Menopauza. Przepis na smaczny obiad dla całej rodziny

twoja dieta

Dogadzajmy sobie w czasie menopauzy jedząc smacznie i zdrowo.

Menopauza to czas, w którym organizm kobiety przechodzi szereg zmian hormonalnych, dlatego warto zwłaszcza teraz go wspomóc. Najlepszym sposobem będzie zbilansowana dieta – bogata w wartości odżywcze – witaminy i minerały.

Dlaczego warto jeść ryby?

Ryby poprawią pamięć i koncentrację a jeśli są na dodatek tłuste – dostarczą nam niezbędne kwasy omega – 3. Jeżeli do codziennej diety wprowadzimy ryby poprawi nam się koncentracja i pamięć a jeśli z pamięcią i koncentracją nie mamy problemu wystarczy jeść ryby dwa lub trzy razy w tygodniu. Kiedy zadbamy o siebie – menopauza już nie będzie żadnym problemem.

Przepis na smaczny obiad

łosoś ze szparagami

15:00
PRZEPIS NA OBIAD: łosoś pieczony w ziołach z ryżem brązowym i szparagami, zielona herbata do picia:
– kawałek wielkości całej dłoni łososia upieczonego w ziołach- 150g
– szklanka ugotowanego brązowego ryżu- 100g
– garść gotowanych szparagów- 300g
– szklanka zielonej herbaty- 250ml
696 kcal, białko: 52g, tłuszcz: 29,1g, węglowodany: 57,4g

Dieta w czasie menopauzy i jak nie utyć już podczas klimakterium

Kiedy kobieta wchodzi w klimakterium zwalnia metabolizm i organizm nie potrzebuje już tyle co wcześniej kalorii. Jedzenie w takich samych ilościach a dodatkowo brak ruchu może spowodować gwałtowne tycie. Warto ograniczyć też tłuszcze zwierzęce. Warto się przyzwyczajać do jedzenia warzyw i owoców, bo są lekkostrawne i dostarczają najwięcej potrzebnych witamin. Dobrze jest też zacząć unikać smażonych potraw – a olej roślinny – zamienić na oliwę z oliwek, która jest bogata w witaminę E. Dobrym wyborem będą ryby morskie – bogate w kwasy Omega-3.

Ruch to zdrowie!

baner skakanka

Pamiętajmy również, że niezależnie od wieku ruch fizyczny i wysiłek jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Menopauza to trudny czas dla utrzymania smukłej sylwetki i już nawet w klimakterium tłuszcz ma większą tendencję do gromadzenia się najczęściej w okolicach pasa.

Krótki spacer każdego dnia poprawi przemianę materii, dotleni płuca, mózg, serce i zmusi do działania inne narządy wewnętrzne. Dotlenienie mózgu poprawia samopoczucie, które też jest narażone podczas burzy hormonalnej w tym trudnym dla każdej kobiety okresie.

Ruch to zdrowie! W każdym wieku. Jeśli problem stanowi samodyscyplina warto zapisać się na zajęcia sportowe, które zmotywują nas do systematycznych ćwiczeń. W grupie jest raźniej. Dieta jest bardzo ważna ale skuteczna będzie jedynie przy stosowaniu jednocześnie wysiłku fizycznego.

Dieta na menopauzę – przepis na smaczny obiad dla całej rodziny przygotowała

Marianna Płońska

nasza grupa tematyczna
suteczna dieta

Najnowsze: