Jak żyć świadomie i zdrowo? Cykl dzienny według TMC

cykl dzienny tmc

Zgodnie z zasadami Tradycyjnej Medycyny Chińskiej nasz organizm funkcjonuje według ściśle określonego zegara biologicznego.

W ciągu doby każdy organ ma swoje dwugodzinne maksimum i minimum energetyczne i właśnie w tych godzinach warto wspomóc nasze najsłabsze organy. Ściśle określony cykl dzienny według TMC pokazuje jak robią to od tysięcy lat Azjaci, a przy okazji tak “świetnie wyglądając”. Co robią inaczej niż Europejczycy i Amerykanie, że nie ma wśród nich, aż tylu ludzi – z nadwagą? Jak żyć świadomie i zdrowo? Świadomość przede wszystkim daje człowiekowi, jako “istocie myślącej” – prawo dokonywania własnych wyborów. Jak chcemy żyć i w jaki sposób o siebie zadbać? Jak chcemy wyglądać i jak się czuć? Świadomie decydujemy o sobie.

Praktyka medycyny chińskiej uznaje, że każdy nasz organ musi kiedyś odpocząć. Jak damy mu odpocząć zależy od nas samych. W czasie swojego maksimum organ pracuje najlepiej. Później jego efektywność płynnie spada, aż do osiągnięcia minimum. Od tego momentu zaczyna płynnie wzrastać, aż do ponownego osiągnięcia maksimum. Płynność jest tu słowem-kluczem. Płynność – harmonia.

Harmonia, regularność i dyscyplina są warunkami dobrego życia

Chińczycy uważali (i uważają), że harmonia, regularność i dyscyplina są warunkami dobrego życia. Bo konieczna jest też zgodność z naturą. Dlatego zalecali (i wciąż zalecają) – nawet tym, którzy nie muszą – wczesne wstawanie, zgodnie z zegarem przyrody, wraz ze słońcem. Wówczas jesteśmy najefektywniejsi. Jak żyć świadomie i zdrowo?

sztuka życia

Cykl dzienny TMC

Między 5 a 7

Między 5. a 7. maksimum osiąga jelito grube, minimum – nerki. Organizm jest wypoczęty i dotleniony. Wczorajszy pokarm przetrawiony. W wypoczętym, gotowym do działania, jelicie grubym zebrały się jego resztki, które teraz można efektywnie wydalić. Lżejsi możemy skutecznie rozpocząć nowy dzień. Odpowiedzialne za wytrzymałość fizyczną nerki mogą odpoczywać.

Między 7 a 9

Między 7. a 9. maksimum osiąga żołądek, minimum – osierdzie. Czas na śniadanie. To najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Powinien być też największy – żołądek jest w najlepszej formie, najbardziej wydajny, więc sobie z nim poradzi. A my dostaniemy energię na cały dzień. Ponieważ później energia żołądka spada, każdy kolejny posiłek powinien być mniejszy. Odpowiadające ze serce, radość i relacje z ludźmi osierdzie odpoczywa. Z każdą kolejną godziną będzie w coraz lepszej formie.

Między 9 a 11

Między 9. a 11. maksimum osiąga śledziona, minimum – potrójny ogrzewacz. Potrójny ogrzewacz to działająca poza organami biologicznymi struktura zawiadująca procesami fizjologicznymi. Jest odpowiedzialna za przekształcanie energii z pożywienia i wody w energię niezbędną do biochemicznych przemian w organizmie.

Najsilniejsza w tym czasie śledziona przekształca śniadanie w energię Qi. Jesteśmy skoncentrowani. To doskonały czas na pracę. Ponieważ żołądek jest jeszcze „w formie” można sobie pozwolić na drugie śniadanie, czy coś słodkiego.

