Szafran: Zastosowanie w medycynie naturalnej i kuchni

Szafran: Zastosowanie w medycynie  naturalnej i kuchni

Jego korzenny, gorzki, ostry, piżmowy smak jest od dawna powszechnie ceniony i wykorzystywany w kuchni

Jakie jest zastosowanie szafranu w medycynie naturalnej? Jednak wciąż niewiele osób wie, że szafran to także kopalnia mikroelementów i witamin. Właściwości lecznicze szafranu doceniano już w starożytności. Był stosowany jako lek na choroby zakaźnie, głównie odrę i żółtaczkę. Wykorzystywano go przy problemach kardiologicznych oraz artretyzmie. Ale korzystali z niego tylko wysoko urodzeni. Szafran, z racji tego, że musi być zbierany ręcznie i jest mało wydajny, zawsze osiągał zawrotne ceny. Także dziś to najdroższa przyprawa.

Ale dziś także wiemy, że warto się wykosztować. Szafran to prawdziwy worek z mikro- i makroelementami oraz witaminami.

właściwości lecznicze

Szafran jako suplement diety

Podobnie jak starożytni, powinniśmy wykorzystywać go jako suplement diety w profilaktyce i suplement terapii w leczeniu schorzeń kardiologicznych. Szafran bowiem poprawia krążenie krwi.

Działa też kojąco. I to zarówno przy krwawieniach z ran, jak i schorzeniach układu nerwowego.

Jego wpływ na układ pokarmowy jest dwojaki. Pierwszy, to oczywiście walory smakowe. Drugi, to działanie pro trawienne. Szafran zwiększa wydzielanie soków żołądkowych, czym poprawia trawienie i zwiększa apetyt. Dzięki znajdującym się w nim antyoksydantom wpływa też kojąco i ogranicza skutki oraz rozmiary owrzodzenie żołądka.

Nie może być traktowany jak lekarstwo, ale jest ważnym suplementem terapii, w przypadku chorób zakaźnych z odrą i szkarlatyną na czele.

Szafran działa antydepresyjnie

Szafran ma też działanie antydepresyjne. I to nie tylko dlatego, że jego aromat poprawia nastrój. Spożywany, zwiększa wydzielanie się serotoniny i dopaminy, czyli hormonu szczęścia. Działa więc jak antydepresant. Tyle, że nie ma w nim chemii. To czysta natura.

Znajdujące się w szafranie witamina C hamuje rozwój wolnych rodników. Dzięki temu spowalnia on proces starzenia się całego organizmu oraz ma, choć to wciąż bardziej domysły niż potwierdzone naukowo fakty, wpływ na powstawanie i rozwój zmian nowotworowych.

No i coś dla panów. Szafran od zawsze uważany był za afrodyzjak oraz najlepszy sposób na męskie dysfunkcje seksualne. Niektórzy twierdzą, że tak naprawdę stąd jego wysoka cena. Bo przecież mężczyzna odda wszystko, by wróciła potencja.

Magda Nawrożniak

Facebook grupa tematyczna
suteczna dieta

Najnowsze: