Skuteczność metody śluzowej w antykoncepcji

antykoncepcja metoda śluzowa

Metoda śluzowa to druga, obok kalendarzyka małżeńskiego, naturalna metoda antykoncepcji. Trudniejsza i obarczona większym ryzykiem. Ale dla wielu par jest skutecznym sposobem na unikanie nieplanowanej ciąży

Skuteczność w antykoncepcji metody śluzowej jest trudna do określenia bo polega na obserwacji. Na podstawie wyglądu i konsystencji śluzu z szyjki macicy, kobieta jest w stanie określić, kiedy ma dni płodne, a kiedy niepłodne.

Metoda śluzowa i jej skuteczność w antykoncepcji

Stworzona w latach 50. XX wieku przez Australijkę Evelyn Billings metodajest czaso- i pracochłonna. Wymaga od kobiety doskonałej znajomości własnej fizjologii oraz długotrwałej obserwacji śluzu. Najkrócej – jednak to najczęściej zbyt krótko – może trwać ona jeden cykl. Kobieta musi bowiem przede wszystkim ustalić swój model niepłodności. Jaka jest zatem skuteczność metody śluzowej w antykoncepcji?

Istnieją dwa podstawowe modele niepłodności:
– suchy, gdy po miesiączce pochwa jest sucha;
– mokry, kiedy po miesiączce pojawiają się niewielkie ilości wydzieliny.

Pojawienie się śluzu (w modelu suchym) lub jego większe ilości (w mokrym) oznaczają gotowość organizmu do zajścia w ciążę.

Ze względu na gospodarkę hormonalną, w trakcie cyklu zmienia się wygląd i konsystencja śluzu. Jeśli nauczymy się rozpoznawać, skuteczność metody śluzowej wzrośnie.

W okresie przedowulacyjnym jest on śliski, przezroczysty i ciągliwy. Im bliżej owulacji, tym go więcej i większa jego ciągliwość. W drugiej fazie cyklu staje się gęsty i lepki.

Kobieta chcąc korzystać z tego rodzaju antykoncepcji musi więc zaobserwować zwiększanie się ciągliwości śluzu oraz uchwycić moment, w którym staje się on gęsty i lepki. To wtedy dochodzi do owulacji. Ten okres sprzyja zajściu w ciążę.

Metoda śluzowa jest obarczona ryzykiem. Co prawda, przy wyjątkowej wnikliwości kobiety, jej skuteczność może sięgnąć aż 95-97 procent, jednak najczęściej jest to ok. 75 procent.

Skuteczność metody śluzowej w antykoncepcji zależy od dyscypliny i rzetelności podczas obserwowania śluzu. Nie jest to jednak sposób niezawodny w antykoncepcji.

Polecane

https://ukorzeni.pl/seks-to-najwazniejszy-element-w-partnerstwie-i-malzenstwie/dobry-i-udany-seks-jak-przywrocic-namietnosc-w-zwiazku/

Polecana grupa

https://www.facebook.com/groups/549146312603349/


Podobne artykuły