Entuzjaści miodu uważają, że”kto miód łyka, jak koń bryka”, za to przeciwnicy są zdania, że miód to w głównej mierze […]
30.03.2021
Palacze zastanawiają się jak rzucić palenie. Nie wystarczy tylko chcieć. Skuteczne rzucenie palenia nie jest proste. To ciężka walka z nałogiem, a jeśli chcemy w niej wygrać, musimy mieć przygotowaną strategię. Pamiętać, że ten dymek, którego wciąganie sprawia nam taką przyjemność – jednocześnie nas rujnuje i sukcesywnie zabija.
“W pierwotnych społecznościach palono od tysiącleci, co miało znaczenie rytualne. W cywilizacji Zachodu tytoń pojawił się po raz pierwszy bardzo konkretnego dnia – w połowie listopada 1492 roku. Rodrigo de Jerez nie był nikim szczególnym, jednak mniej więcej w połowie listopada 1492 roku został pierwszym Europejczykiem, który zapalił papierosa.” – Wojciech Lada
Jeśli kochamy życie i chcemy cieszyć się nim dłużej – warto zastanowić się nad wsparciem, żeby ostatecznie wygrać z nałogiem.
W obecnych czasach, nawet dziecko wie, że palenie szkodzi zdrowiu, a jednak każdego dnia ktoś sięga po pierwszego papierosa, dając się złapać w sidła – nikotynowego nałogu. Pocieszające są dane, że nałogowo pali coraz mniej młodych ludzi, co znaczy, że palenie przestaje być modne, a młodzi ludzie są coraz mądrzejsi. A mimo to nadal, w Polsce pali co czwarty dorosły, a co piąty jest palaczem mocno uzależnionym. Na szczęście z roku na rok – pali coraz mniej Polaków.
Palenie w wielu kręgach jest oznaką słabości i głupoty. Coraz więcej osób zauważa, że palenie nie jest eleganckie. Pewnie dlatego – ponad 70% deklaruje chęć zerwania z tym nałogiem. Podnosi się nasza społeczna świadomość. Oczywiście, że bardzo częstą przyczyną są kwestie finansowe, ale również estetyczne i zdrowotne. Dym niszczy zęby, włosy i skórę. Zatruwa układ nerwowy i sercowy. Przyczynia się do blisko czterech milionów zgonów rocznie.
“Rodrigo wraz z towarzyszami udał się na ląd i zaobserwował, że tubylcy zawijają suche liście w liście kukurydzy „jak w papier”, po czym zapalają z jednej strony, z drugiej zaś zaczynają „pić dym”. Zaintrygowany, przyłączył się do picia dymu i po kilku razach uzależnił się od tego na dobre.” – Wojciech Lada
Był pierwszy, ale nie jedyny. Uczestnicy wypraw do Ameryki przejmowali od tubylców zwyczaj palenia tytoniu. Wspominają o leczniczych właściwościach spitego dymu, o tym, jak relaksuje i jaką sprawia przyjemność. Nie mieli powodu sądzić, że jest inaczej.
“Kilkadziesiąt lat później, kiedy palenie przyjęło się już w Europie i Afryce, hiszpański lekarz Nicolas Monardes napisał traktat, w którym przekonywał, że nikotyna może być skutecznym lekarstwem na 36 różnych schorzeń. Po dwóch stuleciach, w 1665 roku, kiedy stary kontynent nawiedziła katastrofalna epidemia, w Anglii profilaktyczne palenie uznano za przymusowe. Nawiasem mówiąc mogło mieć to pewien wpływ na rozwój światowej nauki. Wtedy bowiem właśnie, i właśnie w Anglii, dwudziestoletni Izaak Newton wpadł na pomysł powszechnej teorii ciążenia, która zmieniła całe postrzeganie wszechświata i z czasem umożliwiła m.in. podróże kosmiczne.” – Wojciech Lada
Najważniejsze, to trzeba bardzo chcieć. Znaleźć w sobie motywację, bo walka z nałogiem nie jest łatwa. Będzie nam potrzebne silna wola. Czynniki finansowe bardzo często są pomocne w utrzymaniu nikotynowej abstynencji. Można policzyć ile pieniędzy wydaliśmy przez lata palenia. Czasami to już wystarczy, zwłaszcza, że nasze portfele robią się coraz szczuplejsze. Pamiętajmy też cały czas o skutkach palenia, czyli ryzyku wystąpienia zawału lub udaru.
Kiedy przestaniemy palić zniknie nieprzyjemny, męczący kaszel. Zwiększy się nasza odporność na infekcje dróg oddechowych. Poprawi się nasza kondycja fizyczna.
Jeśli chcesz uwolnić się od tego nałogu, musisz stoczyć z nim poważną walkę i w niej wygrać. Nie poddawaj się, nawet czując bolesne ssanie. Wyrzuć z domu papierosy. Wypierz ubrania, pościel, firanki, koce i narzuty. Dzięki temu pozbędziesz się zapachu papierosowego i szybciej zapomnisz.
W medycynie naturalnej wykorzystywany jest do tego fluoryt – kamień, który pomaga rzucić palenie. Nazywany też kamieniem geniuszy, odpędza smutki i dodaje sił do walki z nałogiem.
W Medycynie Chińskiej zaleca się terapię moksą, akupunkturę, akupresurę i zioła. Oczywiście do tego warto dodać, ruch na świeżym powietrzu. Może na początek spacery w lesie, albo długie spacery na poprawę sylwetki. Bardzo pomocny może okazać się też, dobór odpowiedniej diety.
Izi