Fotobiomodulacja, czyli sztuczne słońce i mechaniczna energia

Fotobiomodulacja, czyli sztuczne słońce i mechaniczna energiańce i sztuczne światło

Światło to życie. Słoneczne daje nam witaminę D i doprowadza do fotosyntezy – produkcji węglowodanów oraz tlenu z wody i dwutlenku węgla

Fotobiomodulacja stymuluje komórki do samoczynnej naprawy i generowania większych ilości energii. Na jakie dolegliwości pomaga? Gdzie i kiedy jest stosowana?

Fotobiomodulacja (zwana laseroterapią) to niskoenergetyczne promieniowane laserowe – terapia laserem małej mocy. Jest od blisko 30 lat stosowana jako terapia uzupełniająca w większości dziedzin medycyny. Nic dziwnego. Światło lasera wywołuje bowiem w naszym organizmie działanie podobne do fotosyntezy. Nasza tkanka pochłania energię jego światła, by stymulować i wpływać na procesy metaboliczne.

Sztuczna energia

Ze względu na wpływ światła na stymulację komórek, fotobiostymulację z powodzeniem wykorzystuje się ją w chirurgii, ortopedii i traumatologii, ginekologii oraz szeroko pojętej medycynie sportowej.

Naświetlanie przyspiesza procesy zrastania się złamań, gojenie się zwichnięć i stanów zapalnych, stłuczeń, szyć i blizn pooperacyjnych; rozszerza naczynia krwionośne, stymulacje syntezę białka, wzrost fibroblastów i komórek nerwowych.Może mieć także bardzo istotny wpływ na zmniejszanie bólu.

Przyspieszenie zabliźniania się ran oraz gojenie stanów zapalnych sprawia, że jest także od lat z powodzeniem wykorzystywana w dermatologii. Zmniejszanie bólu i przyspieszanie gojenia się zwichnięć oraz złamań z powoduje też, że jest stosowana w stomatologii.

Poprawia samopoczucie

Ze względu na kojący wpływ światła na naszą psychikę, fotobiomodulacja jest także bardzo często stosowana jako element terapii w leczeniu schorzeń neurologicznych.

Światło to energia. Właśnie dlatego jesienią i zimą, gdy ograniczeniu ulega dostęp światła słonecznego, jesteśmy tak osłabieni. Dlatego też fotobiomodulacja, która stymuluje komórki produkcji większych ilości energii może być stosowana w psychiatrii, zwłaszcza schorzeniach o podłożu depresyjnym.

Sztuczne światło to nie słońce

Jednak światło może być niebezpieczne. Zwłaszcza to laserowe. Dlatego nie możemy sobie sami aplikować fotobiomodulacji. Każdy zabieg powinien mieć charakter indywidualny – dopasowany do pacjenta oraz schorzenia, i skonsultowany z lekarzem prowadzącym. Powinien go wykonywać specjalista. Czas trwania zabiegu i natężenie światła mają tu kluczową rolę.

Jednak każdy może sobie zafundować domową fotobiomodulację. Na rynku dostępne są naświetlające lampy lecznicze i antydepresyjne, do obsługi których wystarczy instrukcja przygotowana przez producenta. Jednak nawet w tym przypadku powinniśmy zachować ostrożność. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o oczy. Ostre lub zbyt długo podawane światło może uszkodzić wzrok.

Polecane przez nas

https://ukorzeni.pl/medycyna/kwas-gaba-wycisza-umysl-i-zapobiega-stanom-lekowym/

Polecana grupa tematyczna

https://www.facebook.com/groups/824009654685891/


Podobne artykuły

Granat: Ozdobny kamień, który wpływa na poprawę jakości snu

Granat to ozdobny kamień sukcesu, chroni od zła, wzmacnia motywację do działania i poprawia jakość snu Jest zbyt banalny, żeby jej kupić? Nie. Bo przede wszystkim jest piękny, o głębokiej,…

Żywokost lekarski: Babcine sposoby na skórę i bóle stawów

Roślina ozdobna posiadająca właściwości zdrowotne ale niestety też ma niebezpieczne oblicze, więc trzeba z nim uważać Żywokost lekarski to niepozorna roślina rosnąca przy większości naszych zbiorników i prawdziwy skarb zielarza.…

Topaz. Kamień, który opóźnia procesy starzenia

W czasach biblijnych stanowił symbol potęgi i mądrości. Dziś ten piękny, przezroczysty kamień o szklistym połysku ceniony jest za urodę a w medycynie naturalnej - za właściwości lecznicze Topaz nosił…

Klawiterapia, czyli jak przywrócić równowagę organizmu

Akupunktura jest jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod przywracania równowagi fizjologicznej, pobudzania układu krwionośnego, łagodzenia bólu i wzmacniania układu immunologicznego naszego organizmu. Klawiterapia to jej, stworzona w Polsce, nieinwazyjna, udoskonalona…