Żyworódka pierzasta ma właściwości gojące i regenerujące

Żyworódka pierzasta ma właściwości gojące i regenerujące

Być może stoi w doniczce w twoim domu i nawet nie wiesz, że masz pod ręką aptekę.

Jest bowiem jedną z najwszechstronniej leczniczych roślin. Żyworódka pierzasta ma działanie wiruso-, grzybo- i bakteriobójcze. Bogactwo mikro- i makroelementów sprawia, że posiada właściwości regeneracyjne, kojące i gojące. Dzięki temu jest skutecznym środkiem do pielęgnacji poranionej lub podrażnionej skóry. Zaleca się ją zwłaszcza jako okład na miejsca poparzone, obrzęki oraz rany ropiejące. Niszczy bakterie ropotwórcze i rozkłada produkowane przez nie toksyny.

W tych przypadkach stosujemy ją zewnętrznie, przemywając sokiem, robiąc z niego okłady lub kompresy. Możemy też robi okłady z liści, kładąc je bezpośrednio na rany.

Żyworódka pierzasta na co pomaga

Właściwości kojące i gojące żyworódki można wykorzystać także w leczeniu oraz profilaktyce trądziku i walce z łupieżem. Znajdujący się w żyworódce cynk reguluje produkcję serum zapobiegającego zatykaniu się porów skóry. W przypadku łupieżu wcierany w skórę głowy sok zapobiega dalszemu łuszczeniu się naskórka i koi podrażnione miejsca.

Ale nie tylko na choroby skóry żyworódka pierzasta jest środkiem. Mikro- i makroelementy oraz wysoka zawartość witaminy C sprawiają, że ma także właściwości immunostymulujące – wzmacnia organizm i uodparnia go na infekcje. Tu stosujemy ją wewnętrznie – pijąc sok.

zdrowe jedenie

Podawana w ten sposób żyworódka jest skutecznym środkiem na infekcje i stany zapalne górnych dróg oddechowych. Szczególnie dobrze sprawdza się w walce z kaszlem, katarem i astmą alergiczną. W przypadku dwóch ostatnich, gdy zakroplimy ją do nosa, wywołuje gwałtowne oczyszczające kichanie.

Możemy ją także stosować jako środek leczniczy lub – w trudniejszych przypadkach – suplement terapii, w przypadku anginy, zapalenia płuc i zapalenia oskrzeli.

W przypadku leczenia astmy oskrzelowej może być tylko suplementem terapii.

Właściwości bakterio- i wirusobójcze żyworódki sprawiają też, że jest ona skutecznym środkiem na leczenie lub ograniczanie bólu zębów i stanów zapalnych dziąseł oraz likwidację nieprzyjemnego zapachu z ust. W tych przypadku najlepszy jest jej liść. Należy go przyłożyć do bolących lub podrażnionych miejsc lub, gdy pojawi się nieprzyjemny zapach, żuć.

Żyworódka pierzasta to także środek na dolegliwości i schorzenia układu pokarmowego. Jej sok to skuteczny środek na neutralizację skutków zgagi oraz owrzodzenie żołądka i przewodu pokarmowego.

Może także stanowić suplement terapii przy cukrzycy. Jej sok skutecznie wyrównuje poziom cukru we krwi.

Stosowany w formie kompresów lub wcierany, sok żyworódki koi objawy zapalenia spojówek oraz jest środkiem na bóle głowy, stawów i kręgosłupa. Można go stosować także w przypadku choroby reumatycznej. Zawiera dużo witaminy C, a także potas, żelazo, wapń, mangan, selen, miedź, cynk i krzem.

Maseczka z żyworódki pierzastej

Maseczka z żyworódki pierzastej

Dwa duże liście chowamy po zerwaniu na trzy dni do lodówki, następnie blendujemy i ponownie odstawiamy na kilka godzin do lodówki. Tak przygotowaną masę nakładamy na twarz na ok. 20 minut. Maseczkę stosuje się z doskonałym skutkiem w leczeniu trądziku, reguluje produkcję serum zapobiega zatykaniu się porów skóry.

Agata Bolimowska

nasza grupa tematyczna
suteczna dieta

Najnowsze: