Ortopatia, czyli filozofia medycyny i powrót do naszych korzeni

Ortopatia, czyli filozofia medycyny i powrót do naszych korzeni

Ortopatia nie ma nic wspólnego z medycyną a bardziej z filozofią medycyny i filozofią ruchu Nature Cure

O wpływie tego, co jemy, na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Większość zdaje sobie sprawę, że naturalne pożywienie to witaminy oraz mikro – i makroelementy. Podane we właściwych ilościach i w odpowiednich kombinacjach mogą się przyczynić do wyleczenia części schorzeń. Taką metodę leczenia nazywamy ortopatią. Cym jest Ortopatia? I na czym opiera się filozofia medycyny i powrotu do korzeni? Metoda ta jest zaczerpnięta z medycyny wschodu a właściwie w dużej części opiera się na niej.

Już starożytni Chińczycy wiedzieli, że właściwa dieta oraz styl życia są najlepszym sposobem na długie, zdrowe i szczęśliwe życie. Zbilansowana dieta stała się podstawą Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.

Do Europy fala ta dotarła późno – na przełomie XIX i XX wieku, kiedy okazało się, że medycyna kliniczna nie potrafi sobie poradzić ze wszystkimi dolegliwościami. Zaczęto przyglądać się innym kulturom, zwyczajom i metodom leczenia. Ideą medycyny wschodniej podobnie jak ortoterapii jest założenie, że ciało samo podlega regeneracji – tylko trzeba mu w tym pomóc.

Ruch Nature Cure

Ruch ortopatyczny, którego twórcą był Isaac Jennings – z wykształcenia lekarz – przez wiele lat praktykujący w zawodzie ale zniechęcony w końcu jej wynikami i zbyt małą – w jego mniemaniu – skutecznością leczenia, w 1822 roku na własną rękę zaczął podawać pacjentom placebo. Jego samowolka wywołała szereg kontrowersji. Zwłaszcza, że wszystko wydało się akurat wtedy – gdy zdrowie jego pacjentów uległo nagłej poprawie i sami poprosili o leki.

Grunt to wiara

Takie zachowanie natychmiast naruszyło jego lekarską reputację. Jednak ten eksperyment dodatkowo upewnił go, że leki nie są aż tak skuteczne jak siła i wiara. Dlatego w latach trzydziestych XIX wieku przestał podawać nawet placebo. Uważał, że tylko natura może nas uzdrowić. Ciału zaś zalecał kąpiel, odpoczynek i dietę wegetariańską. Sam też był wegetarianinem i wrogiem alkoholu, narkotyków, i tytoniu. Jego teoria leczenia opierała się na witalizmie.

Cisza i spokój

Swoje poglądy budował na obserwacji ciała ludzkiego, a leczenie całkowicie na naturalnej sile ludzkiego ciała, które potrafi według jego teorii – samo poradzić sobie z większością dolegliwości. Jeśli zatem wyeliminujemy niekorzystnie działające na nas bodźce zewnętrzne i znajdziemy spokój, i harmonię w sobie – będziemy wówczas silni i zdrowi. Jego metodę nazwano – ortopatią.

Powrót do natury

Jej podstawą jest powrót do natury, korzeni człowieczeństwa – odrzucenie wysokoprzetworzonych, produkowanych przemysłowo potraw, do powstawania których wykorzystywane są często substancje szkodliwe dla zdrowia.

Ortopatia to również kontrolowane wykorzystywanie postu, jako metody regulującej funkcjonowanie organizmu oraz korzystnie wpływającej na naszą psychikę. To specjalizujący się w niej terapeuci zauważyli, że pozwala ona organizmowi oczyścić się i wyregulować swoją gospodarkę hormonalną.

Przede wszystkim zostaje obniżona ilość tłuszczu i wyregulowany poziomu insuliny w organizmie. Po zjedzeniu posiłku jej poziom wzrasta. Pomaga to organizmowi w przetworzeniu glukozy z cukrów i węglowodanów na energię lub odkłada je, w postaci tłuszczy, na późniejszy użytek. Głodówka ogranicza więc jej produkcję, zapobiegając powstaniu lub rozwojowi cukrzycy.

Zbawienny post

Bez dodatkowego treningu ciało buduje mięśnie. Regulowane w czasie głodówki hormony mają więcej czasu na wydzielanie. A to pomaga ciału łatwiej i szybciej regenerować mięśnie, co pomaga w ich rozwoju.

Post przedłuża nam życie, ponieważ podczas dni bez kalorii organizm szuka sposobów na utrzymanie się przy życiu i, tym samym, wzmacnia – uniezależniając od pożywienia.

Oczywiście także, ze względu na zahamowanie procesów metabolicznych, poważnie zmniejsza ryzyko związanych z nimi chorób. Niektórzy twierdzą też, że doskonale wpływa na zahamowanie rozwoju zmian nowotworowych. Przed chemoterapią też warto przejść przez, oczyszczający organizm, post.

Ortopatia to także styl życia. Bliźniaczy lansowanemu przez Tradycyjną Medycynę Chińską. Styl życia bliski naturze – pełen ruchu, często z ćwiczeniami w stylu chińskiego qigong i zwracaniem uwagi na właściwe oddychanie.

Nawet, jeżeli ortopatia nie wyleczy twoich schorzeń, to sprawi, że będą mniej dolegliwe. A twoje życia nabierze nowej, lepszej – jakości.

Isaac Jennings wśród naukowców i lekarzy nie cieszył się dobrą opinią, a jego pomysły nie były popularne wśród ludzi – wówczas żyjących. Zmarł na zapalenie płuc 13 marca 1874 r.

Polecane przez nas

https://ukorzeni.pl/medycyna/piec-rodzajow-pokarmow-w-medycynie-chinskiej/

Polecana grupa tematyczna

https://www.facebook.com/groups/824009654685891/


Podobne artykuły

Wpływ strachu, złości i smutku na nasze zdrowie

Medycyna chińska. Trzy podstawowe emocje które skutecznie niszczą nasze życie - strach, złość, smutek. Niszczą nasze zdrowie i urodę Rujnują nasze relacje z otoczeniem. W efekcie jeśli z tym czegoś…

Funkcja oddychania naturalnego w medycynie chińskiej

Oddychanie, jedna z najważniejszych czynności życiowych, dostarcza organizmowi blisko 70 procent energii Powinna, bo większość z nas nie potrafi oddychać, oddycha źle. Organizm nie funkcjonuje dobrze. Dlatego powinniśmy wrócić do…

Siła elektromotoryczna w medycynie chińskiej

Jasność umysłu, bogactwo oraz powodzenie zależą od stałego, harmonijnego i łagodnego przepływu energii Qi Należy więc zrobić wszystko, by go umożliwić. Qi to energia życiowa od której zależy cały wszechświat.…

Uczucie zazdrości w TMC i jaki ma wpływ na nasze zdrowie

Zazdrość niszczy i ma bardzo negartwny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne Uczucie zazdrości w TMC jak np. pożądanie rzeczy posiadanej przez kogoś, czyjegoś partnera lub wyższego statusu społecznego,…