Między 11 a 13

Między 11. a 13. maksimum osiąga serce, minimum – woreczek żółciowy. Serce jest w szczytowej formie. To najlepszy czas w ciągu dnia. Jesteśmy najefektywniejsi, najbardziej wydajni. W tym czasie powinniśmy wykonać najważniejsze z czekających nas dzisiaj zadań. Jednak, ponieważ według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej woreczek żółciowy odpowiada za przetwarzanie informacji i decyzyjność, z podjęciem decyzji powinniśmy poczekać na później.

Między 13 a 15

Między 13. a 15. maksimum osiąga jelito cienkie, minimum – wątroba. Jelito cienkie zajmuje się trawieniem pierwszych posiłków. Ale, według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, jest ono odpowiedzialne także za jasny umysł i podejmowanie decyzji. Jest więc to dobry czas na relaks i przemyślenia, odpoczynek fizyczny i pracę intelektualną.

Między 15 a 17

Między 15. a 17. maksimum osiąga pęcherz moczowy, minimum – płuca. Czas na płyny. Dodadzą nam energii fizycznej. Możemy wrócić do pracy. Ale ponieważ płuca są „bez formy”, warto przejść się na spacer, by dotlenić organizm i nie narażać ich na dodatkowy wysiłek.

Między 17 a 19

Między 17. a 19. maksimum osiągają nerki, minimum – jelito grube. Czas na pozbycie się resztek płynów i, jeżeli odczuwany głód, mały posiłek. Ponieważ, według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, nerki odpowiadają też za naszą tężyznę fizyczną, to najlepszy okres w czasie doby na ćwiczenia fizyczne – siłownię czy przebieżkę. Chińczycy uważają, że nerki odpowiadają za naszą płodność. A więc do dzieła – zwłaszcza te pary, które pragną dziecka.

Między 19 a 21

Między 19. a 21. maksimum osiąga osierdzie, minimum – żołądek. Ponieważ osierdzie, oprócz ochrony serca, w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej, odpowiada za radość i relacje z innymi ludźmi, to najlepszy czas na zabawę. Także zabawę tylko we dwoje, ponieważ osierdzie – podobnie jak nerki – odpowiada za płodność. W tym czasie zrezygnujmy z posiłków.

Między 21 a 23

Między 21. a 23. maksimum osiąga potrójny ogrzewacz, minimum – śledziona. Po zabawie czas na odpoczynek.Odpowiedzialny za przekształcanie energii z pożywienia i wody w energię niezbędną do biochemicznych przemian w organizmie potrójny ogrzewacz pracuje doskonale. Organizm się regeneruje.

Między 23 a 1

Między 23. a 1. maksimum osiąga pęcherzyk żółciowy, minimum – serce. Jeżeli śpimy regeneracja trwa pełną parą. Serce jest spokojne. Ale pęcherzyk żółciowy to także umysł i segregacja informacji. Słyszeliście określenie „przespać się z decyzją”? Jego korzenie sięgają starożytnych Chin i ich medycyny. W czasie snu umysł wszystko sobie poukłada. Rano będziecie wiedzieli. Ale niezbędny jest sen. Serce jest osłabione. Musi odpocząć.

Między 1 a 3

Między 1. a 3. maksimum osiąga wątroba, minimum – jelito cienkie. Wątroba usuwa toksyny z organizmu. Jelito cienkie, ponieważ od ostatniego posiłku minęło dużo czasu, może odpocząć.

Między 3 a 5

Między 3. a 5. maksimum osiągają płuca, minimum – pęcherz moczowy. Spokojny równomierny oddech uspokaja i oczyszcza płuca. Daje im energię na następny dzień/cykl. Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej płuca to także emocje, dlatego to czas ich porządkowania i pora snów. Dlatego, jeżeli przebudzimy się o tej porze możemy być smutni bądź wystraszeni. Pęcherz moczowy, po wykonaniu swoich dziennych zadań, może spokojnie odpoczywać.

Monika Pacura

Facebook grupa tematyczna
suteczna dieta

Najnowsze: