Dla rolników i ogrodników jest przekleństwem. To chwast. W medycynie naturalnej to skarb. Mniszek, czyli ukochany przez dzieciaki dmuchawiec, jest […]
28.09.2020
Później, przez lata, wydawały się symbolem biedy i przaśności tamtych czasów. Dziś już wiemy, że były dowodem na mądrość naszych babek i matek. Bo pokrzywa, znienawidzony przez dzieci, parzący chwast to prawdziwa naturalna apteka.
Wybór leków w tej aptece jest ogromny. Pokrzywa to mikro- i makroelementy (magnez, fosfor, wapń, siarka, żelazo, potas, jod, krzem, sód oraz witaminy: A, C, K oraz B2), flawonoidy, fitosterole, karotenoidy, histamina, serotonina, acetylocholina, chlorofil, sole mineralne, kwasy organiczne, witamina B5 czyli kwas pantotenowy, związki aminowe i garbnikowe oraz olejki eteryczne.
Sprawia to, że pokrzywa ma wielorakie zastosowanie. Jest przede wszystkim sprawdzonym środkiem przeciwzapalnymi i przeciwbólowym. Obniża ciśnienie krwi oraz rozszerza naczynia krwionośne. Jej właściwości kojące sprawiają, że przyspiesza gojenie się ran – i to podawana w postaci naparu, jak i bezpośrednio kładziona na ranę. Pomaga też w przypadku anemii oraz przy ogólnym osłabieniu.
Właściwości bakteriobójcze sprawiają, że powinna stanowić podstawę naturalnych płukanek do ust.
Masz ochotę na siusiu zaraz po wypiciu herbatki pokrzywowej? Nic dziwnego. Pokrzywa ma działanie moczopędne. Dzięki temu jest niezastąpionym środkiem w leczeniu schorzeń układu moczowego oraz zwalczaniu kamicy nerkowej. Zapobiega gromadzeniu się płynów w organizmie oraz przerostowi prostaty.
Listki pokrzywy w sałatce i pokrzywowa herbatka po posiłku to doskonały sposób na pozbycie się problemów trawiennych. Pokrzywa wzmaga apetyt i pomaga w przemianie materii. Oczyszcza przewód pokarmowy i usuwa złogi żółciowe. Wspomaga też pracę żołądka, wątroby oraz trzustki.
Zastosowanie pokrzywy w kosmetologii i kosmetyce, to przede wszystkim kojące zabiegi na skórę. Płukanka stosowana na włosy wzmacnia je oraz zapobiega ich wypadaniu.
Pokrzywa jest prawdziwą kopalnią żelaza. Sprawia to jednak, że od korzystania z niej powinny się powstrzymać osoby z jego nadmiarem w organizmie.
Zrezygnować z niej powinny też kobiety zmagające się z chorobami dróg rodnych, cukrzycy oraz osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia nerek.
Mariola Bogusz