Właściwości lecznicze wanilii i wpływ na układ trawienny

Właściwości lecznicze wanilii i wpływ na układ trawienny

Jest przede wszystkim cenioną przyprawą. Jednak wanilia to nie tylko, doskonale znany chyba każdemu, dodatek do dań, zwłaszcza deserów

Ta, pochodząca z Ameryki Południowej, roślina ma także właściwości lecznicze. W kuchni używamy proszku i cukru waniliowego. W naturalnej medycynie i kosmetologii – olejku i ekstraktu wyciągu. Właściwości lecznicze wanilii i jaki ma wpływ na układ trawienny?

Prozdrowotne właściwości

Właściwości lecznicze, czy może w tym wypadku lepszym określeniem będzie prozdrowotne, wanilii wynikają z jej walorów zapachowych. Jest ona bowiem jednym z najczęściej wykorzystywanych (i ponoć najskuteczniejszych) środków w aromaterapii. Jej zapach uspokaja i koi, a także korzystnie wpływa na bezsenność.

Działanie uspokajające wanilii ma też wpływ na pracę naszego układu krwionośnego i serca. Reguluje tętno oraz zmniejsza pobudliwość. Dzięki niej jesteśmy spokojniejsi ale nie otumanieni.

Uspokaja

Wanilia działa także na nasz układ pokarmowy. I to nie ze względu na właściwości smakowe. Reguluje produkcję enzymów trawiennych oraz działa rozkurczowo na mięśnie przewodu pokarmowego. Przyspiesza to procesy trawienne i poprawia ogólny metabolizm organizmu. Tak więc, jeśli jesteśmy na diecie redukcyjnej warto do menu wprowadzić też wanilię.

Jej zapach jest powszechnie lubiany. Jednak wanilia jest często wykorzystywana w… kuracjach odchudzających. Badania wykazały bowiem, że jej zapach obniża łaknienie.

Wanilia uspokaja i koi, ale jednocześnie ma także właściwości pobudzające, Można ją podawać wewnętrznie (w postaci naparu, nalewki lub dodatku do potraw lub zewnętrznie (jako olejek do masażu lub wąchania) osobom zmęczonym, wyczerpanym, apatycznym i w stanach depresyjnych.

Zapach jest najważniejszym atutem wanilii. Ale nie jedynym. Wykazuje ona także właściwości antyoksydacyjne. Skutecznie wiąże wolne rodniki wpływając na ogólną kondycję organizmu i opóźniając jego starzenie. Szczególnie silnie wpływa na skórę. Smarowana olejkiem waniliowym dłużej zachowuje elastyczność oraz gładkość. Olejek także koi i przyspiesza gojenie się małych, płytkich ranek.

Wanilia jest także naturalnym, bardzo skutecznym afrodyzjakiem. Zawarte w niej fitoferomony znacząco zwiększają aktywność seksualną.

księga diet
indywidualne diety na różne dolegliwości

Polecane przez nas

https://ukorzeni.pl/medycyna/wplyw-por-roku-na-nasz-organizm-wedlug-tmc/

Nasza grupa społecznościowa

https://www.facebook.com/uKorzeni/


Podobne artykuły