Oddychanie dłońmi i stopami w medycynie chińskiej

Oddychanie dłońmi i stopami w medycynie chińskiej

Oddychanie daje nam blisko 70 procent energii. Poznaj techniki oddychania.

Niewłaściwe oddychanie sprawia, że szybko się męczymy i jesteśmy ospali fizycznie oraz intelektualnie.To efekt niewystarczającej ilości tlenu oraz życiodajnej energii Qi dostarczanej naszemu organizmowi. Dlatego powinniśmy oddychać całym ciałem, nawet dłońmi i stopami. Jak wykonujemy oddychanie dłońmi i stopami?

Rodząc się oddychamy właściwie – płynnie, głęboko, powoli wciągając powietrze przez nos. Ale życie to pasmo złych nawyków. Dlatego, niestety, już jako dzieci tracimy umiejętność prawidłowego oddychania. Staje się szybkie, nerwowe, płytkie, a ciągłe infekcje sprawiają, że pojawia się nawyk wciągania powietrza otwartymi ustami. Organizm nie dostaje odpowiednich ilości tlenu, a to sprawia, że szybciej się męczymy. Spada też jasność i ostrość myślenia.

Złe nawyki sprawiają, że tracimy także umiejętność właściwego wydechu, przez co nie pozbywamy się wszystkich toksyn, które wydostają się z nas w postaci dwutlenku węgla. Zatruwamy się.

W młodym wieku dolegliwości wynikające ze złych nawyków oddechowych nie są jeszcze widoczne. Organizm jest wówczas bardzo silny, więc doskonale sobie radzi z niedoborami tlenu i życiodajnej energii Qi. Jednak im jesteśmy starsi, tym niedobory energii wynikające ze złego oddychania są coraz bardziej odczuwalne i widoczne. Dlatego powinniśmy nauczyć się właściwego oddychania. I to nie tylko tego podstawowego – przeponowego, odbywającego się w naszym układzie oddechowym.

Tradycyjna nauka i filozofia chińska twierdzą, że można oddychać całym ciałem. Dopiero wówczas organizm otrzymuje pełną porcję energii. Szczególną uwagę przykładają do oddychania dłońmi i stopami.

oddychanie naturalne

Jak prawidłowo wykonać oddychanie dłońmi i stopami?

Jego naukę powinniśmy zacząć od powrotu do korzeni. Musimy nauczyć się oddychać tak, jak oddychaliśmy w łonie matki. Zacząć należy od oddechu embrionalnego.

W czasie wdechu napinamy mięśnie pola Diantian – przepony, brzucha, lędźwi i, znajdującego się w kroczu, pomiędzy narządami rodnymi a odbytem punktu Hiu Yin. Przy wydechu rozluźniamy je.

Gdy nabierzemy nawyku takiego oddychania, możemy skupić się na oddychaniu podeszwami stów i dłońmi.

Zarówno podczas jednego, jak i drugiego przy wdechu musimy być skupieni na Diantianie. Natomiast przy wydechu musimy skupić się, na znajdującym się na środku podeszwy, punkcie Yongquan oraz, leżącym w centrum wewnętrznej części dłoni, punkcie Laogong.

Oddychanie stopami i dłońmi jest ważne nie tylko ze względu na właściwy dopływ energii do organizmu. Chodzi nie tylko o nasze ogólne samopoczucie. Oddychanie podeszwami wzmacnia wątrobę, nerki i śledzioną. Natomiast dłońmi ma doskonały wpływ na płuca i serce.

Choćby więc za względu na te organy warto się tego nauczyć. Jednak nauka w domu nie przyniesie żadnych rezultatów. Już właściwego oddychania embrionalnego powinniśmy się uczyć pod okiem wykwalifikowanego instruktora. A to dopiero wstęp do „oddechowej ligi mistrzów”, jaką jest oddychanie stopami i dłońmi. Tu potrzeba bardzo doświadczonego trenera. Ale warto. Przecież zdrowie i dobre samopoczucie są najważniejsze.

Magda Nawróżniak

Facebook grupa tematyczna
suteczna dieta

Najnowsze: