Gliniany wazon ręcznie lepiony autorstwa Amuskinas

Gliniany wazon ręcznie lepiony autorstwa Amuskinas.

Wazon gliniany ręcznie lepiony, szkliwiony bezbarwnym transparentem: Wysokość 19 cm, średnica górna 12 cm, obwód 47 cm.

Gliniany wazon ręcznie lepiony, jak również wszystkie produkty Amuskinas wykonywane są ręcznie i żaden się nie powtarza. Zachowujemy oryginalny kolor gliny. Wyroby mają niepowtarzalne kształty i dekoracje. Rysunki zostały wyryte szpikulcem i pomalowane angobą. Autorska inspirowała się rysunkami naskalnymi. Łączymy sztukę pierwotnych technik z nowoczesnością. Gliniany wazon ręcznie lepiony, który widzimy – zachowuje równowagę między żywiołami, zapewnia zdrowie i harmonię. To natura w najczystszej formie.

Gliniane naczynia na ziemiach dzisiejszej Polski pojawiły się gdy zaczęto prowadzić osiadły tryb życia tj. około VI tysięcy lat p.n.e. Glina wówczas była ogólnie dostępna, więc wykorzystywano ją do celów leczniczych i użytkowych. W rozpuszczonej w wodzie glinie zanurzano żywność podczas jedzenia, zapobiegając w ten sposób zatruciom pokarmowym. Zanim, wykształcił się zawód garncarza, naczynia lepiono w zakresie własnych domostw. Nie przywiązywano wagi do ich wyglądu tylko użyteczności. Naczynia lepiono ręcznie z wałeczków gliny i plastrów, ugniatając i formując potrzebne kształty. Wypalone naczynia nie były symetryczne, ścianki miały inną grubość, a na powierzchni pozostawały widoczne odciski palców.

Dopiero w VII wieku pojawiło się pierwsze koło garncarskie, które jest przełomowym wynalazkiem. Zanim pojawiły się piece, naczynia wypalano w otwartych paleniskach dlatego wiele z nich już w procesie wypalania ulegało zniszczeniu. Nasi przodkowie zaobserwowali, a obecnie mamy już na to potwierdzenie, że gliniane, ręcznie wyrabiane naczynia łączą w sobie elementy ziemi, wody, powietrza i ognia. Glina, bogata jest w minerały, więc zawiera w sobie życiodajną energię elektromagnetyczną.

Gliniany wazon ręcznie lepiony autorstwa Amuskinas, czyli nasze amuskinasy.
Nasze amuskinasy: Gliniany garnek ręcznie lepiony w kolorze kości słoniowej.
Produkty Amuskinas

i.zielinska@ukorzeni.pl

szukaj sygnatury Amuskinas

Wyroby gliniane

Tradycja korzystania z naczyń glinianych liczy sobie około 10 tysięcy lat i po dziś dzień ma swoich wiernych fanów. Zwłaszcza w społecznościach przywiązanych do pierwotnych tradycji – świadomych zdrowotnych właściwości gliny. Glina dzięki bogactwu minerałów, wychwytuje i pochłania toksyny, oczyszcza, i zapobiega rozmnażaniu się bakterii. To natura w najczystszej postaci. Nasi przodkowie o tym wiedzieli, więc w glinianych naczyniach gotowali i piekli, gdy tylko przekonali się jaki wspaniały aromat uzyskują potrawy, i niezwykłe walory smakowe.

Przechowywali w glinianych naczyniach napoje i żywność, chroniąc przed zepsuciem. Badania wykazały, że mieszkańcy terenów gdzie po dziś dzień stosuje się gliniane naczynia, pomimo skażenia mikrobiologicznego mają w doskonałej formie zarówno żołądek jak i jelita.

Obecnie glina cieszy się dużym powodzeniem w kosmetyce. W niemal każdym salonie piękności możemy skorzystać z leczniczych właściwości glinek w najróżniejszej postaci. Goi rany, oczyszcza skórę i wyciąga z niej wszelkie zanieczyszczenia, i toksyny.

Agnieszka Malczyk

nasza grupa tematyczna
kielichy z gliny brązowe - Amuskinas
Baner U korzeni Twoje zdrowie

Najnowsze: