Paradontoza – przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Paradontoza - przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Śnieżno białe zęby i świeży oddech to jeszcze za mało aby uchronić nasze dziąsła przed paradontozą

Coraz lepiej dbamy o zęby i jamę ustną. Jednak przede wszystkim o biel zębów i świeżość oddechu. To, czego nie widać, interesuje nas mniej. Stąd, wywoływane przez żyjące w jamie ustnej i na zębach bakterie, zapalenie przyzębia zwane paradontozą, wciąż jest jednym z najpoważniejszych problemów stomatologicznych. Oczywiście, gdy się pojawi, potrzebne jest specjalistyczne leczenie. Istnieją jednak naturalne sposoby, by mu zapobiec lub ograniczyć jego rozmiary. Paradontoza, czyli jak dbać o dziąsła naturalnymi sposobami.

Higiena

Oczywiście najważniejsza jest higiena. Choć nie ma szczoteczek, past i płukanek na „paradontozę” w jej profilaktyce bardzo ważne jest dokładne mycie zębów i masaż dziąseł za pomocą odpowiednio dobranej szczoteczki i pasty. Szczoteczka musi mieć miękkie włosie, tak by nie podrażniać (czasem wręcz ranić) dziąseł, zwłaszcza dziąseł już zaatakowanych.

Bardzo ważna jest też technika szczotkowania. Nie wolno naciskać szczoteczką na zęby i dziąsła zbyt mocno. Powoduje to bowiem podrażnienia (a często rany) nawet, gdy szczoteczka ma miękkie włosie. Gdy szczotkujemy niewłaściwie (przesuwamy szczoteczkę prosto w obie strony) nie pozbywamy się bakterii a rozprowadzamy je po zębach i dziąsłach.

Bardzo ważne jest korzystanie z past i płynów do zębów z chlorheksydyną. Ma ona działanie bakteriobójcze i działa odkażająco, redukując płytkę nazębną i łagodząc stany zapalne oraz podrażnienia dziąseł.

Powinniśmy korzystać z irygatora do zębów. Jest zdecydowanie skuteczniejszy niż płukanie jamy ustnej. Pozwala skutecznie usunąć żerowiska bakterii – resztki pokarmów i płytkę nazębną z miejsc, do których nie dotarła szczoteczka.

Zbilansowana dieta

W profilaktyce paradontozy bardzo ważna jest dieta. W czasie jej trwania powinniśmy spożywać naturalne produkty bogate w wapń, miedź i witaminę C. Wapnia dostarczą nam produkty mleczne, nasiona roślin strączkowych (głownie fasoli), natka pietruszki, szpinak, orzechy oraz ryby (konserwowane oraz wędzone). Miedź znajdziemy zielonych warzywach liściastych (szpinak, sałata), nasionach roślin strączkowych, produktach zbożowych, orzechach, migdałach i wątrobie. Witaminy C natomiast dostarczą nam papryka, grejpfrut, pomarańcza, jarmuż, brukselka, brokuł oraz kiwi. Dużo witaminy C zawierają także świeże truskawki.

W profilaktyce paradontozy bardzo ważne jest też dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości koenzym Q. Najwięcej znajdziemy do w mięsie (zwłaszcza sercu wołowym) i rybach morskich (głownie w makrelach, sardynkach i śledziach). Dużych ilości koenzymu Q dostarczą nam także szpinak, soja, migdały i pistacje.

W czasie leczenia paradontozy warto także sięgnąć po suplementy diety bogate w wapń, miedź i witaminę C.

Paradontozie można zapobiec przez regularną, właściwą pielęgnację jamy ustnej oraz właściwą dietę. Profilaktyka jest bardzo ważna. Jednak leczyć ją muszą specjaliści. Terapia „domowa” może doprowadzić do pogłębienia stanów zapalnych.

A więc jedzmy dużo szpinaku – działa nie tylko na paradontozę, ale co najmniej raz na pół roku (a gdy paradontoza jest zdiagnozowana dużo częściej) chodźmy do stomatologa. Konsekwencje zapalenia przyzębia mogą być dużo gorsze, niż utrata zębów. Choroby jamy ustnej mają wpływ na cały organizm.

Objawy paradontozy

Objawami które mogą wskazywać, że zaczyna rozwijać się paradontoza może być nieprzyjemny zapach w ustach i nieprzyjemny posmak a także pojawienie się między zębami ropnej wydzieliny. Wszystko to prowadzi do odsłonięcia się szyjek zębowych co w konsekwencji prowadzi do wypadania niekiedy całkiem zdrowych zębów.

Polecane przez nas

https://ukorzeni.pl/medycyna/ortopatia-czyli-filozofia-medycyny-i-powrot-do-naszych-korzeni/

Nasza grupa społecznościowa

https://www.facebook.com/groups/824009654685891/


Podobne artykuły

Topaz. Kamień, który opóźnia procesy starzenia

W czasach biblijnych stanowił symbol potęgi i mądrości. Dziś ten piękny, przezroczysty kamień o szklistym połysku ceniony jest za urodę a medycynie naturalnej - za właściwości lecznicze Topaz nosił na…

Klawiterapia, czyli jak przywrócić równowagę organizmu

Akupunktura jest jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod przywracania równowagi fizjologicznej, pobudzania układu krwionośnego, łagodzenia bólu i wzmacniania układu immunologicznego naszego organizmu. Klawiterapia to jej, stworzona w Polsce, nieinwazyjna, udoskonalona…

Irydologia. Kiedy lekarze nie mogą zdiagnozować choroby

Oczy są zwierciadłem duszy. Nie tylko jej. To także zwierciadło całego organizmu Wszyscy doskonale wiedzą, że z oczu można wyczytać stan psychiczny – zakochanie, niepewność, strach, przerażenie i nienawiść. W…

Amol – kto może stosować i na co pomaga

Ten ziołowy lek stosowany jest od ponad 100 lat - doustnie, koi bóle głowy, łagodzi dolegliwości trawienne Czy istnieje lek doskonały, środek na wszelkie choroby i dolegliwości? Z pewnością nie.…