Korzeń kudzu właściwości lecznicze i zastosowanie

W chińskiej medycynie naturalnej ten agresywny chwast jest wysoko cenionym środkiem leczniczym. Reszta świata wciąż traktuje go jako suplement podczas terapii.

Korzeń Kudzu to aż 70 związków fitochemicznych. Są wśród nich bardziej istotne dla naszego organizmu przeciwutleniacze – pueraryna, genisteina, daidzyna i daidzeina oraz przeciwalergiczna i przeciwzapalna kwercetyna. Korzeń kudzu właściwości lecznicze i jego wszechstronne zastosowanie.

Pueraryna poprawia krążenie krwi i skutecznie zapobiega arytmii serca. Istnieją teorie, że może zapobiegać (lub ograniczać ryzyko) udarów mózgu. Niektórzy twierdzą też, że wspomaga funkcje neurologiczne oraz poprawia pamięć. Naturoterapeuci polecają ją zwłaszcza osobą w podeszłym wieku.

Pueraryna obniża też poziom glukozy we krwi. Korzeń kudzu powinien więc być elementem diety dla cukrzyków.

Korzeń kudzu właściwości lecznicze i jego wszechstronne zastosowanie

Chińczycy twierdzą, że korzeń kudzu jest doskonałym środkiem na kobiece problemy hormonalne. Zwłaszcza te, związane z menopauzą. Znajdująca się w nim genisteina działa jak estrogen (którego wówczas zaczyna brakować kobietom) i łagodzi jej skutki – uderzenia gorąca, nocne poty i bóle głowy. Chińscy medycy zatem korzeń kudzu zalecają kobietom w okresie menopauzy.

baner qigong medyczny

Znajdujące się w kudzu flawonoidy są też potężnym orężem w walce z nałogami. Przeprowadzone na ochotnikach z grupy „ostro pijących” badania, udowodniły, że jego spożycie (był podawany w pastylkach) ogranicza „apetyt” na alkohol. Istnieją też teorie, że może pomóc w walce z narkomanią i nikotynizmem. Jednak wciąż nie ma ostatecznej pewności skąd jego antyalkoholowe możliwości. Walka z nałogami jest na tyle trudna, ze warto wykorzystać wszystkie w tym wypadku możliwości.

Jednak jorzenia kudzu nie mogą zażywać kobiety w ciąży. Wciąż nie ma ostatecznej odpowiedzi na to, jak działa na organizm.

Ze względu na genisteinę nie mogą go spożywać chore (lub zagrożone) rakiem jajnika lub rakiem piersi oraz chorujący obojga płci, cierpiący na nowotwory hormonozależne, złośliwe.

Ponieważ pueraryna wzmaga krążenie krwi, po kudzu nie mogą sięgać osoby biorące leki przeciwzakrzepowe. Jednoczesne zażycie może spowodować krwotok.

Magda Nawrożniak

nasza grupa tematyczna
suteczna dieta

Najnowsze: