Żywokost lekarski: Babcine sposoby na skórę i bóle stawów

Żywokost lekarski: babcine sposoby na skórę i bóle stawów

Roślina ozdobna posiadająca właściwości zdrowotne ale niestety też ma niebezpieczne oblicze, więc trzeba z nim uważać

Żywokost lekarski to niepozorna roślina rosnąca przy większości naszych zbiorników i prawdziwy skarb zielarza. Jego wyciąg ma bardzo korzystny wpływ na nasz układ trawienny. Jednak jego zażywanie jest ryzykowne. Żywokost zawiera bowiem wysoko toksyczne alkaloidy pirolizydowe. Natomiast stosowany zewnętrznie doskonale wpływa na naszą skórę i układ kostny.

Oprócz toksycznych alkaloidów pirolizydowych, żywokost zawiera m.in. aminokwasy, alatoninę, asparagninę, beta-sisosferol, ftuktany, garbniki oraz krzem. Ponieważ korzeń, w którym znajduje się większość minerałów i witamin, to w 15. procentach śluz, w tradycyjnej medycynie ludowej od setek lat żywokost był stosowany jako naturalne mazidło poprawiające jakość skóry, kojące i przyspieszające gojenie się ran, otarć, odleżyn, owrzodzeń, oparzeń i stłuczeń oraz środek przeciwbólowy, szczególnie skuteczny na bóle stawów, stłuczenia i zwichnięcia oraz schorzenia reumatyczne.

właściwości lecznicze

Niebezpieczne oblicze

Dziś, gdy znane jest jego niebezpieczne oblicze, z żywokostu przygotowywane są maści, z których wyklucza się obecność alkaloidów pirolizydowych. Oczywiście wciąż można samodzielnie przygotować okład z – owiniętej w gazę – żywokostowej miazgi, jednak musi być to niewielka porcja – tak, by porcja dostarczonych organizmowi alkaloidów pirolizydowych była jak najmniejsza. Jednak wciąż istnieje ryzyko. Dlatego w Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach europejskich, został wydany zakaz używania żywokostu w celach leczniczych.

Od lat maści i okłady na bazie żywokostu były stosowane w medycynie sportowej. Dziś, w czasach mody na większe aktywności, zwłaszcza bieganie, żywokost przeżywa drugą młodość. Dlatego naukowcy próbują wyhodować żywokost pozbawiony alkaloidów pirolizydowych.

Na razie jednak najczęściej zalecane jest korzystanie z roślin pokrewnych żywokostowi – ostrzenia pospolitego i starca zwyczajnego. Co prawda nie są tak skuteczne w leczeniu bólu kości i stawów oraz skóry, ale absolutnie bezpieczne.

Żywokost lekarski jest też wspaniałą rośliną ozdobną. Dlatego często sadzony jest wokół ogródkowych stawików. Jest zresztą nie tylko piękny. Znajdujące się w nim olejki eteryczne dodają przestrzeni niezwykłego klimatu.

Jednak pamiętajmy. To roślina niebezpieczna. Najlepiej trzymać ją z dala od dzieci. Im zaszkodzi nawet bardzo mała dawka alkaloidów pirolizydowych.

Mariola Bogusz

Facebook grupa tematyczna
suteczna dieta

Najnowsze: