Topinambur to prawdziwa skarbnica naszego zdrowia i urody

Topinambur to prawdziwa skarbnica naszego zdrowia i urody

Topinambur, czyli słonecznik bulwiasty, jest dla wielu chwastem zagrażającym naszym ogrodom i polom

Jednak w rzeczywistości to prawdziwy skarb, niezbędny zwłaszcza w leczeniu i profilaktyce cukrzycy. Topinambur, czyli spotykany wszędzie słonecznik bulwiasty, to zagłębie mikro i makroelementów. Znajdziemy w nim wapń, potas, sód i magnez oraz żelazo, miedź, mangan, selen i cynk. A do tego witaminy: A, B1, B2, C i beta-karoten oraz polifenole.

Już samo to bogactwo sprawia, że ta znana od tysięcy lat, jednak wciąż pozostająca w cieniu roślina, to prawdziwa skarbnica zdrowia.

Znajdujące się w topinamburze polifenole działają przeciwzapalnie. Minerały i przeciwutleniacze powodują, że jest on doskonałym środkiem na utrzymanie właściwej flory jelit oraz poprawę przemiany materii. Chronią też nasz organizm przez wolnymi rodnikami, łagodzą arteriosklerozę i mogą spowolnić spustoszenia wywoływane przez chorobę alzheimera.

Topinambur wspomaga osoby z niewydolnością nerek

Z kolei właściwości moczopędne sprawiają, że topinambur poprawia działanie układu moczowego. Często jest zalecany jako uzupełnienie diety przy niewydolności nerek.

Topinambur wzmacnia też nasz układ odpornościowy i wykorzystywany jako suplement diety przy problemach z mięśniem sercowym. Zwłaszcza jego arytmią.

Bulwy topinamburu przy diecie dla cukrzyków

Bulwy topinamburu nie zawierają tłuszczu i cholesterolu. Są za to pełne insuliny. Dlatego ta, do wciąż powszechnie traktowana jako chwast i pasza dla zwierząt, roślina to niezbędny element diety dla diabetyków oraz osób, u których poziom cukru zbliża się do niebezpiecznej granicy.

Bulwy topinamburu są niskokaloryczne, a jednocześnie pełne niezbędnego nam błonnika. Dlatego roślina ta, to prawdziwy skarb dla osób zmagających się z nadwagą. Oparta na niej dieta pozwoli w krótkim czasie zrzucić tych kilka zbędnych kilogramów i cieszyć się smukłą sylwetką.

Topinambur powinien stać się też stałym elementem posiłków dla osób celiakią, zmuszonych do diety bezglutenowej. W jego bulwach znajdują się bowiem wszystkie niezbędne organizmowi składniki odżywcze. Nie ma za to glutenu.

I pomyśleć, że jeszcze niedawno, jedyne, co chcieliśmy robić z topinamburem to niszczenie.

księga diet
indywidualne diety na różne dolegliwości

Polecane przez nas

https://ukorzeni.pl/dietetyka/wlasciwosci-lecznicze-wanilii-i-wplyw-na-uklad-trawienny/

Polecana grupa tematyczna

https://www.facebook.com/groups/659466548227800/


Podobne artykuły