Jak rzucić palenie – skutecznie, definitywnie i na zawsze

Jak rzucić palenie - skutecznie, definitywnie i na zawsze

Motywacja i silna wola – wystarczą, żeby zrobić pierwszy krok

Palacze zastanawiają się jak rzucić palenie. Nie wystarczy tylko chcieć. Skuteczne rzucenie palenia nie jest proste. To ciężka walka z nałogiem, a jeśli chcemy w niej wygrać, musimy mieć przygotowaną strategię. Pamiętać, że ten dymek, którego wciąganie sprawia nam taką przyjemność – jednocześnie nas rujnuje i sukcesywnie zabija.

“W pierwotnych społecznościach palono od tysiącleci, co miało znaczenie rytualne. W cywilizacji Zachodu tytoń pojawił się po raz pierwszy bardzo konkretnego dnia – w połowie listopada 1492 roku. Rodrigo de Jerez nie był nikim szczególnym, jednak mniej więcej w połowie listopada 1492 roku został pierwszym Europejczykiem, który zapalił papierosa.” – Wojciech Lada

Jeśli kochamy życie i chcemy cieszyć się nim dłużej – warto zastanowić się nad wsparciem, żeby ostatecznie wygrać z nałogiem.

Rachunek zysków i strat

W obecnych czasach, nawet dziecko wie, że palenie szkodzi zdrowiu, a jednak każdego dnia ktoś sięga po pierwszego papierosa, dając się złapać w sidła – nikotynowego nałogu. Pocieszające są dane, że nałogowo pali coraz mniej młodych ludzi, co znaczy, że palenie przestaje być modne, a młodzi ludzie są coraz mądrzejsi. A mimo to nadal, w Polsce pali co czwarty dorosły, a co piąty jest palaczem mocno uzależnionym. Na szczęście z roku na rok – pali coraz mniej Polaków.

Palenie w wielu kręgach jest oznaką słabości i głupoty. Coraz więcej osób zauważa, że palenie nie jest eleganckie. Pewnie dlatego – ponad 70% deklaruje chęć zerwania z tym nałogiem. Podnosi się nasza społeczna świadomość. Oczywiście, że bardzo częstą przyczyną są kwestie finansowe, ale również estetyczne i zdrowotne. Dym niszczy zęby, włosy i skórę. Zatruwa układ nerwowy i sercowy. Przyczynia się do blisko czterech milionów zgonów rocznie.

Kult “spijania dymu”

“Rodrigo wraz z towarzyszami udał się na ląd i zaobserwował, że tubylcy zawijają suche liście w liście kukurydzy „jak w papier”, po czym zapalają z jednej strony, z drugiej zaś zaczynają „pić dym”. Zaintrygowany, przyłączył się do picia dymu i po kilku razach uzależnił się od tego na dobre.” – Wojciech Lada

Był pierwszy, ale nie jedyny. Uczestnicy wypraw do Ameryki przejmowali od tubylców zwyczaj palenia tytoniu. Wspominają o leczniczych właściwościach spitego dymu, o tym, jak relaksuje i jaką sprawia przyjemność. Nie mieli powodu sądzić, że jest inaczej.

Nakaz palenia

“Kilkadziesiąt lat później, kiedy palenie przyjęło się już w Europie i Afryce, hiszpański lekarz Nicolas Monardes napisał traktat, w którym przekonywał, że nikotyna może być skutecznym lekarstwem na 36 różnych schorzeń. Po dwóch stuleciach, w 1665 roku, kiedy stary kontynent nawiedziła katastrofalna epidemia, w Anglii profilaktyczne palenie uznano za przymusowe. Nawiasem mówiąc mogło mieć to pewien wpływ na rozwój światowej nauki. Wtedy bowiem właśnie, i właśnie w Anglii, dwudziestoletni Izaak Newton wpadł na pomysł powszechnej teorii ciążenia, która zmieniła całe postrzeganie wszechświata i z czasem umożliwiła m.in. podróże kosmiczne.” – Wojciech Lada

baner kto zapalił pierwszego papierosa

Jak rzucić palenie, skutecznie i na zawsze

Najważniejsze, to trzeba bardzo chcieć. Znaleźć w sobie motywację, bo walka z nałogiem nie jest łatwa. Będzie nam potrzebne silna wola. Czynniki finansowe bardzo często są pomocne w utrzymaniu nikotynowej abstynencji. Można policzyć ile pieniędzy wydaliśmy przez lata palenia. Czasami to już wystarczy, zwłaszcza, że nasze portfele robią się coraz szczuplejsze. Pamiętajmy też cały czas o skutkach palenia, czyli ryzyku wystąpienia zawału lub udaru.

Kiedy przestaniemy palić zniknie nieprzyjemny, męczący kaszel. Zwiększy się nasza odporność na infekcje dróg oddechowych. Poprawi się nasza kondycja fizyczna.

Jak wytrwać w abstynencji

Jeśli chcesz uwolnić się od tego nałogu, musisz stoczyć z nim poważną walkę i w niej wygrać. Nie poddawaj się, nawet czując bolesne ssanie. Wyrzuć z domu papierosy. Wypierz ubrania, pościel, firanki, koce i narzuty. Dzięki temu pozbędziesz się zapachu papierosowego i szybciej zapomnisz.

W medycynie naturalnej wykorzystywany jest do tego fluoryt – kamień, który pomaga rzucić palenie. Nazywany też kamieniem geniuszy, odpędza smutki i dodaje sił do walki z nałogiem.

W Medycynie Chińskiej zaleca się terapię moksą, akupunkturę, akupresurę i zioła. Oczywiście do tego warto dodać, ruch na świeżym powietrzu. Może na początek spacery w lesie, albo długie spacery na poprawę sylwetki. Bardzo pomocny może okazać się też, dobór odpowiedniej diety.

Izi

nasza grupa tematyczna
skuteczna dieta

Najnowsze: