Jak zimą dbać o suche włosy? Dieta, maseczki i suplementy

Jak zimą dbać o suche włosy? Dieta, maseczki i suplementy

Późna jesień i zima to dla naszych włosów prawdziwe piekło. Niedobór słońca, witamin i minerałów

Skoki temperatury oraz gniotące je (a pamiętajmy – obowiązkowe) czapki powodują, że to, co mamy na głowie przypomina zgliszcza. Dlatego to czas, gdy trzeba o włosy zadbać szczególnie. Jak zimą dbać o suche włosy? Codzienne dokładne szczotkowanie, szampon i odżywka to nasz całoroczny obowiązek. Jednak od października do marca musi być poddany specjalnemu rygorowi.

Zima ma kilka oblicz. Każde jest dla naszych włosów niebezpieczne. Suche, zimne powietrze powoduje, że włosy staną przesuszone. Wilgoć z kolei powoduje, że zbyt nawilżone. To nadmierne nawilżenie i szybsze przetłuszczanie może też spowodować czapka, pod którą nie dość, że włosy się gniotą, to także często pocą.

Większość kobiet zdaje sobie sprawę z katastrofalnego wpływu później jesieni i zimy na włosy. Dlatego zabiera się do ich intensywniejszej, niż podczas innych pór roku, pielęgnacji. A przez pielęgnację rozumieją przede wszystkim częstsze mycie. Tymczasem ono – niezależnie od pory roku – wysusza włosy. Paradoksalnie, zdrowsze jest ich mycie rzadsze. Ono jednak budzi wątpliwości natury estetycznej. Dlatego częstotliwość mycia nie powinna ulegać zmianie. Włosy należy myć wtedy, gdy zauważymy, że stały się nieświeże. Sposobem na odgniecenia włosów są natomiast cieszące się coraz większą popularnością suche szampony.

Jak zimą dbać o suche włosy?

Popularnym sposobem na pielęgnację włosów zimą jest dostarczanie im, większych niż podczas innych pór roku, ilości olejków oraz protein. Jednak ostrożnie. Znajdująca się w olejkach kreatyna może spowodować, że staną się zbyt miękkie – będą się plątały, zaś a po umyciu – ciągnęły. Ich pielęgnacja będzie więc utrudniona i kosztowna. No, i w jej czasie stracimy zbyt wiele włosów. Z kolei zbyt dużo protein – którymi tak lubią chwalić się producenci szamponów – wzmocni włosy, ale zbyt mocno. Staną się mocniejsze, ale mniej elastyczne. Będą trudne w pielęgnacji i, co gorsza, bardziej łamliwe. Dlatego warto wrócić do natury.

Eleganckie, pięknie opakowane, zawierające kilkukilometrowe instrukcje obsługi szampony oraz odżywki znanych marek należy odstawić w głąb półki. Czas na proste preparaty ziołowe. Najlepsze dla naszych włosów będą te z pokrzywy, skrzypu polnego, chmielu, rumianku (dla włosów jasnych), szałwii (dla przetłuszczających się) lub tataraku (suchych i ciemnych).

O ile szampon i odżywkę trudno przygotować we własnym zakresie, o tyle płukankę może zrobić sobie każdy. Taką płukanką włosy można pielęgnować codziennie.

Zioła do pielęgnacji włosów

Liście pokrzywy, skrzypu polnego, chmielu, rumianku, szałwii lub korzeń tataraku mogą nam też posłużyć do przygotowania maseczek. Po nałożeniu takiej maseczki na głowę należy ją – na pół godziny – owinąć ręcznikiem. Po jego zdjęciu włosy dokładnie opłukać lub – jeżeli czujemy, że są przetłuszczone – umyć

Bardzo dobrym sposobem pielęgnacji włosów jest też odżywianie ich naftą. Podobnie jak w przypadku maseczek, głowę należy na pół godziny owinąć ręcznikiem, a następnie umyć. Taki zabieg warto wykonywać raz w tygodniu.

Włosy reagują na zimę podobnie jak skóra i paznokcie. Dlatego podstawą ich dobrej pielęgnacji jest właściwa, zbilansowana dieta. Musimy zadbać, by w naszym codziennym menu znalazły się warzywa, owoce, ryby, nabiał, produkty na bazie ziaren zbóż – kasze, mąki, oleje i syropy – oraz orzechy. Dzięki temu nasz organizm, w tym także włosy, będzie potrafił przetrwać najgorszą pogodę.

Niezależnie od tego, jak dobrze będziemy pielęgnować włosy, zimą i tak ulegną osłabieniu. Dlatego w listopadzie, styczniu i marcu warto podciąć ich końcówki. To najprostsza metoda na ich wzmocnienie. W listopadzie i styczniu mogą to być to minimalne podcięcie, jednak w marcu należy je podciąć nawet o 2-3 centymetry, Odrosną w ciągu kilkunastu tygodni. Za to mocniejsze i, co najważniejsze, zdrowsze.

Polecane przez nas

https://ukorzeni.pl/medycyna/jak-zima-dbac-o-sucha-skore-starymi-naturalnymi-metodami/

Nasza grupa społecznościowa

https://www.facebook.com/groups/824009654685891/


Podobne artykuły

Topaz. Kamień, który opóźnia procesy starzenia

W czasach biblijnych stanowił symbol potęgi i mądrości. Dziś ten piękny, przezroczysty kamień o szklistym połysku ceniony jest za urodę a medycynie naturalnej - za właściwości lecznicze Topaz nosił na…

Klawiterapia, czyli jak przywrócić równowagę organizmu

Akupunktura jest jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod przywracania równowagi fizjologicznej, pobudzania układu krwionośnego, łagodzenia bólu i wzmacniania układu immunologicznego naszego organizmu. Klawiterapia to jej, stworzona w Polsce, nieinwazyjna, udoskonalona…

Irydologia. Kiedy lekarze nie mogą zdiagnozować choroby

Oczy są zwierciadłem duszy. Nie tylko jej. To także zwierciadło całego organizmu Wszyscy doskonale wiedzą, że z oczu można wyczytać stan psychiczny – zakochanie, niepewność, strach, przerażenie i nienawiść. W…

Amol – kto może stosować i na co pomaga

Ten ziołowy lek stosowany jest od ponad 100 lat - doustnie, koi bóle głowy, łagodzi dolegliwości trawienne Czy istnieje lek doskonały, środek na wszelkie choroby i dolegliwości? Z pewnością nie.…