Domowe sposoby na spierzchnięte wargi

Domowe sposoby na spierzchnięte wargi

Wargi pierzchną i pękają przez cały rok. To skutek niedoborów witamin oraz minerałów w naszym organizmie, niewłaściwej pielęgnacji – dieta, maseczki, zioła, suplementy, witaminy 

Wargi pierzchną i pękają przez cały rok. To skutek niedoborów witamin oraz minerałów w naszym organizmie, niewłaściwej pielęgnacji, warunków atmosferycznych oraz zmian w gospodarce hormonalnej organizmu. W tym ostatnim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza. W pozostałych kurację możemy przeprowadzić sami. Pogoda – chłód i wiatr – sprawia, że jesteśmy szczególnie narażeni na te nieprzyjemne dolegliwości. Jakie są domowe sposoby na spierzchnięte wargi?

Pierzchnięcie i pękanie warg, to efekt ich przesuszenia. Należy więc zadbać, by były właściwie nawodnione i natłuszczone. Jednak nie wolno ich nawadniać językiem. Wiatr oraz niskie temperatury sprawiają, że ślina na ustach zamarza i może przyczynić się do pękania nawet zdrowych ust.

Panowie mogą się krzywić, ale – szczególnie jesienią i zimą – każdy powinien mieć w kieszeni lub torbie pomadkę natłuszczającą. Producenci zadbali zresztą o męski komfort i przygotowali pomadki specjalnie dla nich – nie dość, że bezbarwne, to jeszcze pozbawione połysku.

Pielęgnacja ust

Jesienią i zimą należy smarować usta przed każdym wyjściem na zewnątrz. Szczególnie, gdy wargi są przesuszone długim przebywaniem w zbyt nagrzanych pomieszczeniach.

Spierzchnięte, popękanie lub skłonne do pękania usta można też smarować kremem. Jednak nie może być to krem zawierający alkohol lub wodę. Alkohol podrażnia skórę. Woda działa na wietrze i mrozie podobnie jak ślina.

Jednak pomadka i krem to tylko terapia zachowawcza. Należy zadbać o profilaktykę – dostarczyć ustom odpowiednich ilości witamin oraz minerałów.

Domowe sposoby na spierzchnięte wargi, czyli jak dbać

Za główną przyczynę pierzchnięcia i pękania ust uważa się niedobór witaminy D. Można ją znaleźć ją także w produktach spożywczych. Dlatego jednym ze sposobów na spierzchnięte i pękające usta jest zmiana diety. Możemy ją znaleźć w produktach spożywczych – maśle, żółtym serze, tłustych rybach (węgorz, śledź marynowany lub w oleju, dorsz, łosoś, makrela lub tuńczyk i sardynki konserwowe) oraz żółtkach jajek. Jednak ponieważ jest jej tam stosunkowo niewiele, najlepszym sposobem na jej uzupełnienie jest suplementacja.

Jednak co zrobić, gdy usta już pękają? W każdej kuchni są produkty, za pomocą których możemy kurować spierzchnięte i popękane usta- domowe sposoby na spierzchnięte wargi. Najskuteczniejsze jest masło, jednak ze względu na jego smak, trudno się do niego przekonać. Dlatego popularniejszym (i prawie równie skutecznym) środkiem jest oliwa z oliwek – nie dość, że zdrowa, to jeszcze smaczna.

Domowe sposoby

Nasze babcie miały jeszcze (wciąż stosowane w wielu domach) dwa sposoby. Pierwszym było smarowanie ust śmietaną – wilgotną i tłustą. Małym i większym łasuchom zaś smarowały usta witaminowo-mineralną bombą – miodem.

Każdy z tych sposobów jest skuteczny. Jednak nie wolno zapominać o suplementacji witaminy D – odpowiada ona nie tylko za nasze usta, ale i stan emocjonalny. A pomadki natłuszczające i tak warto trzymać w torbie lub kieszeni. Usta lubią pękać w najmniej odpowiednim momencie. Zresztą warto je zabezpieczać i pielęgnować „bez okazji”. Wiele osób zaczyna nas oceniać od twarzy. A zadbane, zdrowe usta pozytywne odczucia.

Polecane przez nas

https://ukorzeni.pl/medycyna/jak-zima-dbac-o-sucha-skore-starymi-naturalnymi-metodami/

Polecana grupa tematyczna

https://www.facebook.com/groups/824009654685891/


Podobne artykuły

Topaz. Kamień, który opóźnia procesy starzenia

W czasach biblijnych stanowił symbol potęgi i mądrości. Dziś ten piękny, przezroczysty kamień o szklistym połysku ceniony jest za urodę a medycynie naturalnej - za właściwości lecznicze Topaz nosił na…

Klawiterapia, czyli jak przywrócić równowagę organizmu

Akupunktura jest jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod przywracania równowagi fizjologicznej, pobudzania układu krwionośnego, łagodzenia bólu i wzmacniania układu immunologicznego naszego organizmu. Klawiterapia to jej, stworzona w Polsce, nieinwazyjna, udoskonalona…

Irydologia. Kiedy lekarze nie mogą zdiagnozować choroby

Oczy są zwierciadłem duszy. Nie tylko jej. To także zwierciadło całego organizmu Wszyscy doskonale wiedzą, że z oczu można wyczytać stan psychiczny – zakochanie, niepewność, strach, przerażenie i nienawiść. W…

Amol – kto może stosować i na co pomaga

Ten ziołowy lek stosowany jest od ponad 100 lat - doustnie, koi bóle głowy, łagodzi dolegliwości trawienne Czy istnieje lek doskonały, środek na wszelkie choroby i dolegliwości? Z pewnością nie.…