Podbiał pospolity stosowany był na wszystkie rodzaje kaszlu

Podbiał pospolity stosowany był na wszystkie rodzaje kaszlu

Właściwości lecznicze podbiału pospolitego. Doskonale znały go nasze prababki a wiedzę o zastosowaniu ziół przekazywane były z pokolenia na pokolenie.

Podbiał pospolity. Ten, znany chyba każdemu, niepozorny żółty kwiat, dla wielu jest tylko chwastem. Jednak już nasze prababki wiedziały, że podbiał pospolity to jeden z najlepszych naturalnych leków na wszystkie rodzaje kaszlu. Można go spotkać również pod nazwą – Tussilago farfara L. Jego cudowne właściwości stosowane są obecnie w medycynie, gdyż wspomaga leczenie chorób górnych dróg oddechowych, dlatego też z powodzeniem stosowany jest przy infekcjach podczas tradycyjnej sezonowej grypie.

Przynosi ulgę podczas mokrego kaszlu – z zalegająca wydzieliną. Doskonale sprawdza się podczas przewlekłego  kaszlu suchego, a także bólu gardła i zapalenie krtani. Obecnie produkowane są na bazie podbiału pospolitego syropy i nalewki. Możemy go też nabyć w formie suszu w sklepach zielarskich i aptekach.

Można go spotkać nad brzegami rzek

Flawonoidy, garbniki, karotenoidy, minerały, kwasy fenolowe i olejek eteryczny. Nasze prababki nie miały pojęcia co to takiego. Nie wiedziały też, że wszystko to znajduje się w rosnącym nad brzegami rzek i stawów oraz w przydrożnych rowach podbiale pospolitym, który nazywały kaczyńcem. Widziały jednak, że już ich babki i matki stosowały go jako lekarstwo na wszystkie rodzaje kaszlu oraz gęste wydzieliny w gardle i nosie. Napar z liści podbiału czynił cuda.

Dziś wiemy, że podbiał jest także doskonałym środkiem na zapalenie krtani. Ta niepozorna roślinka ma działanie nie tylko wykrztuśne i przeciwzapalne, ale także przeciwbakteryjne, przeciwskurczowe, dezynfekujące i osłonowe.

Działanie dezynfekujące

Te działanie dezynfekujące i osłonowe możemy wykorzystać nie tylko przy stanach zapalnych oraz infekcjach górnych dróg oddechowych. Ale także przy stanach zapalnych i infekcjach skóry. W takich przypadkach wacikiem/tamponem nasączonym podbiałowym naparem przemywamy podrażnione miejsca (np. wrzody czy ropnie).

Podbiał pospolity jest lekiem bezpiecznym. Jednak ze względu na niewielką ilość toksyn kuracja nim nie powinna trwać dłużej niż 4-5 tygodni w ciągu roku.

Nie mogą go przyjmować kobiety w ciąży, karmiące matki oraz dzieci do 12. roku życia.

Magda Nawrożniak

nasza grupa tematyczna
suteczna dieta

Najnowsze: