotych wydanych u dietetyka. Wystarczy rozsądek, odrobina ruchu, uporządkowanie życia i 1,5-2 litry wody dziennie. I nie musisz biegać, wystarczy spacer. Jak bezpiecznie schudnąć 12 kg? Dla ciebie to żadne wyzwanie, wystarczy uwierzyć, że to jest możliwe.

Żyjemy w czasach wielkiego odchudzania. To dziś modne. Modne, ale nie zawsze zdrowie. Kobiety, które chcą wyglądać jak supermodelki i celebrytki wydają góry pieniędzy na mega diety, suplementy, dietetyków, jak również trenerów personalnych. Panowie padają ze zmęczenia w pracy i siłowniach – by zarobić na godziny morderczej budowy rzeźby – by wyglądać jak najgorętsi modele.

Wszystko z umiarem

Takie szaleństwo odchudzania to potężne obciążenie dla naszego ciała i psychiki. Jego koszty są zbyt duże w stosunku do zysku, czyli super linii. Godziny wyrzeczeń często nie przynoszą rezultatu, często są zbyt dużym obciążeniem dla organizmu, który źle znosi głodówki, gwałtowny wysiłek i związki chemiczne zawarte w tłumiących łaknienie czy przyspieszających trawienie suplementach. Na dodatek prawie zawsze po takim wielkim odchudzaniu pojawia efekt jo-jo – w kilka tygodniu po ostrym treningu czy głodówce wracamy do starych nawyków i poprzedniej wagi. Wymęczyliśmy organizm, a teraz mamy problem z psychiką – znów nie daliśmy rady, jesteśmy słabi.

Jeśli wymęczymy organizm grozi nam spadek energii i efekt jojo

Katastrofa! Na własne życzenie. A przecież to całe legendarne odchudzanie, zrzucanie zbędnych kilogramów i budowanie sylwetki może być takie proste.

Jak bezpiecznie schudnąć 12 kg w 3 miesiące?

Wystarczy odrobina ruchu. Codzienny spacer – 1-1/5 h sprawi, że poprawi się nam trawienie i organizm zacznie aktywnie spalać. Za dużo pracy? Jesteście zmęczeni. Podzielcie go na dwie części – przed i po pracy. Ten spacer doskonale też wpłynie na wasz umysł. Dotlenicie się i, dzięki małemu wysiłkowi, dostaniecie zastrzyk endorfin tak bardzo potrzebnych przed spotkaniem z irytującym szefem i nudzącymi koleżankami.

Możemy zmienić przyzwyczajenia, wstać wcześniej i jeszcze przed pracą iść na spacer po świeże bułeczki. Dziś przyzwyczailiśmy się świeże pieczywo wyjmować z zamrażalnika, ale taki ruch przed pracą nam dobrze zrobi, budzi równie skutecznie jak kawa. Dodatkowo możemy po drodze poćwiczyć. Przebiec się przynajmniej w jedną stronę. Może uda nam się nawet zaliczyć schody.

Jak bezpiecznie schudnąć

Możemy też ćwiczyć w domu. Nawet zwykłe ćwiczenia, które pamiętamy ze szkoły jak: przysiady, skłony, wymachy czy pompki rozruszają nasze zastałe kości i poprawią metabolizm.

Deska

Deska jest moim ulubionym ćwiczeniem i bardzo mało wymagającym, za to efekty są oszałamiające. Modeluje całą sylwetkę, do tego jest to jedno z najefektywniejszych ćwiczeń na płaski brzuch. Wystarczy kawałek wolnej przestrzeni, mata albo kocyk i trochę cierpliwości, aż nauczymy się ćwiczenie wykonywać prawidłowo. A nie jest proste. Dlatego najlepiej jeśli na początku ustawimy obok lustro lub poprosimy kogoś o korektę.

Gdy już ustawimy się prawidłowo, wszystkie partie naszych mięśni będą napięte. Jeśli dopiero zaczynamy, wystarczy jak wytrzymamy kilkanaście minut. Docelowo ćwiczenie wykonujemy przez minutę. I to wystarczy! Poświęcamy dziennie jedną minutę i nie ponosimy żadnych kosztów chyba, że tylko dla własnego wygody zainwestujemy w matę. Pokazujemy jak prawidłowo wykonać deskę i trzymamy kciuki za rezultaty.

Deska

Ruch to zdrowie!

W weekend na spacer przeznaczcie więcej czasu, 2-3 godziny z przerwą na kawę lub obiad. Bo obiady powinniście jeść. Zresztą nie tylko obiady. Wszystkie posiłki. Wszystkie trzy – śniadanie, obiad i kolację. Śniadanie powinno być najbardziej obfite – to zastrzyk energii na cały dzień. Obiad skromniejszy. Kolacja najmniejsza – najlepiej złożona tylko z warzyw i owoców. Posiłki powinny być dobrze zbilansowane – białka, węglowodany, minerały. Dużo warzyw. Nie bójcie się pieczywa, ale musi być gruboziarniste. Mięso, nawet to czerwone, także nie jest zakazane. Choć dobrze byłoby, od czasu do czasu, zastąpić je tofu. Natomiast musicie zapomnieć o wszelkich potrawach wysoko przetworzonych. To trucizna. Zawsze. Nie tylko podczas odchudzania.

W tej trzy posiłkowej diecie dopuszczalne są za to przegryzki. Jednak najlepiej, żeby były nimi suszone owoce lub warzywa, przynajmniej na początku, gdy jesteśmy na etapie redukcji wagi. Jak bezpiecznie schudnąć 12 kg? Nie przekraczamy dziennie pięciu posiłków, wliczając w to również przekąski. Jak już wywalczymy wymarzoną wagę, żeby nie zderzyć się z efektem jojo, pozostańmy przy maksimum pięciu posiłkach dziennie. Pozwalając już sobie wtedy nawet na mniej zdrowe jedzenie. Z doświadczenia wiem, że po kilku miesiącach zdrowego jedzenia, odczuwamy różnice w kubkach smakowych tak znacząco, że śmieciowe jedzenie przestaje nam już smakować.

aktywność fizyczna

Jak się zdrowo odżywiać?

Od czego zacząć, żeby zmiana stylu życia nie była dla nas katorgą? Nie możemy rezygnować z dnia na dzień z wszystkich dotychczasowych przyzwyczajeń, bo nie wytrzyma tego żadna psychika. Każda zmiana jest dla organizmu szokiem, nawet ta która jest dla niego dobra. Na początek może warto przestać się obżerać. Mniejsze porcje jedzone w równych – ale ustalonych przez was i wasz organizm – odstępach czasowych. Mniejsze posiłki są łatwiej i szybciej trawione. Nic wam się nie odłoży „na boczkach”. Nie zamawiajcie całego wiaderka, a potem na siłę wciskając to w siebie, żeby się nie zmarnowało. Nie zaszkodzi zachować umiar.

zachowujemy umiar w jedzeniu

W trakcie takiej terapii dobrze zastosować post przerywany ale wtedy zawsze wcześniej należy skonsultować się z lekarzem, jeśli nie jesteście całkowicie zdrowi.

Jeżeli jesteśmy młodzi i zdrowi i chcemy dać czas organizmowi na regulację – spalanie, oczyszczenie się i regulację hormonów przerwa pomiędzy ostatnim a pierwszym posiłkiem powinna wynosić od 12 do 16 godzin. A więc śniadanie i kolację powinno dzielić najwyżej 8-12 godzin. Dlatego najlepiej jeść jak najwcześniej kolację – najpóźniej o 19-19.30 i jak najpóźniej śniadanie. Niektórzy twierdzą wręcz, że warto rozpocząć dzień od szklanki wody i śniadanie zjeść dopiero w pracy.

O której godzinie jeść ostatnią kolację żeby schudnąć 12 kg bez efektu jojo

Przerywany post

Przerywany post nie tylko obniża poziom tłuszczu w organizmie. Buduje też mięśnie, bo regulowane w czasie snu hormony mają więcej czasu na wydzielanie. Pomaga to ciału szybciej regenerować mięśnie, co pomaga w ich rozwoju.

Na dodatek przerywany post zmniejsza ryzyko chorób metabolicznych oraz nowotworów i przedłuża nam życie, a dzieje się tak, ponieważ w okresie braku zastrzyków kalorycznych organizm szuka sposobów na utrzymanie się przy życiu.

W takiej naturalnej kuracji odchudzającej bardzo ważne są napoje. Powinniśmy zupełnie odstawić wszystkie kolorowe, słodzone płyny typu oranżada i cola. Bardzo ograniczyć kawę i herbatę (w przypadku tej ostatniej warto odstawić czarną i przerzucić się na białą albo zieloną). Ograniczyć (a najlepiej odstawić) też alkohol. Podstawowym płynem powinna być woda. Najlepiej mineralizowana. Ona najlepiej nawadnia i oczyszcza organizm. To prawdziwy cud natury. Nasze nerki dzięki zdrowej wodzie się też ożywią.

baner trening interwałowy na schodach

Zrzucenie kilku kilogramów, bez żadnej drakońskiej diety, wielkim wyzwaniem wcale nie jest. Wystarczy powrót do natury, odrobina dobrych chęci oraz samozaparcia. Zyska nie tylko nasz organizm, ale też uroda i psychika. Podczas oglądania się w lustrze, z dumy zaleje nas ocean endorfin. Jeśli nie wiesz jaki wybrać sport i wolałbyś świadomie dokonać wyboru, polecamy naszą podkategorię aktywność fizyczna, w której opisujemy plusy i minusy różnych sportów. Jeśli mamy mu poświęcać kawałek swojego życia, to niech współgra z naszym temperamentem i będzie dla nas czystą przyjemnością – relaksem i wypoczynkiem.

Jak bezpiecznie schudnąć 12 kg w 3 miesiące bez efektu jojo?

Monika Pacura

Facebook grupa tematyczna
baner konsultacja z dietetykiem

Najnowsze: