O której godzinie jeść ostatni posiłek?

O której godzinie jeść ostatni posiłek?

Pierwszy posiłek jest najważniejszy, bo dostarcza nam energię na cały dzień i mamy czas jeszcze żeby go spalić

O której godzinie jeść, kiedy stosujemy diety redukcyjne i kładziemy nacisk na wiele różnorodnych czynników. Liczba kalorii, liczba posiłków, zawartość tłuszczu w diecie czy ilość wypijanych płynów. Próbujemy doliczyć się, ile musimy przejść przystanków autobusowych, żeby zjeść jeszcze jedną kanapkę.

Czy przy tej kalkulacji bierzemy pod uwagę również pory swoich posiłków, a w szczególności kolacji? Nie? A może to klucz do sukcesu? A tekże regularność posiłków. Bardzo ważne są między posiłkami przetwy, bo wtedy nasz organizm trawi i spala kalorie.

Nie od dzisiaj wiadomo, że śniadanie to „najważniejszy” posiłek dnia. Jednak czy na pewno? Według aktualnej wiedzy medycznej to odstępy czasowe między posiłkami oraz skład jakościowy samych posiłków jest najważniejszy. Oczywiście, śniadanie w dalszym ciągu pozostaje niezbędne do porannego pobudzenia metabolizmu, jednak to, czy mamy na nie ochotę, zależy od kolacji dnia poprzedniego. Jeśli była bardzo syta, rano możemy nie mieć ochoty na nic oprócz filiżanki kawy. To jest niestety pierwszy krok do zbędnych kilogramów. Kawa, zwłaszcza słodzona uśpi poczucie głodu, przez co czas naszego pierwszego posiłku opóźni się.

O której godzinie jeść?


Ostatni posiłek należy zjeść 2-3 godziny przed snem, aby nie czuć się głodnym, kiedy idzie się spać. Układ pokarmowy, tak jak cały organizm, potrzebuje odpocząć, dlatego nie należy przeciążać go niedługo przed snem. Zbyt długi okres między kolacją a spoczynkiem, może z kolei powodować głód i chęć podjadania, co w konsekwencji jeszcze mocniej utrudnia nam pełną wybojów ścieżkę redukcji.

Ważne, aby kolacja była lekka. Nie powodowała żadnego dyskomfortu czy uczucia ciężkości. Odpowiednio dobrana kolacja oraz jej pora może w sposób kluczowy poprawić jakość snu, a w konsekwencji wpływać na funkcjonowanie przez cały dzień.


Odpowiednio dobrana kolacja powinna powodować, że po przebudzeniu pojawia się ochota na śniadanie, co reguluje apetyt i znacznie ułatwia motywację do wytrwania w postanowieniach zrzucania wagi.


Dlatego: Zachęcam wszystkich wojowników w walce o figurę, aby nie zapomnieli, że najważniejszy jest rozsądek, a kolacja może być sprzymierzeńcem.

Marianna Mądrzak

suteczna dieta

Polecane przez nas

https://ukorzeni.pl/dietetyka/czeste-jedzenie-kiszonek-jak-wplywa-na-nasz-organizm/

Polecana grupa społecznościowa

https://www.facebook.com/groups/755609134877608/

Najnowsze: