Dieta wegetariańska z nabiałem, czyli z mlekiem i jajkami

dieta wegetariańska z nabiałem

Jaka jest różnica między dietą wegatariańską a wegańską – wyjaśnia dietetyk kliniczny

Kiedy mówimy o diecie wegetariańskiej warto jest się upewnić, że każdy mówi o tym samym. Jedni za dietę wegetariańską uznają wykluczenie wszystkich produktów zwierzęcych, inni wykluczenie jedynie mięsa czerwonego i drobiu, kolejni dodatkowo ryb, a jeszcze inni również jajek. Dieta wegetariańska z nabiałem, czyli produktami mlecznymi i jajkami.

Dieta wegetariańska z nabiałem

Tak naprawdę: ile osób tyle jej odmian, ponieważ wyżej wymienione wykluczenia są często ze sobą mieszane. Każdy wegetarianin dobiera je sobie według swoich, indywidualnych zasad. Dieta wegetariańska z produktami mlecznymi i jajkami to chyba jednak najbardziej popularna wersja. Przy tej odmianie eliminujemy mięso czerwone, drób oraz ryby, ale pozostajemy przy spożyciu mleka i jego przetworów oraz jaj.

Diety wegetariańskie słyną ze swoich bogatych właściwości zdrowotnych, ponieważ dzięki eliminacji mięsa zyskujemy zdecydowane ograniczenie produktów zawierających nasycone kwasy tłuszczowe oraz cholesterol. Dodatkowo przy stosowaniu takich diet zwiększa się spożycie warzyw i owoców, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych i błonnika pokarmowego, które w dietach tradycyjnych bywają niedoborowe.

Zbilansowana dieta wegetariańska z nabiałem

Tego typu ograniczenia mają jednak również swoje minusy. Należy zwrócić uwagę na to, że przy eliminacji ryb ze swojego jadłospisu ograniczamy również spożycie niezbędnych, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, których niedostateczna podaż może wpływać negatywnie na zdrowie. Jest to istotny problem i dlatego trzeba szczególnie dbać o ich podaż z innych źródeł pokarmowych, np. awokado, olejów roślinnych czy orzechów. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę z tego, że mimo spożywania tych produktów, przy całkowitej eliminacji ryb może zaistnieć konieczność suplementacji kwasów omega-3, których głównym źródłem w diecie są właśnie ryby i owoce morza.

Kolejnym ważnym składnikiem pokarmowym, którego na diecie wegetariańskiej może brakować jest żelazo. Produkty roślinne są co prawda źródłem żelaza, ale może to jednak nie wystarczyć. Forma, w której występuje w nich żelazo jest słabiej przyswajalna niż w przypadku produktów zwierzęcych. Będąc na diecie wegetariańskiej stale monitoruj stężenie żelaza, aby upewnić się, że nie występują jego niedobory i nie zachorujesz na anemię.

Odpowiednie zbilansowanie diety wegetariańskiej jest kluczowe, aby była ona zdrowa i poprawiała samopoczucie. Zdrowa dieta powinna dostarczać odpowiednich poziomów wszystkich składników odżywczych, nie może powodować żadnych niedoborów. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja dieta jest w pełnowartościowa i dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, to wykup dietę wegetariańska z mlekiem i jajkami, która zawiera zbilansowany jadłospis i ciekawe pomysły na wegetariańskie dania, które zapewnią Ci dobre samopoczucie i zdrowie.

Marianna Płońska

nasza grupa tematyczna

Czytaj także:

baner konsultacja z dietetykiem w cenie diety ukorzeni

Najnowsze: