Wagina z zębami, czyli pierwotny lęk każdego mężczyzny

Wagina z zębami, czyli pierwotny lęk każdego mężczyzny

Vagina dentata, czyli uzębiona pochwa brzmi jak wątek z taniego horroru. W rzeczywistości jest to mit pierwotnych plemion Azji i obu Ameryk, mówiący jednocześnie o czasach matriarchatu, męskiej nerwicy seksualnej, a także poważnym schorzeniu kobiecym. Sięga zapewne czasów neolitu

Pod koniec XIX wieku Bronisław Piłsudski, nieco starszy brat Józefa, wylądował na Sachalinie. W tamtym czasie było to w zasadzie olbrzymie carskie więzienie, w którym więźniów zabijał zarówno wyjątkowo kapryśny i surowy klimat, wszechobecna kiła, jak też współwięźniowie, składający się głównie z najgorszych szumowin Imperium Rosyjskiego. Piłsudski nie był niewinny. Wraz z bratem należał do Frakcji Terrorystycznej Narodnej Woli, która to organizacja przygotowała zamach na cara Aleksandra III. Zamach się nie udał – w odróżnieniu od sześć lat wcześniejszego zamachu na Aleksandra II, dokonanego również przez Polaka – spiskowcy zostali jednak schwytani, osądzeni i skazani albo na śmierć, albo zsyłkę na Sybir. Wagina z zębami, czyli pierwotny lęk każdego mężczyzny

W tamtym czasie spiski na życie cara były jednak powszechne, liczba zesłanych na katorgę znacznie przekraczała więc oferowaną im ilość ciężkich robót. Piłsudski miał pracować w sachalińskim tartaku, ale nikt tam go nie chciał. Zlecono mu więc drobne prace administracyjne, a przy okazji badał zwyczaje miejscowego plemienia Ajnów.

Ludzie z ogonkami

Był to dziwny lud, a zagadka jego pochodzenia nie została rozwikłana do dziś. Byli jedynym plemieniem o europejskich rysach zamieszkującym ten daleki skrawek Azji, zapewne od kilku tysięcy lat. Ich osobliwością genetyczną było owłosienie – żaden ludzki lud nie był i nie jest tak zarośnięty jak Ajnowie. Wielu z nich posiadało np. tak długie włosy w okolicach krzyża, że układały się one w formę niewielkiego ogonka. „Nigdy nie widziałem tak obrośniętego osobnika, broda zaczynała mu się pod oczami!” – pisał kolega Piłsudskiego, etnograf Wacław Sieroszewski. Ajnuskie kobiety również były zarośnięte, choć ich bardziej osobliwą modą było tatuowanie sobie warg, co robiło podobno dość niezwykłe wrażenie. Nie przeszkodziło to Piłsudskiemu pojąć jednej z nich za żonę i mieć z nią dwójki dzieci. Potomkowie rodu Piłsudskich żyją więc do dziś w Japonii i mają skośne oczy.

Tak czy inaczej Bronisław Piłsudski poznał Ajnów blisko, wtajemniczano go w tajne misteria szamańskie, nauczył się jako jeden z nielicznych ich języka, zebrał i opisał dziesiątki ich zwyczajów, mitów i legend. W tym także związanych z seksualnością.

Pożytki z rozwiązłości

Według europejskich kryteriów ajnuskie kobiety były rozwiązłe. Z ochotą sypiały z zesłańcami, co jednak ciekawsze, ich mężowie nie robili z tego najmniejszego problemu. Wynikało to przede wszystkim ze świadomości konieczności wzbogacania puli genetycznej plemienia. Ale także z innego niż w Europie postrzegania rodziny. Rodziną było w zasadzie całe plemię i narodzone w nim dzieci, obojętnie czyjego ojcostwa, były po prostu dziećmi plemienia. Nie wiadomo czy chodziło tu o pragmatyzm, czy był to spadek po epoce matriarchatu, w której wiodącą rolę w plemieniu odgrywały kobiety, a naczelnymi bóstwami były boginie płodności. Być może to ostatnie, o czym może świadczyć bardzo ciekawa, a na pewno bardzo stara legenda „Ojmakuś mahneku ucaskoma” – opowieści o kobiecie z uzębionym przyrodzeniem – zanotowana przez Piłsudskiego w 1903 roku na Hokkaido. Opowiedział mu ją niejaki Sisratoki z wioski Tarajka.

Z odgryzionym członkiem

W dawnych czasach mężczyźni i kobiety żyli osobno. Potomstwo zaś pojawiało się wówczas, gdy kobiety wystawiały się na działanie wschodniego wiatru. Pewnego dnia pięciu Ajnów wypłynęło w morze na połów, wkrótce jednak zgubili drogę w gęstej mgle i z konieczności dobili do pierwszej napotkanej wyspy. Nie wiedzieli, gdzie są i bardzo się zdziwili, kiedy z jednej z pobliskich chat wyszła im na spotkanie kobieta. „Wy jesteście Ajnami, którzy we mgle straciwszy oczy, drogę zgubili. Wiedzcie, że to ja sprawiłam, żebyś przypłynęli tu do mojej siedziby. Wejdźcie więc do środka” – powiedziała im na powitanie. Nawet jeśli byli zaskoczeni, to nie dali tego po sobie poznać. Tym bardziej, że kobieta przygotowała im pięknie pachnącą i gorącą zupę. Nie wiedzieli, że dodała do niej zioła pobudzające popęd seksualny. Wkrótce wszyscy położyli się spać. Jak opowiadał Sisratoki:

„Wkrótce jeden Ajnu przysunął się do kobiety i kiedy wpakował jej się do łoża, słychać było odgłosy kopulacji. Tak było aż do wytrysku, kiedy zaś nastąpił wytrysk, ów nieszczęsny Ajnu wydał rozpaczliwy krzyk, a kobieta wybuchła płaczem. – Choć odmawiałam, bo nie mogę kochać się z mężczyznami, on tak bardzo chcieli we mnie wejść i jeden z nich tak zrobił. A teraz patrzcie: tej Ajnu, który się wdarł we mnie, skończył życie i teraz leży tu martwy”.

Martwy, z odgryzionym członkiem.

Waginalna stomatologia

Kobieta oczywiście kłamała. Dodając do zupy afrodyzjak sama sprowokowała mężczyzn. Tym jednak razem nie z powodu krwiożerczości. Miała inny cel. Wkrótce kolejny z Ajnów stracił swoje przyrodzenie i padł martwy. Trzeci jednak okazał się mądrzejszy. Podobnie jak wcześniejsi zaczął kochać się z kobietą, wcześniej jednak przygotował i trzymał w ręku „czerwoną osełkę”. Kiedy miało dojść do wytrysku „Ajnu wyciągnął swój członek i było słychać, jak wpakował w głąb jej pochwy tę czerwoną osełkę i zaraz potem było słychać, jak osełka została zmiażdżona” – notował dalej Piłsudski, a Sisratoki opowiadał dalej: „Teraz kobieta wstała i roznieciła ogień. Dzięki pomoc Ajnów to złe w jej pochwie zostało zniszczone i wypadło. Skończyło się więc tym, że zęby wypadły”.

I taki był właśnie plan kobiety. Czy musiała przy tym zabijać dwóch mężczyzn? Takiego pytania nie zadałby żaden Ajnu. Ajnowie nie znali pojęcia śmierci w naszym rozumieniu. Umierając przenosili się po prostu do równoległego i niczym w zasadzie nie różniącego się świata, gdzie żyli dalej spokojnie jako Ajnowie. To, że kobieta po wszystkim przygotowała dla nich cenne podarki, uznawano za wystarczającą rekompensatę za życie i nikt nie robił z tego problemu.

Wagina z zębami, czyli mityczna pochwica

Interpretując tę legendę, można w niej widzieć opowieść o końcu matriarchatu. Odtąd kobiety i mężczyźni mogli żyć wspólnie, kochać się i rozmnażać normalnymi metodami. Zarówno Piłsudski, jak i inni badacze zwracali uwagę, że legenda ta mówi też o bardzo powszechnej w Azji nerwicy seksualnej, znanej w medycynie jako Pochwica (Vaginismus), czyli „spastycznych kurczach mięśni krocza i pochwy” – jak pisał psychiatra, Antoni Kępiński. Praktycznym skutkiem tego, jest niemożliwość wyjęcia członka z pochwy, lub włożenia go do niej, co istotnie dla mężczyzny może być przeżyciem traumatycznym. Dla kobiety zapewne zresztą też.

Piłsudski został jednym Ajnów, miał Ajnuską żonę, zapewne, jak większość zesłańców, miał okazję poznać także wiele innych tamtejszych kobiet. Można mu więc zaufać, jeśli mówił, że w tamtych rejonach świata, schorzenie to jest prawdziwą plagą, a Ajnowie wierzą, że kobiety cierpiące na tę przypadłość wcześnie umierają z powodu „wycieńczenia nerwowego”. Nie tylko zresztą na Dalekim Wschodzie. Była ona powszechna również u Indian Ameryki Północnej, a zapewne także Południowej, skoro w języku brazylijskiego plemienia Mundurucu, waginę nazywa się „paszczą krokodyla”.

Dziś pochwica jest chorobą uleczalną, ale dopiero dziś. Na początku XX wieku, kiedy nie istniała jeszcze psychologia, a zwłaszcza w plemionach żyjących jeszcze na poziomie neolitu, jej pochodzenia doszukiwano się w mitach. Takich właśnie jak „Ojmakuś mahneku ucaskoma” – opowieści o kobiecie z uzębionym przyrodzeniem.

Wojciech Lada

Polecane przez nas

https://ukorzeni.pl/ciekawostki/sol-na-wage-zlota-czyli-potrzebna-ludziom-tak-samo-jak-slonce/

Polecana grupa społecznościowa

https://www.facebook.com/groups/678418632976461/


Podobne artykuły

Ciekawostki

29.09.20
Ziołolecznictwo w średniowieczu. Zioła wówczas czyniły cuda

Leczenie naturalne bywało zaskakująco skuteczne, zwłaszcza w czasach, kiedy nie istniał przemysł farmaceutyczny Na co i jakie zioła pomagały dawnym Polakom na ich liczne schorzenia? Marcin z Urzędowa był barwną…

Ciekawostki

23.09.20
Jan Baranowski: Polak, który ocalił Francję przed bankructwem

Gazomierz, semafor, kasownik biletów… Jan Józef Baranowski wynalazł ok. siedemnastu urządzeń bądź systemów, bez których trudno wyobrazić sobie codzienne życie nawet w XXI wieku W 1832 roku Jan Józef Baranowski…

Ciekawostki

20.09.20
Asterix i Obeliks nad Wisłą, czyli cywilizacja Celtów

Panowali nad połową Europy, mieli nawet przyczółki w Azji. Trzymali w szachu Cesarstwo Rzymskie. Dali Europie żelazo, koło garncarskie i… poczucie piękna. Nikt nigdy nie wyjaśnił jak to się stało,…

Ciekawostki

18.09.20
Globalny fenomen ochry, czyli kolor duszy kosmosu

Pospolite tlenki metali zwane wspólnie ochrą, były pierwszym w dziejach człowieka, uniwersalnym symbolem wiary w życie pozagrobowe. Wykorzystywały go wszystkie kultury ówczesnego świata Przyjmuje się, że religia zaczęła się wtedy,…