Domowe sposoby na przeziębienie i spędzenie gorączki

Domowe sposoby na przeziębienie i spędzenie gorączki

Jesień i zima to czas infekcji. Przeziębienia i stany gorączkowe dotykają prawie każdego

Przemysł farmaceutyczny wciąż nam oferuje nowe, tworzone przemysłowo, farmaceutyki. Jednak i tak wciąż najskuteczniejsze są środki naturalne i sposoby, z których korzystały już nasze prababki. Domowe sposoby na przeziębienie i spędzenie gorączki. Katar i zatkany nos, gorączka, drapanie w gardle to jesienny „dzień powszedni”.

Najlepszym sposobem na katar i zatory w górnych drogach oddechowych są inhalacje. W aptekach dostępne są nebulizatory, którymi – po wypełnieniu wodą z solami fizjologicznymi – można udrożnić nos. Jednak nie są konieczne. Wystarczy napełnić miskę gorącą wodą, wsypać do niej odrobinę soli i wlać odrobinę kropli miętowych. Następnie należy nakryć głowę ręcznikiem, pochylić się nad miską i głęboko oddychać. Przesycone solą i miętą gorące powietrze rozszerzy naczynia krwionośne i poprawi dopływ krwi do błon śluzowych.

Domowe sposoby na przeziębienie i gorączkę

Przy przeziębieniu bardzo ważna jest gorąca kąpiel (najlepiej w wodzie o temperaturze 2-4 stopnie wyższej od naszej temperatury) oraz rozgrzewające napoje. Jednak musimy pamiętać, że organizm łatwo się wychładza. Jeżeli do tego dojdzie, przeziębienie może się pogłębić. Dlatego zaraz po wyjściu z wanny powinniśmy położyć się i przykryć. Nawet podwójną warstwą (kołdra i koc). Najlepszymi napojami rozgrzewającymi są herbata – słodka, z cytryną oraz sok malinowy.

W okresie przeziębienia i stanów gorączkowych bardzo ważna jest zbilansowana dieta – bogata w witaminy i mikroelementy. Powinniśmy jeść zwłaszcza dużo warzyw i owoców bogatych w żelazo oraz witaminy A, B i C. Najbogatsze w nie są papryka, szczaw, natka pietruszki, jabłka oraz banany. Doskonałe na przeziębienia są także chrzan oraz czosnek, które działają także bakteriobójczo.

Bardzo skutecznym środkiem w walce z przeziębieniami jest, przebogaty w minerały i witaminy naturalny miód. Można go przyjmować w stanie stałym – najlepiej duża łyżka, trzy razy dziennie – lub jako dodatek do ciepłej wody lub herbaty. W wielu rodzinach od pokoleń za lekarstwo doskonałe na przeziębienia i stany podgorączkowe uchodzi herbata z cytryną, miodem i sokiem malinowym.

Pamiętajmy żeby nawadniać organizm

W czasie infekcji i stanów gorączkowych bardzo ważne jest picie dużej ilości (do dwóch litrów dziennie) płynów. Ponieważ herbata wysusza a soki można „przedawkować”, najlepsza jest czysta woda. Nawadnia organizm i przyczynia się do usuwania z niego toksyn.

Powinniśmy jeść dużo zup. Rozgrzewają i nawadniają organizm oraz dostarczają mu mikro i makroelementów. Najlepszy jest rosół, który w wielu kulturach traktowany jest jak czosnek – jako naturalna penicylina.

W tym czasie należy odstawić alkohol i ograniczyć ilość wypijanej kawy. Napoje te osłabiają, i tak już osłabiony, organizm.

Dobrym sposobem na rozgrzanie organizmu i zbicie gorączki jest picie naparów ziołowych. Najskuteczniejsze są herbatki z czarnego bzu, kwiatu lipy, pączków topoli, owoców maliny oraz dzikiej róży. Ich zaletą jest smak, co powoduje, że są także chętnie pite przez dzieci.

Bardzo skutecznym, znanym od co najmniej stu lat, sposobem na ukojenie trawionego gorączką organizmu, rozgrzanie go oraz poprawienie drożności dróg oddechowych jest nacieranie ciała (czasem tylko nosa) olejkiem kamforowym. Daje on poczucie przyjemnego chłodu na skórze, a jego ostry zapach orzeźwia oraz przetyka zatkany nos.

Osoby stosujące medycynę naturalną polecają także okłady z cebuli lub surowych ziemniaków albo nacieranie ciała sokiem z cebuli lub surowych ziemniaków.

Domowe leczenie przeziębienia i stanów podgorączkowych powinno trwać 2-3 dni. Jeżeli infekcja nie znika, powinniśmy udać się do lekarza. Zwłaszcza, jeżeli jej objawom towarzyszą dreszcze i bóle mięśni. Wówczas najprawdopodobniej zachorowaliśmy na grypę. A ona wymaga leczenia farmakologicznego. Nieleczona, może spowodować bardzo groźne konsekwencje.

Polecane przez nas

https://ukorzeni.pl/medycyna/jak-wzmocnic-odpornosc-zima-naturalnie-i-tez-bezinwazyjnie/

Polecana grupa tematyczna

https://www.facebook.com/groups/824009654685891/


Podobne artykuły

Paradontoza – przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Śnieżno białe zęby i świeży oddech to jeszcze za mało aby uchronić nasze dziąsła przed paradontozą Coraz lepiej dbamy o zęby i jamę ustną. Jednak przede wszystkim o biel zębów…

Nutrikosmetyki, czyli suplementy diety w kosmetologii

Dla zachowania pięknych włosów, skóry i paznokci każdego dnia sięgamy po kosmetyki ale niestety nie zawsze to wystarcza Nie wszystkie kosmetyki działające zewnętrznie są wystarczająco skutecznie. Dlatego stworzono nutrikosmetyki, które…

Fotobiomodulacja, czyli sztuczne słońce i mechaniczna energia

Światło to życie. Słoneczne daje nam witaminę D i doprowadza do fotosyntezy – produkcji węglowodanów oraz tlenu z wody i dwutlenku węgla Fotobiomodulacja stymuluje komórki do samoczynnej naprawy i generowania…

Wpływ żołędzi na nasze zdrowie według medycyny naturalnej

Żołędzie to coś więcej niż jedna z ulubionych naturalnych zabawek dzieci oraz przysmak dla dzików Są one nasionami dębu. A dąb to energia, siła, długowieczność i niewzruszony spokój. Jaki jest…