Dieta bezmleczna. Co należy jeść a czego unikać

Nietolerancja pokarmowa na białka mleka krowiego. Czym zastąpić produkty mleczne?

Dieta bezmleczna jest odpowiednia dla osób, które z różnych powodów nie mogą spożywać mleka i jego przetworów. Najczęściej są to osoby, które muszą zrezygnować z tej grupy żywności ze względu na nietolerancje pokarmowe – nietolerancje białek mleka krowiego.

Dieta bezmleczna, czyli co wyeliminować

Warto zauważyć, że w przypadku nietolerancji laktozy nie trzeba rezygnować z całości produktów mlecznych. Można sięgać po produkty bezlaktozowe lub mleczne produkty fermentowane, w których zawartość laktozy jest niezwykle niska i najczęściej nie powoduje żadnych dolegliwości, dlatego nie mają problemu ze znalezieniem produktów mlecznych, które wolno im spożywać.

Osoby z nietolerancją białka mleka krowiego muszą niestety eliminować już znacznie więcej produktów, ponieważ konieczne jest wykluczenie wszystkich produktów zawierających te białka, a także produktów z mleka koziego, owczego i innych, ponieważ ich białka są bardzo podobne do białek mleka krowiego i także powodują reakcje alergiczne. Z tego powodu nie mogą być zamiennikami produktów mlecznych w diecie osób z alergią na białka mleka krowiego.

Zamienniki podczas diety bezmlecznej

Jedynymi możliwym zamiennikami produktów mlecznych w diecie osób z alergią na białko mleka krowiego są produkty roślinne, np. napoje roślinne (napój sojowy, kokosowy, migdałowy, ryżowy itd.). Na rynku dostępne są również zamienniki przetworów mlecznych: jogurty wegańskie, czy nawet zamienniki serów. Można je bez problemu znaleźć w większości supermarketów. Wprowadzenie tego rodzaju substytutów do diety bezmlecznej jest niezwykle istotne, ponieważ minimalizuje ryzyko niedoborów pokarmowych i urozmaica dietę.

Zbilansowana dieta bezmleczna

Na diecie bezmlecznej może być trudno odpowiednio zbilansować swoją dietę, tak aby była zdrowa i pełnowartościowa, zawierała odpowiednie ilości wszystkich składników pokarmowych. Szczególnie istotne jest w tym przypadku zapewnienie odpowiedniej podaży wapnia, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (witaminy A, D i E), a także pełnowartościowego białka.

Jeśli nie masz pewności, że Twoja bezmleczna dieta dostarcza Ci wszystkich niezbędnych składników odżywczych i brakuje Ci pomysłów na smaczne i pełnowartościowe posiłki to warto wykupić przygotowaną dla Ciebie, specjalistyczną dietę, która poprawi Twój sposób żywienia, poprawi Twoje samopoczucie i zdrowie. Dzięki jej stosowaniu będziesz mieć pewność, że Twój jadłospis jest dobrze zbilansowany i dostarcza wszystkich niezbędnych składników. Dieta zawiera również wiele propozycji potraw, które są proste w wykonaniu i wypełniają Twoje zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze.

Marianna Płońska

nasza grupa tematyczna

Czytaj także:

suteczna dieta

Najnowsze: