Czym jest Qigong medyczny? Wiedza dla początkujących

Qi jest energią. Krąży w naszym ciele i wokół nas. Qigong medyczny to nauka o tej energii.

Qigong medyczny uczy nas o energii Qi, która póki żyjemy nieustannie krąży w naszym ciele. Wpływa na nas poprzez promieniowanie słoneczne, przyciąganie księżyca i pole magnetyczne ziemi. Jesteśmy też pod wpływem energii wytwarzanej przez nowoczesną technologię jak np. radiowe fale elektromagnetyczne.

Medycyna chińska określa osiem naczyń i dwanaście kanałów, dzięki którym energia Qi krąży w naszym ciele. Naczynia są zbiornikami regulujących rozprowadzanie i krążenie Qi. Kanały spełniają funkcję nośników rozprowadzających.

Gdy Qi jest silna w zbiornikach, to będzie prawidłowo przepływać też w kanałach. Jeśli krąży swobodnie i nic jej nie zakłóca, w naszym ciele będzie panowała harmonia. Kiedy w którymś z kanałów pojawia się zastój, inny z organów zaczyna niedomagać i chorować.

baner Cykl dzienny

Każdy kanał ma właściwy sobie poziom przepływu Qi i jest powiązany ze światem zewnętrznym. Na przepływ Qi ma wpływ pogoda, pory dnia i pory roku, a także sposób, w jaki się odżywiamy oraz stan naszego umysłu i towarzyszący nam nastrój.

Gdy chorujemy, to zgodnie z medycyną wschodu, nasze Qi jest albo zbyt dodatnie – co oznacza nadmiar Yang, albo zbyt ujemne – co oznacza niedobór Yin.

Dla przywrócenia równowagi energetycznej, lekarze medycyny wschodniej stosują zwykle zioła i/lub akupunkturę. 

baner akupunktura

Qigong można także sklasyfikować według celu do jakiego dążymy, np. mistrzostwo w sztukach walki, zachowanie zdrowia, leczenie chorób czy rozwój duchowy.

Celem jest długowieczność i dążenie do oświecenia. Natomiast Qigong służy zawsze więcej niż jednemu z wyżej wymienionych celów.

Jeśli np. ćwiczymy tai chi, to oprócz poprawy kondycji fizycznej, wyciszamy umysł i poprawiamy swoje zdrowie.  

ćwiczenia tai chi

Medycyna chińska obejmuje m.in. ziołolecznictwo regulujące przepływ Qi, ćwiczenia Qigong, bojowy Qigong, masaż Qigong, uzdrawiający Qigong, religijny i filozoficzny Qigong.

Każdy z nich jest ze sobą ściśle powiązany i nie może zostać pominięty. Dlatego Qigong to długoletnia praktyka i nauka, dostępna jedynie dla najwytrwalszych.  

Izi

Facebook grupa tematyczna
suteczna dieta

Najnowsze: