Fotobiomodulacja, czyli sztuczne słońce i mechaniczna energia

Fotobiomodulacja, czyli sztuczne słońce i mechaniczna energiańce i sztuczne światło

Światło to życie. Słoneczne daje nam witaminę D i doprowadza do fotosyntezy – produkcji węglowodanów oraz tlenu z wody i dwutlenku węgla

Fotobiomodulacja stymuluje komórki do samoczynnej naprawy i generowania większych ilości energii. Na jakie dolegliwości pomaga? Gdzie i kiedy jest stosowana?

Fotobiomodulacja (zwana laseroterapią) to niskoenergetyczne promieniowane laserowe – terapia laserem małej mocy. Jest od blisko 30 lat stosowana jako terapia uzupełniająca w większości dziedzin medycyny. Nic dziwnego. Światło lasera wywołuje bowiem w naszym organizmie działanie podobne do fotosyntezy. Nasza tkanka pochłania energię jego światła, by stymulować i wpływać na procesy metaboliczne.

Sztuczna energia

Ze względu na wpływ światła na stymulację komórek, fotobiostymulację z powodzeniem wykorzystuje się ją w chirurgii, ortopedii i traumatologii, ginekologii oraz szeroko pojętej medycynie sportowej.

Naświetlanie przyspiesza procesy zrastania się złamań, gojenie się zwichnięć i stanów zapalnych, stłuczeń, szyć i blizn pooperacyjnych; rozszerza naczynia krwionośne, stymulacje syntezę białka, wzrost fibroblastów i komórek nerwowych.Może mieć także bardzo istotny wpływ na zmniejszanie bólu.

Przyspieszenie zabliźniania się ran oraz gojenie stanów zapalnych sprawia, że jest także od lat z powodzeniem wykorzystywana w dermatologii. Zmniejszanie bólu i przyspieszanie gojenia się zwichnięć oraz złamań z powoduje też, że jest stosowana w stomatologii.

Poprawia samopoczucie

Ze względu na kojący wpływ światła na naszą psychikę, fotobiomodulacja jest także bardzo często stosowana jako element terapii w leczeniu schorzeń neurologicznych.

Światło to energia. Właśnie dlatego jesienią i zimą, gdy ograniczeniu ulega dostęp światła słonecznego, jesteśmy tak osłabieni. Dlatego też fotobiomodulacja, która stymuluje komórki produkcji większych ilości energii może być stosowana w psychiatrii, zwłaszcza schorzeniach o podłożu depresyjnym.

Sztuczne światło to nie słońce

Jednak światło może być niebezpieczne. Zwłaszcza to laserowe. Dlatego nie możemy sobie sami aplikować fotobiomodulacji. Każdy zabieg powinien mieć charakter indywidualny – dopasowany do pacjenta oraz schorzenia, i skonsultowany z lekarzem prowadzącym. Powinien go wykonywać specjalista. Czas trwania zabiegu i natężenie światła mają tu kluczową rolę.

Jednak każdy może sobie zafundować domową fotobiomodulację. Na rynku dostępne są naświetlające lampy lecznicze i antydepresyjne, do obsługi których wystarczy instrukcja przygotowana przez producenta. Jednak nawet w tym przypadku powinniśmy zachować ostrożność. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o oczy. Ostre lub zbyt długo podawane światło może uszkodzić wzrok.

Polecane przez nas

https://ukorzeni.pl/medycyna/kwas-gaba-wycisza-umysl-i-zapobiega-stanom-lekowym/

Polecana grupa tematyczna

https://www.facebook.com/groups/824009654685891/


Podobne artykuły

Wpływ żołędzi na nasze zdrowie według medycyny naturalnej

Żołędzie to coś więcej niż jedna z ulubionych naturalnych zabawek dzieci oraz przysmak dla dzików Są one nasionami dębu. A dąb to energia, siła, długowieczność i niewzruszony spokój. Jaki jest…

Domowe sposoby na spierzchnięte wargi

Wargi pierzchną i pękają przez cały rok. To skutek niedoborów witamin oraz minerałów w naszym organizmie, niewłaściwej pielęgnacji - dieta, maseczki, zioła, suplementy, witaminy  Wargi pierzchną i pękają przez cały…

Agat przynosi równowagę i powodzenie w życiu osobistym

Choć to minerał półszlachetny, jego uroda i moc są nie do przecenienia. Stanowi piękną ozdobę, jest wykorzystywany w sztuce i gospodarce Agat przynosi równowagę i powodzenie. Ludzie zachwycali się nim…

Jak zimą dbać o suche włosy? Dieta, maseczki i suplementy

Późna jesień i zima to dla naszych włosów prawdziwe piekło. Niedobór słońca, witamin i minerałów Skoki temperatury oraz gniotące je (a pamiętajmy – obowiązkowe) czapki powodują, że to, co mamy…