Dieta wegetariańska z rybami, czyli zdrowe posiłki na co dzień

dieta wegetariańska z rybami

Powszechnie uważa się, że jest to jedna z najzdrowszych diet, dlatego stosowana jest przy wielu chorobach metabolicznych.

Dieta wegetariańska z rybami, czyli dieta pescowegetariańska to zdecydowanie jedna z najzdrowszych diet. Opiera się ona na zasadach diety śródziemnomorskiej, której właściwości zdrowotne zostały udowodnione wieloma badaniami naukowymi. Jest ona stosowana, jako dieta o działaniu profilaktycznym przed wieloma chorobami metabolicznymi (np. cukrzycą, nadciśnieniem, chorobami sercowo-naczyniowymi czy zespołem metabolicznym, a nawet przed nowotworami). Dieta pescowegetariańska wyklucza z jadłospisu mięso czerwone i drób. Dobrze zbilansowana dieta pescowegetariańska powinna zawierać duże ilości warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych. Obecne są w niej również produkty mleczne i ryby, a także pewne ilości orzechów, które podobnie jak oleje roślinne są dobrym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Zbilansowana dieta wegetariańska z rybami

Wykluczając ze swojego jadłospisu mięso, możemy pozbyć się z diety nadmiaru nasyconych kwasów tłuszczowych, cholesterolu, które często w znaczący sposób wpływają na pogorszenie się naszej sytuacji zdrowotnej. Nadmiar mięsa w diecie może prowadzić m.in. do rozwoju miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych, nadciśnienia tętniczego, a nawet niektórych nowotworów. Warto zastępować je rybami, które zawierają prozdrowotne, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, a także wiele witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Ryby dostarczają również cennego, pełnowartościowego białka, które pomaga w zachowaniu właściwej masy mięśniowej.

Nie należy zapominać o tym, że dieta, w której eliminujemy mięso jest również dietą bardziej ekologiczną. Produkcja mięsa odpowiada za ogromną część emisji gazów cieplarnianych na świecie (aż 18%, co przekracza emisję pochodzącą ze wszelkiego rodzaju transportu na Ziemi). Ograniczenie lub całkowite wykluczenie mięsa ze swojej diety, jest więc zdecydowanie działaniem proekologicznym, dlatego jeśli chcesz być „eko” to warto rozważyć modyfikację swojej diety w tym zakresie.

Dieta pescowegetariańska to fantastyczna opcja dla wszystkich świadomych osób, które chciałyby polepszyć swój sposób żywienia i wyrobić sobie lepsze nawyki żywieniowe. Jeśli eliminujesz mięso ze swojej diety i chcesz mieć pewność, że dostarczasz do organizmu wszystkie niezbędne składniki pokarmowe to warto wykupić gotową, zbilansowaną dietę, aby poznać tajniki układania i przygotowywania posiłków w kuchni bezmięsnej.

Marianna Płońska

nasza grupa tematyczna

Rekomendowane

Najnowsze: