Jak długo może stać w naszej kuchni? Rok, dwa lata, a może pięć lat… W jakich warunkach go przechowywać żeby […]
17.04.2020
Utrzymywanie właściwego poziomu nawodnienia jest niezwykle ważne, ponieważ utrata już 2% wody z organizmu jest powodem ogólnego osłabienia, drażliwości, braku koncentracji. Mogą pojawić się bóle głowy, senność. Nasilanie się odwodnienia prowadzi do poważnych zaburzeń funkcjonowania organizmu, jak chociażby udar cieplny, a w skrajnych przypadkach może skończyć się nawet śmiercią. Z tego powodu regularne nawadnianie jest podstawą dbania o zdrowie, ponieważ organizm ludzki nie ma zdolności magazynowania wody i nie można napić się na zapas. Woda źródłem życia, odporności i siły naszego organizmu!
Według aktualnych zaleceń mężczyźni powinni pić minimum 2,5 litra, a kobiety minimum 2 litry wody dziennie (ilość ta obejmuje wodę pitną oraz pochodzącą z pożywienia). W przeliczeniu na wodę pochodzącą z samych wypijanych płynów mówi się, że powinno się spożywać 1,5-2 litrów wody każdego dnia. Są to zalecenia ogólne, które nie uwzględniające dodatkowych czynników i stanowią pewną średnią.
Zalecane spożycie płynów rośnie latem, kiedy panują upały, ponieważ w podwyższonej temperaturze pocimy się i zwiększają się straty wody. Aktywność fizyczna również wymaga dodatkowego nawadniania. Zapotrzebowanie na wodę rośnie również w stanach chorobowych: przy biegunkach, podczas gorączki, a także przy chorobach przewlekłych jak choroby nerek, w zespole jelita drażliwego. Odpowiednia ilość wody powinna być przyjmowana również przy zaparciach, kiedy spożywa się produkty o wysokiej zawartości błonnika pokarmowego.
Uczucie pragnienia to sygnał, że organizm już jest odwodniony, dlatego najlepiej jest popijać wodę przez cały dzień, a nie na raz w większych ilościach. Jakie są na to sposoby?
Warto zdecydować się na zielone lub ziołowe, które doskonale gaszą pragnienie. Co więcej, każda ma inny smak i można wybierać między tymi z rumianku, pokrzywy, mięty, skrzypu czy szałwii. Nie należy ich jednak słodzić.
Na koniec warto przypomnieć, że każdy nadmiar jest zły. Ta zasada sprawdza się o dziwo nawet w tym przypadku. Jednorazowe wypicie ogromnych ilości wody również może być niebezpieczne. Prowadzi do gwałtownych zmian objętości krwi krążącej w organizmie, co może mieć fatalne skutki (tak, nawet śmierć). Dlatego zakłady o to, kto więcej wypije na raz, nie są najlepszym pomysłem, a mogą skończyć się na pogotowiu.
Pamiętajmy, że woda źródłem życia jest i pijemy ją małymi łykami.
Bibliografia:
Marianna Płońska
Czytaj także: