Właściwości lecznicze gryki

Właściwości lecznicze gryki

W Chinach, Tybecie i Mongolii jest uprawiana jako roślina spożywcza. W Polsce wciąż najczęściej traktuje się ją jako chwast

Jej zalety doceniają przede wszystkim pszczelarze i, ostatnio coraz częściej, osoby zajmujące się ziołolecznictwem. Bo gryka jest kopalnią naturalnych leków. Jakie są więc właściwości lecznicze gryki?

Gryka to przede wszystkim flawonoidy – rutyna, kwercetyna, katechina, hiperozyd, procyjanidyny oraz kwasy organiczne – kawowy, galusowy, chlorogenowy i protokatechowy.

Właściwości lecznicze gryki

Zastosowanie lecznicze gryki jest bardzo wszechstronne. Znajdujące się w niej białko nie zawiera glutenu. Sprawia to, że powinna stać się stałym elementem diety u chorych na celaklię oraz miażdżycę.

Gryka obniża poziom złego cholersterolu ( LDL) i podwyższa poziom cholersterolu dobrego (HDL). Obniża poziom nadciśnienia tętniczego krwi i zapobiega krwawieniom z nosa.

Powinni ją też stosować diabetycy. Jej podstawowym węglowodanem jest bowiem skrobia, której rozkład w organizmie nie powoduje nagłego wzrostu poziomu glukozy we krwi oraz wydzielania insuliny.

Skrobia sprawia również, grykę powinny sięgnąć osoby z nadwagą lub tendencjami do tycia. Gryka bowiem zmniejsza apetyt na słodycze.

Gryka zmniejsza apetyt na słodycze, a jednocześnie produkowany na jej bazie miód (gryka jest pszczelim przysmakiem) wykazuje wiele właściwości leczniczych.

Spożywany regularnie poprawia ogólną kondycję

Oczyszcza i wzmacnia naczynia krwionośne, wzmacnia serce, wspomaga gojenie się ran, a znajdujące się w nim żelazo i magnez poprawiają funkcjonowanie układu krwionośnego i nerwowego. Spożywany regularnie poprawia ogólną kondycję oraz wzmacnia organizm.

Miód gryczany to także doskonały kosmetyk. Stanowi podstawę maseczek odżywiających na twarz i włosy. Jest też świetnym środkiem na łupież, gdyż oczyszcza skórę z martwych komórek.

Miód nawilża i odżywia skórę. A ponieważ ma też właściwości antybakteryjne i kojące może być stosowany jako środek gojący do ran oraz różnego typu wyprysków.

Gryka do poduszek

Gryka to nie tylko miód i preparaty lecznicze. Jej łuska to doskonały i zdrowy wypełniacz do poduszek oraz materacy. Ponieważ jest lekka, a jednocześnie twarda i elastyczna, idealnie dostosowuje się do kształtu ciała.

Zawiera taniny – działające przeciwzapalnie oraz hamujące rozwój bakterii i roztoczy. Znajdująca się w nich rutyna wzmacnia układ odpornościowy, zaś związki celulozowo-ligninowe utrzymują niski poziom wilgotności. A są jeszcze w niej sole mineralne i kwasy organiczne.

księga diet
indywidualne diety na różne dolegliwości

Polecane przez nas

https://ukorzeni.pl/dietetyka/wlasciwosci-lecznicze-pestki-awokado-ma-ona-wartosci-odzywcze-i-prozdrowotne-nawet-wieksze-niz-sam-owoc/

Nasza grupa społecznościowa

https://www.facebook.com/uKorzeni/


Podobne artykuły