Właściwości lecznicze lubczyku. Lubczyk to nie tylko afrodyzjak

Właściwości lecznicze lubczyku, bo to nie tylko afrodyzjak ale kopalnia witamin

Przez setki lat poeci opisywali lubczyk jako najlepszy z afrodyzjaków. Wystarczyło, że panna dodała go do potrawy i kawaler był jej.

Pewnie, ale dlatego, że lubczyk to wspaniała przyprawa, która nadaje potrawie niepowtarzalny smak i aromat. Smak i aromat którym trudno się oprzeć nawet niejadkowi. Ale lubczyk to nie tylko przyprawa. Mniej znane są właściwości lecznicze lubczyku.

Właściwości lecznicze lubczyku

A w lubczyku właściwości lecznicze są właśnie najważniejsze. Najwięcej ich ma – dzięki skrobiom, kwasom organicznym, fitosterolom, przeciwutleniaczom, witaminom z grupy B i witaminie C oraz olejkom eterycznym – jego korzeń.

To dzięki nim lubczyk pobudza soki trawienne. Sprawia to, że przyspiesza przemianę materii, pomaga w walce z niestrawnością i hamuje nadmierne procesy fermentacyjne w jelitach. Jest więc doskonałym środkiem na problemy układu trawiennego.

Składniki korzenia sprawiają też, że lubczyk działa detoksykująco i antybakteryjnie. Zmniejsza ryzyko zatruć pokarmowych i wrzodów żołądka.

Lubczyk jest moczopędny. Dzięki temu można go wykorzystać przy infekcjach układu moczowego, zwłaszcza pęcherza i nerek oraz chorobach prostaty.

Działa też rozkurczowo. Sprawia to, że może być stosowany, jako środek przeciwbólowy u kobiet. Jednak te same właściwości rozkurczowe, sprawiają, że nie mogą go używać kobiety w ciąży.

Lubczyk działa nie tylko na zakochane serca. Fitosterole sprawiają, że obniża poziom cholesterolu we krwi. Znajdująca się w nim kumaryna zapobiega zmianom miażdżycowym. Sprawia to, że powinien być stosowany przez osoby zmagające się z problemami układu krwionośnego i serca.

Korzeń lubczyku to także skarbiec z witaminą C. A ta jak wiadomo jest środkiem wspomagającym odporność organizmu. Ma także działanie wykrztuśne. Może więc być stosowany jako środek na kaszel.

gua sha

Lubczyk na urodę

Obecna w lubczyku witamina C, wraz witaminy z grupy B, sprawia, że ma on działanie na pograniczu zdrowia i urody. Dzięki witaminowej bombie lubczyk może poprawić jakość skóry. Cenią go za to – zwłaszcza kobiety. I to nie tylko przyjmowany doustnie. Jako składnik kremów jest bardzo dobrym środkiem na zmiany trądzikowe i nadmierne łuszczenie się skóry. Poprawia też jej ogólną jakość, więc można poczuć się pięknie. Jest więc nie tylko afrodyzjakiem ale też poprawi nam urodę, że nasz wybraniec nie będzie mógł od nas oczu oderwać i – wcale nie musiałby go wcześniej wypić.

Magda Nawrożniak

nasza grupa tematyczna
suteczna dieta

Najnowsze: