Homeopatia. Na czym polega i jak działa na organizm

Homeopatia. Na czym polega i jak działa na organizm

Zaczerpnięta z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej homeopatia zaskarbiła sobie zaufanie lekarzy specjalizujących się w medycynie konwencjonalnej.

Czym jest homeopatia? Człowiek jest energią. To dzięki niej funkcjonuje. Jej zakłócenia wywołują choroby lub niedyspozycje. Teza ta, powtórzona za Tradycyjną Medycyną Chińską, stanęła u podstaw najpopularniejszego dziś działu medycyny alternatywnej – homeopatii.

Podawać cierpiącemu na biegunkę środki na rozwolnienie? Zmagającemu się z gorączką medykamenty na podniesienie temperatury? Tak. Oczywiście maksymalnie rozcieńczone, z minimalną ilością środków leczniczych. Minimalną, lecz wystarczającą, by pobudzić organizm i zmusić do pokonania choroby lub stanu zapalnego.

Na czym polega

Tradycyjna Medycyna Chińska uznaje życiową energię Qi za niezbędną do życia. Jej naturalna, niezakłócona cyrkulacja prowadzi do harmonii – właściwego rozwoju oraz długiej, szczęśliwej egzystencji. Zakłócenie jej przepływu osłabia części, do których nie dociera lub dociera węższym strumieniem, osłabiając je i tym samym prowadząc do chorób. Teoretycy i praktycy homeopatii nazywają tę siłę dynamis lub, po prostu, energią człowieka lub witalnością. Do choroby dochodzi, gdy jej przepływ jest zakłócony. Jednak nadal istnieje – należy ją tylko wzbudzić.

Tradycyjna Medycyna Chińska stawia na profilaktykę, dietę i naturę.Praktycy homeopatii wyznają filozofię medycyny zachodu – twierdząc, że nie da się im zapobiec, stawiają na leczenie chorób i korzystanie z całego dobrostanu wiedzy medycznej. Stosują więc zarówno środki naturalne – zioła, jak i substancje zwierzęce, mikro i makroelementy oraz środki chemiczne produkowane przemysłowo. Działają więc w myśl zasady – cel uświęca środki. Nieważne jak, ważne, żeby wyleczyć. Ale najważniejszym najważniejszym środkiem jest nasza witalność. Po prostu trzeba ją wzbudzić.

Do jej wzbudzenia często nie są potrzebne same środki medyczne, a ich – znajdująca się w maksymalnie rozcieńczonym roztworze – pozostająca w wodzie energia. Można więc znaleźć w homeopatii teorie pokrewne wyznawcom teorii psychosomatycznych – większość schorzeń ma podłoże emocjonalne, psychiczne. Tyle, że praktycy, oraz teoretycy homeopatii widzą dynamis, a nie siłę umysłu i woli.

Właśnie z powodu tych podobieństw, krytycy homeopatii zarzucają jej bazowanie na efekcie placebo. Jednak jest to zbyt duży skrót myślowy. Przede wszystkim w środkach homeopatycznych znajdują się – nieważne, że w śladowych ilościach – środki lecznicze. Poza tym procent osób wyleczonych tą metodą jest większy, niż wyleczonych efektem placebo.

No i dwa najważniejsze argumenty.

  1. Metoda ta jest dopuszczona na terenie Polski.
  2. Nie tylko praktycy homeopatii przepisują środki homeopatyczne. Receptę na nie wystawiają też lekarze specjalizujący się w medycynie konwencjonalnej.
baner energia qi a bioelektryczna

Mariola Bogusz

nasza grupa tematyczna
baner qigong medyczny

Najnowsze: